PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Ostatni, finałowy wieczór Przeglądu Filmów Wojciecha Marczewskiego w kinie Kultura był absolutnie magiczny. Nie tylko dlatego, że na zakończenie widzowie obejrzeli najsłynniejszy film reżysera – „Ucieczkę z kina <Wolność>”. 28 lutego 2024 roku reżyser skończył 80 lat, a życzenia składali mu między innymi Janusz Gajos i Grażyna Torbicka. Przegląd zorganizowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
Janusz Gajos, Wojciech Marczewski, Grażyna Torbicka, fot. Michał Żebrowski / EastNews / SFP

Gospodyni wieczoru rozpoczęła spotkanie od przypomnienia, że to właśnie w tych dniach w kinie Kultura trwają konsultacje publiczne i urzęduje sztab kryzysowy młodych filmowców, którzy nieugięcie walczą o tantiemy z internetu. Grażyna Torbicka serdecznie powitała tłumnie zgromadzoną widownię i swoich gości: Wojciecha Marczewskiego i odtwórcę głównej roli cenzora – Janusza Gajosa. Na wieść o urodzinach mistrza publiczność wstała z miejsca i zaśpiewała gromkie sto lat! Był też przepiękny tort z owocami z restauracji Cinema Paradiso, sprawiedliwie podzielony wśród około 230 uczestników pokazu.
 
Wojciech Marczewski, fot. Michał Żebrowski / EastNews / SFP

W najsłynniejszym filmie Marczewskiego widzimy film w filmie, kino w kinie. Podczas kinowej projekcji filmu „Jutrzenka” postacie na ekranie ożywają i rozpoczynają dialog z publicznością. Władze reagują wysłaniem na miejsce cenzora (w tej roli Janusz Gajos). „Ucieczka z kina Wolność” opowiada o człowieku zniewolonym przez autorytaryzm. „Ucieczka z kina Wolność” była interpretowana jako manifest w obronie wolności wypowiedzi artystycznej, a zarazem metaforyczne pożegnanie z PRL-em. „W dniu, w którym skończyliśmy zdjęcia, zdjęto w Polsce cenzurę. Film, realizowany jeszcze wtedy, kiedy cenzura istniała, z parokrotnie przerwaną realizacją, wybiegał sporo naprzód” – opowiadał lata później reżyser. Film otrzymał zasłużone Złote Lwy na FPFF w Gdyni  w 1990 roku. „Był to dziwny festiwal, ale przez <Ucieczkę..> symboliczny. Przyszliśmy do wolności, a Wojtek opowiedział historię tej drogi” – opowiadał Waldemar Dąbrowski, który wtedy właśnie został szefem kinematografii.

Janusz Gajos, Wojciech Marczewski, fot. Michał Żebrowski / EastNews / SFP

O niezwykłym filmie z niezwykłego czasu rozmawiali wczoraj Wojciech Marczewski. Aktor wspominał, jak przyniesiono mu scenariusz do teatru, po przedstawieniu, zmęczony, zabrał go do domu, planując przeczytać. Otworzył, żeby rzucić okiem – i został. – Czy od początku miałeś na myśli Janusza Gajosa? – zapytała Grażyna Torbicka. – Kto nie myśli o Januszu Gajosie? – odpowiedział pytaniem na pytanie reżyser. Sala nagrodziła tę wypowiedź oklaskami, podobnie jak informację o przyznanym tego dnia Złotym Medalu Gloria Artis  Zachęcamy do obejrzenia relacji ze spotkania w kinie.


wideo: Marian Kupidłowski

  „Zmory”, „Dreszcze”, „Ucieczka z kina Wolność” oraz rozmowy z twórcą tych wybitnych filmów złożyły się na program Przeglądu Filmów Wojciecha Marczewskiego z okazji 80. urodzin. Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich odbyły się w dniach 26-28 lutego 2024 r. w warszawskim kinie Kultura.
 
Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  5.03.2024
Zobacz również
W punkt. Konkurs Krótkometrażowy 21. MDAG
Agnieszka Holland z Orłem za osiągnięcia życia
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll