PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
19 kwietnia odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej upamiętniającej Tadeusza Kosarewicza. Wydarzenie zorganizowało Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA i Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
19 kwietnia 2023 roku na gmachu Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA – instytucji, która od 1 stycznia 2024 oficjalnie znów będzie Wytwórnią Filmów Fabularnych we Wrocławiu, odsłonięto tablicę upamiętniającą związanego z nią przez wiele lat wybitnego scenografa Tadeusza Kosarewicza (1933-2014). Odsłonięcia tablicy dokonali: żona artysty Krystyna Kosarewicz i dyrektor wrocławskiej WFF dr Robert Banasiak.

fot. Natalia Dobryszycka/East News/SFP

Tadeusz Kosarewicz zaprojektował scenografię do blisko 100 polskich filmów fabularnych i dokumentalnych oraz seriali telewizyjnych. Wiernemu odtworzeniu – w "Małej Moskwie" Waldemara Krzystka – wyglądu i atmosfery legnickiego garnizonu Armii Czerwonej z 1968 roku Kosarewicz zawdzięczał Polską Nagrodę Filmową Orzeł za scenografię (2009). Wcześniej, rewelacyjna adaptacja autentycznych hal fabrycznych i rezydencji fabrykantów w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy przyniosła artyście nagrodę za scenografię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku (1975). W roku 2012 Tadeusz Kosarewicz otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za całokształt osiągnięć artystycznych.

fot. Natalia Dobryszycka/East News/SFP

Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy – zorganizowana przez Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA i Stowarzyszenie Filmowców Polskich – zgromadziła, obok rodziny artysty, liczne grono jego przyjaciół i współpracowników. Nie mogło wśród nich zabraknąć Wojciecha Saloni-Marczewskiego – Przewodniczącego Koła Scenografów SFP, Marii Duffek – Przewodniczącej Wrocławskiego Koła SFP, Zastępcy Dyrektora Dolnośląskiego Centrum Filmowego Rafała Bubnickiego, kierującej Katedrą Scenografii ASP we Wrocławiu prof. Elżbiety Wernio, Wandy Ziembickiej-Has (żony reżysera Wojciecha Jerzego Hasa; Kosarewicz był współtwórcą scenografii w jego filmie "Rękopis znaleziony w Saragossie") oraz znanych scenografek i scenografów, m.in. Barbary Komosińskiej, Danuty Węgrzyn, Michała Hrisulidisa, Andrzeja Kowalczyka i Rafała Waltenbergera.

fot. Natalia Dobryszycka/East News/SFP

Odsłonięcie tablicy – zaprojektowanej i wykonanej przez Jacka Spychalskiego – zainaugurowało „Dzień Tadeusza Kosarewicza”. Tu gościem specjalnym był reżyser Waldemar Krzystek. Wyświetlono fragmenty jego czterech filmów, do których Kosarewicz zaprojektował scenografię: "W zawieszeniu", "Ostatniego promu", "Zwolnionych z życia" i "Małej Moskwy". Każdą projekcję uzupełniał wnikliwy i nie pozbawiony anegdot komentarz Krzystka, odnoszący się do kunsztu scenograficznego bohatera całego wydarzenia, ale i do jego wspaniałej postawy etycznej oraz wielkiej kultury osobistej.

Po ostatniej projekcji uczestnicy spotkania dzielili się własnymi wspomnieniami o wielkim scenografie. W trakcie poświęconego mu „Dnia” zaprezentowano ponadto film dokumentalny Krzysztofa Wierzbiańskiego"Kosarewicz". Ktoś, kto widzi więcej, kilka scenograficznych projektów Tadeusza Kosarewicza  oraz prace studentów wrocławskiej ASP, związane ze scenografią filmową. Efektownym zwieńczeniem całości była prezentacja wirtualnych dekoracji w technologii Led Virtual Magic Studio.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z WYDARZENIA
fot. Natalia Dobryszycka/East News/SFP

Andrzej Bukowiecki
SFP
Ostatnia aktualizacja:  7.05.2023
Zobacz również
Relacja z retrospektywy Witolda Giersza w Kinie Kultura
6. Film The Book: masz książkę? Zróbmy film!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll