PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Ostatniego dnia przeglądu Janusza Majewskiego zebrani w kinie Kultura widzowie mieli okazję obejrzeć film „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”. Przed seansem Grażyna Torbicka rozmawiała z reżyserem, aktorką Sonią Bohosiewicz oraz dziennikarzem muzycznym, redaktorem naczelnym czasopisma „Jazz Forum” Pawłem Brodowskim.

„Jestem weteranem wśród fanów jazzu” – mówił reżyser, z nostalgią wspominając swoje pierwsze spotkania z muzyką jazzową, pierwsze Zaduszki Jazzowe w Krakowie w 1954 r., młodzieńcze koncerty i konferansjerskie próby. W „Excentrykach…” ta nostalgia przedostaje się na ekran. Na drugi plan schodzi szpiegowska intryga i romantyczne perypetie – najważniejsza jest muzyka i jej zniewalający rytm.


Obejrzyj nagranie spotkania:

 

Obejrzyj galerię zdjęć:

fot. Michał Żebrowski/EastNews/SFP


"Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" to  film Janusza Majewskiego zrealizowany na podstawie powieści Włodzimierza Kowalewskiego. Opowiadając tę historię reżyser kreśli muzyczno-sensacyjną bajkę o PRL-u oraz składa hołd jazzowi, muzyce wolności.

 

„Choć muzyka jazzowa zawsze była bliska mojemu sercu, nigdy przedtem jej nie wykonywałam - mówiła Sonia Bohosiewicz. "Przygotowuję się do każdego projektu, zatem i tym razem pobiegłam do mojej coacherki wokalnej Agnieszki Hekiert.Pierwsza lekcja rozpoczęła się od przesłuchania utworów, do których linki wysłał mi Janusz Majewski i które miałam wykonywać w filmie. Na bankiecie po premierze filmu spytałam reżysera, dlaczego postawił mi tak wysoko poprzeczkę, wysyłając linki z wykonaniami Elli Fitzgerald. Był zaskoczony i odpowiedział: "Bo jako pierwsze wyświetliły się na YouTubie. Przypadkowo wysłał najtrudniejsze wykonania tych utworów". Paweł Brodowski przyznał, że Sonia Bohosiewicz objawiła się jako świetna aktorka i wokalistka jazzowa. Dziennikarz opowiedział również o jazzie jako muzyce wolności.


Twórca „Zaklętych rewirów” zebrał na planie aktorów szczególnie uzdolnionych muzycznie: obok Maciej Stuhra, w jego filmie wystąpili także Wiktor Zborowski, Anna Dymna, Witold Pszoniak, Sonia Bohosiewicz i Natalia Rybicka, pokazująca tu próbkę swych wokalnych możliwości.

 

Relacja z planu filmowego "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”:


Akcja filmu rozgrywa się pod koniec lat 50. Do Polski z Anglii wraca Fabian, emigrant wojenny, były jazzman. Przyjeżdża do siostry – Wandy, do Ciechocinka, aby założyć własny zespół. Z miejscowych profesjonalnych muzyków i grupy amatorów kompletuje big-band, wśród których jest stroiciel fortepianów – Zuppe, dystyngowany doktor Vogt i milicjant, który przed wojną był trębaczem. Dołączają do nich siostra Fabiana, która przed wojną była znaną śpiewaczką jazzową oraz tajemnicza femme fatale – Modesta. Tygodniami ćwiczą repertuar w pensjonacie Bayerowej, niegdyś właścicielki, dziś zmęczonej życiem, ale niepozbawionej humoru gospodyni. W końcu dają pierwszy publiczny koncert, który odnosi ogromny sukces. Najjaśniejszą gwiazdą zespołu jest piękna i uwodzicielska Modesta. Kobieta rozkochuje w sobie Fabiana, wkrótce zostają kochankami. Okrzyknięci królem i królową swingu, ruszają w trasę koncertową po Polsce.


Przeczytaj wywiad z Januszem Majewskim w "Magazynie Filmowym SFP" TUTAJ.

 

Retrospektywa Janusza Majewskiego została zorganizowana przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich w dniach 16 – 19 października 2023 roku w warszawskim kinie Kultura.

MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  23.10.2023
Zobacz również
Piotr Trojan zwycięzcą KINO 2023 - DEBIUT MUNKA
Wkrótce Barć Film Festiwal Kujawy Pomorze
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll