Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
19 kwietnia odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej upamiętniającej Tadeusza Kosarewicza. Wydarzenie zorganizowało Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA i Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
19 kwietnia 2023 roku na gmachu Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA – instytucji, która od 1 stycznia 2024 oficjalnie znów będzie Wytwórnią Filmów Fabularnych we Wrocławiu, odsłonięto tablicę upamiętniającą związanego z nią przez wiele lat wybitnego scenografa Tadeusza Kosarewicza (1933-2014). Odsłonięcia tablicy dokonali: żona artysty Krystyna Kosarewicz i dyrektor wrocławskiej WFF dr Robert Banasiak.
fot. Natalia Dobryszycka/East News/SFP
Tadeusz Kosarewicz zaprojektował scenografię do blisko 100 polskich filmów fabularnych i dokumentalnych oraz seriali telewizyjnych. Wiernemu odtworzeniu – w "Małej Moskwie" Waldemara Krzystka – wyglądu i atmosfery legnickiego garnizonu Armii Czerwonej z 1968 roku Kosarewicz zawdzięczał Polską Nagrodę Filmową Orzeł za scenografię (2009). Wcześniej, rewelacyjna adaptacja autentycznych hal fabrycznych i rezydencji fabrykantów w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy przyniosła artyście nagrodę za scenografię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku (1975). W roku 2012 Tadeusz Kosarewicz otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za całokształt osiągnięć artystycznych.
fot. Natalia Dobryszycka/East News/SFP
Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy – zorganizowana przez Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA i Stowarzyszenie Filmowców Polskich – zgromadziła, obok rodziny artysty, liczne grono jego przyjaciół i współpracowników. Nie mogło wśród nich zabraknąć Wojciecha Saloni-Marczewskiego – Przewodniczącego Koła Scenografów SFP, Marii Duffek – Przewodniczącej Wrocławskiego Koła SFP, Zastępcy Dyrektora Dolnośląskiego Centrum Filmowego Rafała Bubnickiego, kierującej Katedrą Scenografii ASP we Wrocławiu prof. Elżbiety Wernio, Wandy Ziembickiej-Has (żony reżysera Wojciecha Jerzego Hasa; Kosarewicz był współtwórcą scenografii w jego filmie "Rękopis znaleziony w Saragossie") oraz znanych scenografek i scenografów, m.in. Barbary Komosińskiej, Danuty Węgrzyn, Michała Hrisulidisa, Andrzeja Kowalczyka i Rafała Waltenbergera.
fot. Natalia Dobryszycka/East News/SFP
Odsłonięcie tablicy – zaprojektowanej i wykonanej przez Jacka Spychalskiego – zainaugurowało „Dzień Tadeusza Kosarewicza”. Tu gościem specjalnym był reżyser Waldemar Krzystek. Wyświetlono fragmenty jego czterech filmów, do których Kosarewicz zaprojektował scenografię: "W zawieszeniu", "Ostatniego promu", "Zwolnionych z życia" i "Małej Moskwy". Każdą projekcję uzupełniał wnikliwy i nie pozbawiony anegdot komentarz Krzystka, odnoszący się do kunsztu scenograficznego bohatera całego wydarzenia, ale i do jego wspaniałej postawy etycznej oraz wielkiej kultury osobistej.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z WYDARZENIA
fot. Natalia Dobryszycka/East News/SFP
Andrzej Bukowiecki
SFP
Ostatnia aktualizacja: 7.05.2023
Relacja z retrospektywy Witolda Giersza w Kinie Kultura
6. Film The Book: masz książkę? Zróbmy film!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023