PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  6.09.2013
Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił listę produkcji ubiegających się o dofinansowanie w ramach trzeciej w tym roku sesji PISF. Tym razem eksperci Instytutu otrzymali do oceny blisko 200 wniosków.

Aż 35 z nich dotyczy dofinansowania produkcji filmów fabularnych. W gronie tym znalazł się m.in. nowy projekt Janusza Kijowskiego "Biwak". Jeśli dojdzie do jego realizacji, będzie to pierwszy film twórcy "Indeksu" od 2001 roku. Wśród tytułów, o których wkrótce może być głośno są także, wyróżniony na tegorocznym MFF w Cannes nagrodą Scripteast im. Krzysztofa Kieślowskiego "Niemy" Bartosza Konopki - osadzona w średniowieczu opowieść o niezwykłej podróży starego misjonarza i młodego pustelnika, oraz "Ziarno prawdy" Borysa Lankosza. Autor głośnego, nagrodzonego w Gdyni "Rewersu" tym razem zamierza zmierzyć się z prozą Zygmunta Miłoszewskiego i ożywić na ekranie jeden z tomów przygód popularnego Szackiego. W sensacyjnym tonie utrzymany będzie także nowy film Macieja Żaka ("Supermarket") - "Konwój", do którego zdjęcia robić ma Jan Holoubek.



Wśród ubiegających się o dofinansowanie są także producenci, będących już w trakcie realizacji, "Kamieni na szaniec" Roberta Glińskiego, który postanowił ożywić na ekranie jedną z najsłynniejszych szkolnych lektur. Do klasyki, choć w przewrotny sposób, odwołuje się także Filip Bajon, który w projekcie "Panie Dulskie" zamierza zderzyć słynny dramat Gabrieli Zapolskiej ze współczesnością. Natomiast Ryszard Zatorski planuje przenieść na ekran powieść Leopolda Tyrmanda "Siedem dalekich rejsów".

W gronie ubiegających się o dotacje znalazły się także nowe filmy Pawła Sali ("Szwaczki"), Radosława Piwowarskiego ("Wilki"), Kasi Adamik ("Wszyscy chcą kochać"), Małgośki Szumowskiej ("The Body"), Marcina Wrony ("New Girl"), Michała Rosy ("Szczęście świata") i Arkadiusza Jakubika ("Prosta historia o morderstwie").

Złożone projekty ocenią komisje eksperckie, którym przewodniczą: Urszula Antoniak, Leszek Dawid, Waldemar Krzystek, Janusz Majewski, Paweł Pawlikowski i Janusz Zaorski.

Rekordowo duża jest liczba wniosków o dofinansowanie produkcji filmów dokumentalnych. Wśród 42 aplikacji nie brak projektów biograficznych, jak "Zdzisław Najder. Intelektualista w polityce i historii" Mieczysława Bartłomieja Vogta, "Karabasz i Zonn o filmie i nie tylko" Andrzeja Sapiji czy "Mój ojciec Staś" Andrzeja Dudzińskiego i Magdaleny Dygat. Nowe filmy przygotowują czołowi autorzy polskich dokumentów: Paweł Łoziński - "Rozwód", Maria Zmarz-Koczanowicz - "Nowy Wspaniały Świat", a także cenieni polscy operatorzy: Adam Sikora - "Bruno Schulz"Arthur Reinhard - "Światłoczuli".

Trzy ze złożonych wniosków to dokumenty o tematyce sportowej. Michał Bielawski, autor głośnego "Mundial. Gra o wszystko" zabiega o wsparcie dla realizowanej właśnie "Drużyny" - opowieści o reprezentacji Polski w siatkówkę. Cezary Grzesiuk szuka środków na dokończenie, powstającego od kilku lat, filmowego portretu kibiców Ruchu Chorzów "Niebieskie chachary". Zaś planująca debiut w charakterze dokumentalistki aktorka Aleksandra Nieśpielak pragnie zrealizować film "Robert Kubica. Na rozdrożu".

Wnioski o dofinansowanie filmów dokumentalnych ocenią eksperci pod przewodnictwem Lidii Dudy, Marcela Łozińskiego, Jerzego Śladkowskiego, Wojciecha Staronia i Tomasza Wolskiego.


Na planie "Drużyny", fot. Oficjalny profil filmu na facebooku

Wśród 24 aplikacji dotyczących filmów animowanych, które ocenią komisje Witolda Giersza, Izabeli Plucińskiej oraz Marka Skrobeckiego są nowe filmy Natalii Brożyńskiej - "Doradcy Króla Hydropsa", Pawła Czarzastego - "Odlotowo" i "Głowa Kasandry" i Wioli Sowy - "Pocałunki i uściski"

Blisko połowę - 89 pozycji na liście - stanowią wnioski złożone w ramach priorytetów "Stypendia scenariuszowe" i "Rozwój projektu". Na efekty, czyli premiery kinowe poczekać będzie trzeba zapewne kilka lat, ale już po samych tytułach część z nich prezentuje się interesująco. Jan Kidawa-Błoński przymierza się do filmu "Biesłan - moja miłość", Waldemar Krzystek ma w planach historyczną produkcję "Łemko", a Jerzy Domaradzki "Spiski. Opowieści tatrzańskie". Na liście znajdziemy też nowe projekty Jacka Borcucha, Teresy Kotlarczyk, Radosława Piwowarskiego, Kasi Adamik, Piotra Trzaskalskiego i Jacka Koprowicza.

Wśród projektów dokumentów jest m.in. "Love Express: niezwykły przypadek Waleriana Borowczyka" krytyka filmowego Kuby Mikurdy, a także filmy Adama Palenty, Tomasza Wolskiego, Marcina Latałło i Rafała Skalskiego. Zaś wśród animacji projekt "Parauszek i świat za górą" Krzysztofa Brzozowskiego będący kontynuacją, świetnie przyjmowanego w Polsce i na świecie, serialu "Parauszek i przyjaciele".

Pełna lista wniosków dostępna jest TUTAJ>>>
 


RP
portalfilmowy.pl / pisf.pl
Ostatnia aktualizacja:  6.09.2013
Zobacz również
W 2015 powstanie Gdyńskie Centrum Filmowe
Kanał ABC. Co o nim wiemy?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll