PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
1983

Danton

Fabularny, Historyczny, Biograficzny, Polska, Francja, 130 min
plakat: Danton
Reżyseria: Andrzej Wajda
Premiera PL: 31 styczeń 1983
Opis filmu
Wiosna 1794 roku. Danton z żoną przyjeżdżają do Paryża. W mieszkaniu Robespierre'a Eleonora uczy swego brata "Deklaracji praw człowieka i obywatela". Zjawia się Saint-Just, przekonany, że należy jak najszybciej wysłać Dantona na gilotynę, gdyż jest przeciwny polityce terroru, którą wprowadza Robespierre. Posiedzenie Komitetu Ocalenia Publicznego w Tuileries. Billaud Varenne oskarża Dantona o działalność kontrrewolucyjną. Robespierre stanowczo sprzeciwia się ukaraniu go. Danton jednak otrzymuje wiadomość, że rząd chce go zaaresztować. Robespierre aranżuje spotkanie, ale nie potrafią dojść do porozumienia. Cały obóz Dantona jest zagrożony. Robespierre próbuje ostrzec jedynie Desmoulinsa, przychodzi do jego domu, ale ten wyrzuca go za drzwi. Podczas następnego posiedzenia komitetu Robespierre żąda osądzenia Dantona i jego politycznych przyjaciół, a Varenne odczytuje listę osób, które trzeba aresztować. Po przegłosowaniu wniosku zapada decyzja o składzie ławy przysięgłych. W nocy z 30 na 31 marca Danton zostaje aresztowany. 31 marca odbywa się posiedzenie Konwentu. Dantoniści żądają przesłuchania aresztowanych. Robespierre zabiera głos i odwołując się do nadrzędnych racji republiki stawia pytanie, czy Dantonowi przysługują inna prawa niż reszcie obywateli. W więzieniu Danton przekonuje przyjaciół, że uda się powołać świadków obrony. 2 kwietnia przed Trybunałem Rewolucyjnym rozpoczyna się proces, którego wynik został już z góry przesądzony. Akt oskarżenia zarzuca grupie Dantona korupcję i sprzedajność. Świadkowie obrony nie zostają powołani. 4 kwietnia przewodniczący trybunału zmusza jednego z oskarżonych do podpisania fałszywego zeznania potwierdzającego istnienie antyrządowego spisku wśród dantonistów. Konwent uchwala nowy dekret pozwalający wyłączyć oskarżonych z rozprawy. Zostają skazani na śmierć. Wyrok wykonano tego samego dnia na placu Rewolucji. Robespierre rozmawia ze Saint-Justem. Ma wątpliwości, czy rewolucja idzie w dobrym kierunku. Eleonora przyprowadza mu swojego braciszka, który recytuje wyuczoną na pamięć "Deklarację Praw Człowieka i Obywatela".
W 1974 roku Andrzej Wajda wystawił w warszawskim Teatrze Powszechnym sztukę Stanisławy Przybyszewskiej "Sprawa Dantona", która utrzymała się na afiszu przez pięć sezonów.Osnuty na niej film
jest dramatem jednostki uwikłanej w proces historyczny, którego logiki nie potrafi ogarnąć. Wydarzenia rewolucji kierują się własnymi prawami, a walka o wolność prowadzi do terroru, zniewolenia i śmierci. Żądza władzy i wiara w słuszność politycznych racji jest skrywana pod płaszczykiem demokratycznych frazesów. Znakomity, dzięki dwóm głównym protagonistom, film - koncert sztuki aktorskiej - o próbie sił i wierności wobec ideałów, walce toczącej się pomiędzy fanatycznym wodzem rewolucji a jej byłym trybunem, który znów pragnie bronić praw ludu - tym razem przed rewolucjonistami.
J.P.
opis redakcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1983
KRAJ PRODUKCJI:
Polska, Francja
JĘZYK PRODUKCJI:
polski
RODZAJ / GATUNEK:
Fabularny, Historyczny, Biograficzny
PREMIERA POLSKA:
31 styczeń 1983
TYTUŁ ORYGINALNY:
Danton
PRODUKCJA:
Les Films du Losagne
KOPRODUKCJA:
Zespół Filmowy X, Les Films Molière
Dane techniczne
CZAS:
130 min
OBRAZ:
kolor
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll