Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
WYDARZENIA
17.10.2023
Projekcja pełnego wyrafinowanego humoru debiutu fabularnego "Sublokator" z 1966 roku oraz spotkanie z reżyserem i aktorką Magdaleną Zawadzką rozpoczęły Retrospektywę Janusza Majewskiego w kinie Kultura.
16 października w warszawskim kinie Kultura rozpoczęła się Retrospektywa Janusza Majewskiego. W programie, poza "Sublokatorem", który otworzył przegląd, znalazły się "Zaklęte rewiry", "Lekcja martwego języka" i "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy". Przed kolejnymi projekcjami Grażyna Torbicka porozmawia z Januszem Majewskim oraz jego gośćmi: reżyserem i scenarzystą Jackiem Bromskim, aktorem Olgierdem Łukaszewiczem, aktorką Ireną Karel i redaktorem naczelnym Jazz Forum Pawłem Brodowskim.
"Sublokator", debiut reżyserski Janusza Majewskiego z 1966 roku, zdobył m. in. nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Mannheim, trzy nagrody główne na MFF w Panamie oraz nagrodę w Cork. Barbara Ludwiżanka za kreację Marii Orzechowskiej otrzymała „Srebrnego Hugona” na festiwalu w Chicago w 1967 roku.
O FILMIE:
Utrzymana w tonie groteski komedia obyczajowa o perypetiach młodego naukowca padającego ofiarą zaborczej życzliwości kilku kobiet. Ludwik, naukowiec szukający spokojnego miejsca do pracy, wynajmuje pokój w willi zamieszkanej przez same kobiety, z których każda ma jakieś swoje marzenia czy obsesje. Pani Maria, właścicielka willi, zamierza założyć hodowlę szynszyli skrzyżowanych ze szczurami; Małgosia, jej siostrzenica, chce zgładzić ciocię; Kazimiera żąda przekształcenia willi w ośrodek gimnastyki rehabilitacyjnej dla niesprawnych kobiet... Każda stara się wciągnąć Ludwika w realizację swych zamiarów. Staje się to szczególnie dokuczliwe, kiedy bohater łamie nogę i zostaje przykuty do łóżka. W finale łamie także drugą, co już zupełnie wydaje go na pastwę zaborczych kobiet.
ARCHITEKTURA, DOBRE WYCHOWANIE I KIRK DOUGLAS
Poszedłbym od razu do szkoły filmowej gdyby w tamtych czasach były takie możliwości. Wówczas jednak panowała taka zasada, że wypada mieć jakieś pokrewne studia, czy osiągnięcia artystyczne. Najprostsze było wykazać się dyplomem z uczelni - wspominał Janusz Majewski. - Jestem każdego dnia wdzięczny rodzicom za to, że naciskali mnie na architekturę. Architektura nauczyła mnie tego, co zawsze przydawało mi się przy pracy nad filmem: logiki, poczucia estetyki i umiejętności konstrukcji - podkreślał reżyser "Sublokatora".
Janusz nie jest "terrorystą reżyserskim", zapewnia wolność osobistą, twórczą swoim współpracownikom na planie. Bardzo szanował i słuchał nas - aktorów i aktorki. W czasie realizacji "Sublokatora" królowały kultura i poczucie humoru. Uwagi Janusza były tak delikatne i przekazywane w miły sposób, że budowały znakomitą atmosferę na planie - wspominała Magdalena Zawadzka.
Jak podkreślała Grażyna Torbicka jest "Sublokator" komedią pełną surrealizmu, czasami absurdu. - Chciałem opowiedzieć się tym filmem po stronie specyficznego, bardziej wyrafinowanego rodzaju humoru - mówił Janusz Majewski. Przypomniał też niespodziewaną wizytę amerykańskiego aktora Kirka Douglasa na planie filmowym "Sublokatora".
RELACJA WIDEO
Cały wywiad Łukasza Knapa z Januszem Majewskim znajdziecie: TU
Organizatorem Retrospektywy Janusza Majewskiego w kinie Kultura jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
RJ
SFP/Film Polski
Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023
„Chłopi” z rekordową widownią po weekendzie otwarcia
Nagroda za najbardziej romantyczny film krótkometrażowy. Zgłoszenia!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024