PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w nadchodzącym miesiącu zaprasza na trzy cykle filmowe. W ramach „Rozmów o patronie” będzie można obejrzeć bezpłatnie filmy Andrzeja Wajdy ze wstępem przygotowanym przez prof. Tadeusza Lubelskiego.
Przed pierwszym seansem w tym cyklu, 4 kwietnia o 18:00 w Studiu U20, będzie można wysłuchać na żywo jego krótkiego wykładu o filmie „Wielki tydzień”. Kolejne – o filmach „Brzezina” oraz „Wszystko na sprzedaż” – będą w formie wideo. 

„Brzezina”, reż. Andrzej Wajda, fot. WFDiF

Prof. Tadeusz Lubelski jest historykiem i krytykiem filmu. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim (1971), w latach 2008-2012 był dyrektorem Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, następnie kierował Katedrą Historii Filmu Polskiego w tym Instytucie. Specjalizuje się w historii filmu polskiego oraz kinematografii europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem francuskiej. Traktuje pracę historyka filmu jako prowadzenie udokumentowanej narracji literackiej, umieszczającej przedmiot w kontekście dziejów kultury. Opublikował m.in. książki: „Wajda” (2006), „Historia kina polskiego. Twórcy, filmy, konteksty” (2008), „Historia niebyła kina PRL” (2012). W odpowiedzi na zaproszenie Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy przygotował pierwsze trzy wykłady o wybranych filmach tego wybitnego reżysera.


ROZMOWY O PATRONIE:
POKAZ FILMU „WIELKI TYDZIEŃ”
I SPOTKANIE Z PROF. TADEUSZEM LUBELSKIM

4 kwietnia, godz. 18:00, wstęp wolny
Studio U20, Aleje Ujazdowskie 20
Akcja filmu rozgrywa się w 1943, w okupowanej Warszawie. Irena Lilien (Beata Fudalej), młoda Żydówka, ukrywa się u znajomych. Zabrana przez dwóch agentów Gestapo, przekupuje ich i ucieka. Na ulicy spotyka swojego dawnego narzeczonego (Wojciech Malajkat), który zabiera ją do swojego mieszkania, gdzie czeka na niego żona Anna w zaawansowanej ciąży. Jego zaproszenie nie jest zupełnie szczere, ale wstydzi się wycofać. Obecność Żydówki zaczyna wzbudzać różne reakcje wśród Polaków zamieszkujących kamienicę.

ROZMOWY O PATRONIE:
POKAZ FILMU „BRZEZINA”
I WYKŁAD WIDEO PROF. TADEUSZA LUBELSKIEGO

18 kwietnia, godz. 19:00, wstęp wolny
Studio U20, Aleje Ujazdowskie 20
Scenariusz filmu powstał na podstawie prozy Jarosława Iwaszkiewicza. Akcja tego kameralnego dramatu rozgrywa się w leśniczówce otoczonej przepiękną brzeziną na przełomie zimy i wiosny. Do Bolesława przyjeżdża ciężko chory na gruźlicę brat Stanisław, by u niego spędzić ostatnie miesiące życia. Bolesław, mieszkający po śmierci żony z córką Olą i gosposią Maliną, nie potrafi przyzwyczaić się do ekstrawaganckiego stylu życia Stanisława, który chce czerpać z niego do ostatniej chwili. Rozpoczyna się podświadoma i uczuciowa rywalizacja obu braci.

ROZMOWY O PATRONIE:
POKAZ FILMU „WSZYSTKO NA SPRZEDAŻ”
I WYKŁAD WIDEO PROF. TADEUSZA LUBELSKIEGO

25 kwietnia, godz. 19:00, wstęp wolny
Studio U20, Aleje Ujazdowskie 20
„Wszystko na sprzedaż” opowiada o realizacji filmu pod tym samym tytułem. Aktor grający główną rolę nie stawia się na plan. Zaczynają się poszukiwania, w których udział biorą jego bliscy, czyli żona Elżbieta, Beata - dawna miłość (obecna żona reżysera) oraz podziwiający go młody aktor, Daniel. W trakcie dociera do nich wiadomość, że mężczyzna zginął, wyskakując z pędzącego pociągu. Dawnego scenariusza nie da się już realizować - zamiast tego pojawia się pomysł na osobistą opowieść o zmarłym i roli, jaką odegrał w życiu ich wszystkich.


WRÓB
NCKF
Ostatnia aktualizacja:  31.03.2023
Zobacz również
Zgłoś projekt na warsztaty Kino Dzieci Lab: do 7 kwietnia!
"Chleb i sól" otworzy Prowincjonalia
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll