PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Cieszący się ogromną popularnością przegląd filmów Jerzego Hoffmana zakończył się premierą dokumentu „Potop. Postscriptum” Łukasza Czajki. Po projekcji filmu poświęconego najsłynniejszemu filmowi Hoffmana, obaj reżyserzy spotkali się z publicznością.
Na premierę przybyli twórcy, dziennikarze, przyjaciele Jerzego Hoffmana. Młody reżyser w dowcipny, dynamiczny sposób opowiada okoliczności ekranizacji drugiej części sienkiewiczowskiej „Trylogii”. Materiały archiwalne, unikatowe zdjęcia z kronik i wywiadów, komentarze  filmoznawców przeplatają się z opowieściami bohaterów. Kilkakrotnie żeglujemy z Jerzym Hoffmanem i Danielem Olbrychskim po mazurskim jeziorze i słuchamy ich opowieści. Nie zawsze grzecznych.
 
Artur Cichmiński, Jerzy Hoffman, Łukasz Czajka, fot. W. Olkuśnik / EastNews / SFP

Nakręcony w 1969 roku „Pan Wołodyjowski” stał się przepustką do realizacji „Potopu”, najdroższego filmu w historii polskiej kinematografii. Podczas pracy reżyser nie tylko musiał mierzyć się z piętrzącymi się problemami realizacyjnymi, nieufnością władzy, ale również z oczekiwaniami milionów Polaków. „Potop. Postscriptum” zagląda za kulisy powstawania kultowego polskiego filmu historycznego oraz opowiada o barwnym życiorysie jego twórcy.   - Co to jest film drogi a co to jest film tani? Film za milion złotych, który przynosi 100 000 dochodu, jest dla mnie filmem drogim.  Film który kosztuje 100 milionów, a przynosi więcej niż 500 milionów, jest dla mnie filmem bardzo tanim – mówił w rozmowie z Arturem Cichmińskim Jerzy Hoffman. Zachęcamy do obejrzenia rozmowy,  z której dowiemy się, jakie emocje budziły wybory głównej pary aktorskiej, czym zastępowano śnieg i jak poradzono sobie z armią statystów, oraz jaki wpływ miał Artur Rubinstein na popularność filmu w USA po otrzymaniu nominacji oscarowej.
 

Jerzy Hoffman, Radosław Piwowarski, fot. W. Olkuśnik / EastNews / SFP

Reżyser Łukasz Czajka był dziennikarzem telewizyjnym oraz twórcą przygodowych gier video. Jest absolwentem kursu reżyserii dokumentalnej Dok Pro i scenariuszowego Script w Szkole Wajdy. Jego pełnometrażowy debiut dokumentalny „O zwierzętach i ludziach” miał premierę w konkursie głównym na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2019 roku. Był pokazywany w polskich i amerykańskich kinach oraz na wielu festiwalach filmowych na całym świecie. Zdobywał nagrody w Polsce, USA, Chinach i we Włoszech. W 2022 r. premierę miał jego film „Bezkrwawa rewolucja. Krótka historia internetu w Polsce”, który zdobył nagrodę The Hollywood Eagle Documentary Award i został nominowany do dorocznych nagród Polskiego Instytutu Sztuki filmowej.

Jerzy Hoffman, Jerzy Fedorowicz, fot. W. Olkuśnik / EastNews / SFP

  Producentami filmu „Potop. Postscriptum” są Stanisław Zaborowski i Daria Maślona (Silver Frame). Autorami zdjęć są Kacper Czubak i Filip Cichecki, a autorką (jak podkreślali widzowie – znakomitego) montażu jest Ula Klimek-Piątek. Koproducentami są TVP SA oraz FiNA. Film trwa 54 minuty.



Anna Wróblewska / wideo Marian Kupidłowski
artykuł redakcyjny / Silver Frame
Ostatnia aktualizacja:  15.04.2024
Zobacz również
Trwa nabór filmów na Festiwal Filmowy Przeźrocza
Znamy festiwale filmowe wsparte przez PISF
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll