PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Po wielomiesięcznym wysiłku Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy ogłasza zakończenie prac nad dokumentacją projektową kina Tęcza.
Od momentu jego budowy w 1929 roku – jako kotłowni centralnego ogrzewania dla osiedla Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej – kino Tęcza przeszło przez liczne zmiany i transformacje, a teraz przygotowuje się na kolejny etap swojej historii, by stać się kulturalnym sercem Żoliborza.

Wizualizacja kina Tęcza po remoncie, projekt: Biuro Architekt Kaczmarczyk SC

Nowe kino Tęcza będzie stanowić połączenie tradycji z nowoczesnością, łącząc w sobie klimat kinematografii analogowej z najnowszymi osiągnięciami technologii cyfrowej.  Po ukończeniu wszystkich prac, budynek będzie pełnił funkcję kulturalnego centrum filmowego, będąc otwartym i przyjaznym miejscem dla wszystkich miłośników kina.

Jednym z kluczowych elementów przebudowy jest nowoczesna sala kinowa, wyposażona w najnowocześniejsze systemy audiowizualne. Sala będzie mogła pomieścić 145 widzów, zapewniając niezapomniane wrażenia podczas seansów filmowych. System dźwięku Dolby Atmos oraz panoramiczny ekran sprawią, że oglądanie filmów stanie się prawdziwą przyjemnością dla wszystkich kinomanów. Mimo wprowadzenia najnowocześniejszych technologii, kino Tęcza nie zrezygnuje z kinowych tradycji. Nadal będzie można cieszyć się projekcjami filmów z taśmy, co stanowi hołd dla historii kina oraz umożliwia wyjątkowe doświadczenia kinowe. W projekcie kina zaplanowano możliwość podłączenia dwóch systemów projekcji: nowoczesny cyfrowy DCP oraz projektor 35 mm do wyświetlania filmów z taśmy światłoczułej. Niezależnie od źródła projekcji widzowie będą mogli cieszyć się dźwiękiem przestrzennym. Ponadto powstanie tu nowoczesna reżyserka, która umożliwi rejestracje i transmisje na żywo z wydarzeń, które będą odbywać się w kinie. Projekt akustyczny kina przewiduje możliwość przeprowadzania paneli dyskusyjnych i konferencji oraz organizacji kameralnych występów muzycznych.

- Chcemy, aby nowe kino Tęcza stało się kulturalnym sercem Żoliborza, otwartym dla różnorodnych wydarzeń i spotkań. Naszym celem jest nie tylko promocja filmu, lecz także organizacja koncertów, wystaw, spotkań autorskich, a przede wszystkim warsztatów i wydarzeń edukacyjnych. Chcemy, by kino Tęcza stało się w przyszłości nowym domem dla Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC i miejscem, które żyje i rozwija się wraz z naszą społecznością – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.  

Wizualizacja kina Tęcza po remoncie, projekt: Biuro Architekt Kaczmarczyk SC

Projektanci i autorzy projektu, Andrzej Kaczmarczyk i Sylwia Bartoszewska z Biura Architekt Kaczmarczyk SC, podkreślają, że ich celem było nie tylko zachowanie dziedzictwa architektonicznego budynku, lecz także przystosowanie go do nowoczesnych potrzeb i standardów dostępności. - Kompozycja architektoniczna tego projektu to gra bryłami, proporcjami – to architektura spójna, pełna równowagi i spokoju, z przeszkleniami przy wejściu, aspirująca do nowoczesności. My zamysł naszych poprzedników wydobywamy poprzez fakturę tynków, smukłość profili w przeszkleniach. Poza ładnym holem, wnętrza kina są przytłoczone starym „myśleniem stropami” i ciasną klatką schodową. „Rozcinamy” te duszne przestrzenie, by przez szeroki świetlik dachowy wlać do wnętrza powietrze i światło, a schody uformować już w nowy, bardziej rzeźbiarski sposób – mówi Andrzej Kaczmarczyk.

Kino Tęcza będzie miejscem inkluzywnym, ma zapraszać zarówno mieszkańców, jak i twórców, tworzyć dla nich ciekawą i bezpieczną przestrzeń. Ta idea znajduje odzwierciedlenie również w architekturze – foyer oraz kawiarnia od frontu będą niejako przedłużeniem ulicy. - Blaszaną bramę od ulicy Suzina zamieniamy na żarzące rozmytym światłem szklane wrota, za którymi urządzamy wąski bar kawowy, świadomie trochę ciasny i – jak we włoskich espresso barach – dostępny także z ulicy, w którym zawsze będzie można kupić bilet do kina” – dodaje projektant.

Jednym z priorytetów podczas modernizacji kina Tęcza było stworzenie przestrzeni dostępnej dla osób z niepełnosprawnościami. Budynek został w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, z uwzględnieniem windy, specjalnie zaprojektowanych miejsc dla widzów niepełnosprawnych oraz sanitariatów. Ponadto z myślą o osobach z dysfunkcjami ruchu i słuchu uwzględniono w nim pętle indukcyjne.  Podczas modernizacji kina Tęcza, dużą uwagę poświęcono również kwestiom zrównoważonego rozwoju i ekologii. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz materiałów o niskim wpływie środowiskowym, budynek kina będzie bardziej energooszczędny i przyjazny dla środowiska.

Wizualizacja kina Tęcza po remoncie, projekt: Biuro Architekt Kaczmarczyk SC
 
- Stan zachowania budynku oraz skala nie napawały optymizmem.  Udało się jednak zaprojektować salę kinową z profesjonalnym, najnowocześniejszym wyposażeniem audiowizualnym, a jednocześnie zachować aurę kina studyjnego z przestrzenią plenerową zaaranżowaną na projekcje filmów. Od frontu budynku udało się wchłonąć przedpole ulicy Suzina i kontynuować w formie „kawiarni wiedeńskiej”, gdzie każdy przechodzień będzie mógł wypić szybkie espresso w towarzystwie zawsze tam obecnej „sgraffitowej” postaci Andrzeja Wajdy i jego zapisków. Udało się stworzyć iluzje przestrzenną dalekich planów skadrowaną świetlikiem nad luźno zawieszonymi w holu biegami schodów. Udało się wyeksponować piękne proporcje modernistycznej architektury. I to wszystko na niespełna sześciuset metrach kwadratowych powierzchni, jaką mieliśmy do dyspozycji – wyjaśnia Sylwia Bartoszewska.

Jednym z kluczowych elementów działalności kulturalnej kina Tęcza będzie program edukacyjny, skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych. Dzięki różnorodnym warsztatom, wykładom i pokazom, uczestnicy będą mieli okazję zgłębiać tajniki sztuki filmowej, rozwijać swoje umiejętności oraz poszerzać horyzonty kulturowe.
 
Wizualizacja kina Tęcza po remoncie, projekt: Biuro Architekt Kaczmarczyk SC
 
Na Suzina przeniesie się również Festiwal Filmów Dokumentalnych dla Młodych Widzów LET’S DOC, który gości dotychczas w innych warszawskich kinach. Tegoroczna edycja tego wydarzenia odbędzie się w dniach 13-20 kwietnia w Kinotece i 14 kwietnia – 5 maja na VOD Warszawa.
 
Nowe kino Tęcza nie będzie jedynie miejscem projekcji filmów, ale także centrum kulturalnym, w którym odbywać się będą różnorodne wydarzenia, takie jak wystawy, koncerty, spotkania autorskie czy warsztaty. Funkcjonalne foyer oraz dziedziniec latem staną się miejscem spotkań i interakcji dla mieszkańców Żoliborza i wszystkich miłośników kultury.  Kino Tęcza będzie również otwarte na współpracę z lokalnymi artystami i twórcami, oferując im przestrzeń do prezentacji swoich dzieł, przedsięwzięć oraz organizacji wydarzeń artystycznych. Współpraca z lokalnymi talentami wpisuje się w filozofię kina Tęcza jako miejsca otwartego na lokalną społeczność i wspierającego rozwój kulturalny dzielnicy.

  Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, mając projekty wykonawcze, wystąpiło o pozwolenie na budowę.  W kolejnym kroku przystąpi do procedury wyboru wykonawcy robót budowlanych oraz inżyniera kontraktu. Otwarcie budynku kina Tęcza planowane jest na 2027 rok.


WRÓB
Centrum Kultury Filmowej im. A. Wajdy
Ostatnia aktualizacja:  29.03.2024
Zobacz również
Zobacz zwiastun 21. MDAG
2. Festiwal Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET'S DOC
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll