PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  8.10.2021
Andrzej Wajda, wybitny reżyser filmowy i teatralny, współtwórca polskiej szkoły filmowej, ostatni romantyk polskiego kina, Prezes i Prezes Honorowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich zmarł 9 października 2016 roku.
Polskie kino nie istniałoby bez Andrzeja Wajdy. Cztery jego filmy: "Ziemia obiecana""Panny z Wilka", "Człowiek z żelaza" i "Katyń" nominowano do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. W 2000 roku otrzymał Oscara za całokształt twórczości. Laureat wielu nagród filmowych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kinematografii: m.in. Złotej Palmy w Cannes za film "Człowiek z żelaza" (1981), Cezara – nagrody Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej dla filmu „Danton” (1983) czy Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji za całokształt twórczości i wybitny wkład w historię kina (1998).

***

Andrzej Wajda urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Studiował malarstwo w ASP w Krakowie (1946-1949). Był absolwentem Wydziału Reżyserii PWSF w Łodzi (dyplom uzyskał dopiero w 1960 roku). Po ukończeniu studiów został asystentem Aleksandra Forda przy realizacji "Piątki z ulicy Barskiej" (1953). Współtworzył tzw. Polską Szkołę Filmową, którą zapoczątkowało nakręcone przez niego "Pokolenie".


Jego kolejny obraz zatytułowany "Kanał" przyniósł mu Nagrodę Specjalną Jury na MFF w Cannes. Do historii polskiej kinematografii przeszedł również jego kolejny film "Popiół i diament", w którym rozprawiał się z mitem Polaka-powstańca. W późniejszych latach zrealizował również m.in. "Niewinnych czarodziei" i "Popioły". Kolejnym znaczącym filmem okazało się "Wszystko na sprzedaż" z wielką kreacją młodziutkiego Daniela Olbrychskiego, który zagrał jeszcze w dziewięciu innych filmach reżysera (m. in. nominowane do Oscara "Ziemia obiecana" i "Panny z Wilka", a także "Wesele""Brzezina" czy też "Pan Tadeusz"). Filmografia Andrzeja Wajdy obejmuje również obrazy biograficzne tj. "Danton" oraz "Korczak".

Odrębny rozdział w karierze Andrzeja Wajdy stanowią filmy nakręcone w ramach tzw. Kina Moralnego Niepokoju. Zapoczątkował je "Człowiek z marmuru". Jego kontynuacją był "Człowiek z żelaza" (Złota Palma w Cannes). W obu wspaniałe role zagrali Krystyna Janda i Jerzy Radziwiłowicz. Ukoronowaniem tego tryptyku filmowego jest biograficzny "Wałęsa. Człowiek z nadziei" z Robertem Więckiewiczem w tytułowej i Agnieszką Grochowską jako Danuty Wałęsy. Jego ostatni film "Powidoki" z rolą Bogusława Lindy jako Władysława Strzemińskiego miał premierę już po śmierci artysty.

Andrzej Wajda był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a w 1978 roku został wybrany jego prezesem. - Na zjeździe, który z wyboru delegatów powierzył mi tę funkcję, w uznaniu zasług Jerzego Kawalerowicza uczyniliśmy go Prezesem Honorowym. Natomiast moja rola była trudna, bo nie miałem bliższych kontaktów z władzą, a teraz to ja musiałem z nią walczyć o filmy kolegów. Było o co się bić, bo rozkwitało Kino Moralnego Niepokoju. Kiedy nadszedł Sierpień ‘80 roku, SFP spowodowało, że kamery towarzyszyły historycznym wydarzeniom w Stoczni Gdańskiej. Dzięki temu powstały ważne filmy dokumentalne „Robotnicy ‘80” i "Sierpień" – podkreślał Wajda. Wielokrotnie mówił, że Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest mu szczególnie bliskie, gdyż zawsze walczy o silną pozycję polskiego kina. Funkcję prezesa sprawował do 1981 roku. Andrzej Wajda był Prezesem Honorowym SFP, a także laureatem ósmej edycji (2014) Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

W latach 1972-1983 był szefem artystycznym Zespołu Filmowego "X". Pod jego skrzydłami swoje pierwsze fabuły realizowali m. in. Ryszard BugajskiFeliks FalkAgnieszka Holland i Janusz Zaorski. W przeszłości był też członkiem Komitetu Kinematografii oraz senatorem (1989-1991). Był także honorowym członkiem Brytyjskiej Akademii Filmu i Telewizji (od ponad trzydziestu lat) oraz członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Był laureatem wielu krajowych i zagranicznych nagród i odznaczeń. Amerykańska Akademia Filmowa wyróżniła go honorowym Oscarem za całokształt twórczości (2000).

***

W 2020 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Rady i Zarządu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy, u zbiegu ulic Hauke-Bosaka i Śmiałej na warszawskim Żoliborzu, w miejscu, w którym żył i pracował, odsłonięto tablicę upamiętniającą Andrzeja Wajdę. Upamiętnienie Andrzeja Wajdy ma postać szklanej steli inskrypcyjnej zaprojektowanej przez artystę rzeźbiarza Marka Moderau. Poświęcona reżyserowi tablica stanie się częścią Żoliborskiego Szlaku Tradycji - czyli pocztu tablic upamiętniających ważne dla dzielnicy postacie, wydarzenia i miejsca.Wydany przez SFP w 2017 roku album Andrzej Wajda. Ostatni romantyk polskiego kina” to nie tylko podsumowanie dorobku jednego z największych polskich reżyserów, to przede wszystkim afirmacja jego pasji do życia i kina. Do rozmów na temat twórczości Andrzeja Wajdy autorki książki – Małgorzata Fiejdasz-Kaczyńska i Anna Serdiukow - zaprosiły polskich i zagranicznych twórców, którzy z nim pracowali. Nie tylko cenili i rozumieli, ale do dziś chcą go przywracać w pamięci widzów. Są wśród nich zarówno artyści o międzynarodowej sławie, jak Isabelle Huppert, czy Roman Polański, bliscy współpracownicy (m.in. Krystyna JandaDaniel Olbrychski, Andrzej Seweryn), jak i absolwenci Szkoły Wajdy. Z zebranych głosów, śladów, zdjęć – także tych z prywatnego archiwum - wyłania się imaginarium reżysera, kalejdoskop jego inspiracji, lęków, marzeń i mitów ukazanych w filmach takich jak "Kanał", „Wesele” "Popiół i diament", czy „Pokolenie”.

MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  26.10.2021
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
8. WAMA FF: zwyciężają Jasmila Žbanić i Dominika Łapka
"Dziewczyny z Dubaju": pierwszy zwiastun
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll