PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Kultowe filmy po cyfrowej rekonstrukcji, rozmowy Grażyny Torbickiej i Tomasza Raczka z Danielem Olbrychskim, Jackiem Bromskim, Januszem Majewskim, prof. Janiną Stępińską, Januszem Gajosem. To wszystko składa się na zorganizowany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich czterodniowy przegląd twórczości Janusza Morgensterna z okazji 100. rocznicy jego urodzin. Wydarzenie odbędzie się w dniach 15-18 listopada 2022 r. w kinie Kultura. Wstęp na spotkania i projekcje jest bezpłatny. Wejściówki do odebrania w kasie kina od 9 listopada.
Nie słabnie zainteresowanie twórczością Janusza „Kuby” Morgensterna. Zaliczany do najważniejszych twórców polskiej szkoły filmowej, dał się poznać jako autor subtelnych dramatów psychologicznych, portretujących zagubionych młodych ludzi. Był reżyserem, ale też scenarzystą, producentem, wieloletnim kierownikiem artystycznym Studia Filmowego "Perspektywa".

W ramach przeglądu pokażemy cztery najwybitniejsze filmy Morgensterna: "Jowita" (1967), "Do widzenia, do jutra" (1960), "Trzeba zabić tę miłość" (1972), "Żółty szalik" (2000). Filmy zostaną zaprezentowane w wersji zrekonstruowanej cyfrowo.

100. rocznica urodzin twórcy skłania do refleksji nad jego spuścizną, ale też wspomnień i anegdot z planów zdjęciowych. Przewodnikami po tej niezwykłej twórczości będą Grażyna Torbicka i Tomasz Raczek, którzy przed pokazami poprowadzą rozmowy z Danielem Olbrychskim, Jackiem Bromski, Januszem Majewskim, Januszem Gajosem i prof. Janiną Stępińską, profesor nauk medycznych, kardiolożką, która była pierwowzorem głównej bohaterki w filmie "Trzeba zabić tę miłość".

Wydarzenie odbędzie się od 15 do 18 listopada w prowadzonym przez SFP warszawskim kinie Kultura. Wejściówki będą do odebrania w kasie kina od 9 listopada.

Przegląd filmów Janusza „Kuby” Morgensterna kino Kultura, 15-18 listopada 2022


 Jowita, fot. WFDIF

15 listopada, wtorek
19:00 Grażyna Torbicka rozmawia z Danielem Olbrychskim
19:30 Projekcja filmu "Jowita" (91 min.)

Spełniony zawodowo architekt i lekkoatleta Marek Arens (Daniel Olbrychski) na balu przebierańców zakochuje się na zabój w tajemniczej Jowicie. Nie rezygnując z fantazji o nieznajomej rozpoczyna romans ze studentką ASP Agnieszką (Barbara Kwiatkowska), jednocześnie nie potrafi zerwać z Heleną (Kalina Jędrusik), żoną swojego trenera… Czy rozdarty uczuciowo młody mężczyzna straci szansę na prawdziwą miłość?

„Do widzenia, do jutra", fot. Zespół Filmowy Kadr

16 listopada, środa
19:00 Tomasz Raczek rozmawia z Jackiem Bromskim i Januszem Majewskim
19:30 Projekcja filmu „Do widzenia, do jutra" (80 min.)

Reżyser studenckiego teatru Jacek (Zbigniew Cybulski) poznaje córkę francuskiego konsula Margueritte (Teresa Tuszyńska). Zaprasza ją na tenisa i odtąd zaczynają regularnie się spotykać. W tej lirycznej historii (niemożliwego?) uczucia dwojga młodych ludzi, wykorzystano fragmenty spektakli teatrzyków „Bim Bom” i „Co To”. Film był debiutem dla Morgensterna, ale też dla kompozytora Krzysztofa Komedy, którego charakterystyczna ścieżka dźwiękowa podkreśla liryczny charakter dzieła. Pracując nad filmem, reżyser podkreślał, że chce „pokazać, że między młodymi ludźmi może się wywiązać uczucie szlachetne, czyste, że nasza młodzież nie jest tak zepsuta i cyniczna – jak się powszechnie sądzi”.

"Trzeba zabić tę miłość", fot. Zespół Filmowy Iluzjon

17 listopada, czwartek
19:00 Grażyna Torbicka rozmawia z prof. Janiną Stępińską i Jadwigą Jankowską-Cieślak
19:30 Projekcja filmu "Trzeba zabić tę miłość" (92 min.)

Komediodramat Janusza Morgensterna jest portretem konsumpcyjnie nastawionych do życia młodych ludzi, przymierzających się do dorosłego życia. Scenariusz filmu napisał Janusz Głowacki, który w jednym z wywiadów tak opowiadał o filmie: „Chciałem pokazać kilka wariantów miłości rzutujących na siebie wzajemnie, miłości bardzo różnych - pięknych, zabawnych, żałosnych, zrezygnowanych. Chciałbym, by ten film był równie śmieszny jak smutny. Równie pełen liryzmu jak ironii”. Martin Scorsese uznawał "Do widzenia, do jutra" za arcydzieło polskiej kinematografii i pokazywał go na jednym ze swoich przeglądów kina polskiego.

"Żółty szalik", fot. Telewizja Polska

18 listopada, piątek
19:00 Tomasz Raczek rozmawia z Januszem Gajosem
19:30 Projekcja filmu "Żółty szalik" (59 min.)

Tragikomiczna opowieść wigilijna na podstawie scenariusza Jerzego Pilcha. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia znudzony życiem dyrektor w średnim wieku (wybitna rola Janusza Gajosa), po raz kolejny nadużywa alkoholu. Tym samym po raz kolejny łamie obietnicę trzeźwości, złożoną swojej partnerce. Nie pomógł mu nawet żółty szalik, który miał być talizmanem przed pociągiem do kieliszka. "Żółty szalik" jest gorzkim komediodramatem poruszającym temat jednej z najpowszechniejszych polskich chorób – alkoholizmu.
LK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  15.11.2022
Zobacz również
Polscy filmowcy nominowani do Europejskich Nagród Filmowych!
ANIMAFEST 2022: święto animacji w Gdańsku
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll