PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Film – legenda, polski western o ziemiach zachodnich, z niezapomnianą balladą w wykonaniu Edwarda Fettinga. Przed projekcją „Prawa i pięści” z widownią w kinie Kultura spotkali się Ewa Wiśniewska i Jerzy Hoffman.
W drugi dzień przeglądu widzowie obejrzeli najsłynniejszy polski „eastern” z 1964 roku w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego. Jego bohater, grany przez Gustawa Holoubka, jest byłym więźniem obozów koncentracyjnych, wysłanym do miasteczka na Ziemiach Odzyskanych w celu obrony majątku przed szabrownikami. 


  – Jesteśmy gośćmi Stowarzyszenia Filmowców Polskich, jest z nami prezes SFP, Jacek Bromski – powiedziała na wstępie prowadząca spotkanie Grażyna Torbicka. Publiczność przywitała zarówno Jerzego Hoffmana, jak i Jacka Bromskiego gromkimi oklaskami. – Jestem wzruszony, bo tylu was tu przychodzi na pokazy. Ja na  ten film poszedłem na wagary. Wyszedłem zdruzgotany, zobaczyłem, że w Polsce można robić westerny – wspominał Bromski. – Uważaj, bo się wzruszę! – ironizował Jerzy Hoffman.

Ewa Wiśniewska, Jerzy Hoffman, Grażyna Torbicka, fot. Michał Żebrowski / East News / SFP

W rozmowie, która skrzyła się dowcipem, reżyser i aktorka wspominali początki swojej długiej współpracy i przyjaźni, które miały miejsce właśnie na planie „Prawa i pięści”. Jerzy Hoffman zdradził,  że reżyserzy zrobili ten film, bo niewiele myśląc przyjęli ofertę Jerzego Bossaka, szefa Zespołu Kamera, złożoną wkrótce po tym, jak zrezygnował z niego upatrzony i umówiony reżyser. Dla Ewy Wiśniewskiej był to debiut filmowy i jak sama wyznała, pamięta głównie swoje przerażenie, że nie dotrzyma kroku takim aktorom, jak Holoubek, Skarżanka, Gołas i wielu innych.

Jacek Bromski, Grażyna Torbicka, Jerzy Hoffman, fot. Michał Żebrowski / East News / SFP

Jak grę młodziutkiej Wiśniewskiej wspomina Hoffman, w jaki sposób reżyser dobrał obsadę, jak pracowało mu się z operatorem Jerzym Lipmanem i jak powstała słynna ballada Krzysztofa Komedy "Nim wstanie dzień" z tekstem Agnieszki Osieckiej – o tym wszystkim dowiedzieć się można z naszej relacji wideo. Zapraszamy do obejrzenia!


  Przegląd Filmów Jerzego Hoffmana odbywa się w dniach 8-11 kwietnia 2024 roku, organizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców. Widzowie oglądają krótkometrażowe wczesne dokumenty Hoffmana i Skórzewskiego, "Prawo i pięść", „Potop Redivivus”, „Znachora”. Po zakończeniu przeglądu odbędzie się uroczysta premiera (tylko na zaproszenia) dokumentu „Potop. Postscriptum” Łukasza Czajki.

Anna Wróblewska / wideo Marian Kupidłowski
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  11.04.2024
Zobacz również
Wernisaż wystawy czasowej: Wideoświat. Powrót do kaset VHS
Filmy Studia Munka w programie 2. edycji LET’S DOC
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll