PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Sublokator”, „Zaklęte rewiry”, „Lekcja martwego języka” i „Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy” oraz rozmowy Grażyny Torbickiej z Magdaleną Zawadzką, Januszem Majewskim, Jackiem Bromskim i Olgierdem Łukaszewiczem to główne atrakcje Retrospektywy Janusza Majewskiego. Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich odbędzie się w dniach 16 – 19 października 2023 w warszawskim kinie Kultura. Wstęp na projekcje i spotkania na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych w kasie kina od 11 października od godz. 17:00. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 wejściówki. Kino nie przyjmuje rezerwacji.
Znakomity reżyser i scenarzysta, człowiek pióra, pedagog. Janusz Majewski to mistrz kina pełnego elegancji, autorytet dla środowiska, prawdziwy dżentelmen. Prezes Honorowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Retrospektywę otworzy debiut Janusza Majewskiego – „Sublokator”. - W „Sublokatorze” jest taki rodzaj humoru, który starałem się przemycać w każdym moim kolejnym filmie, także w dramatach. Ktoś mi niedawno powiedział, że ten film jest wciąż świeży, a ja go bardzo dawno temu nie widziałem. Chętnie przypomnę go sobie w odrestaurowanej wersji razem z publicznością – mówi Janusz Majewski.

„Zaklęte rewiry” ze znakomitymi kreacjami Marka Kondrata i Romana Wilhelmiego to kolejny tytuł, który znalazł się w programie retrospektywy. - Krytycy nazywali ten film dramatem społecznym lub psychologiczno-społecznym. I rzeczywiście, obiegł pół świata i widzowie najczęściej zwracali uwagę na jego wymowę społeczną. Podczas dyskusji po pokazie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku odezwała się dziewczyna, która powiedziała, że pracuje w korporacji, gdzie stosunki między ludźmi są takie same jak w filmie. Miała wrażenie, że ktoś nakręcił film o jej środowisku pracy. Chwilę później odezwał się chłopak, który był kelnerem w dużej nowojorskiej restauracji. I powiedział, że u nich wszystko wygląda tak samo – wspomina reżyser „Zaklętych rewirów”.


Widzowie retrospektywy będą mogli zobaczyć także ekranizację „Lekcji martwego języka”. - Powieść Andrzeja Kuśniewicza zafascynowała mnie atmosferą schyłku imperium, umierania nie tylko bohatera, ale odchodzenia całej formacji. Galicja miała swoją specyfikę i odrębny charakter. Właśnie, to była kraina pewnego spokoju. Oczywiście istniały tam konflikty narodowościowe, społeczne, zwłaszcza nasze próby wybicia się na niepodległość, ale to wszystko nie miało tak gwałtownego charakteru jak w zaborze rosyjskim, gdzie panował terror i toczyła się walka na śmierć i życie. W Galicji wszystko było bardziej oszlifowane. Nie mówiąc już o tym, że Galicjanie ze Lwowa, bo Lwów był stolicą Galicji, mieli swoją reprezentację w parlamencie cesarstwa. Można powiedzieć, że austriaccy zaborcy – w odróżnieniu od Rosjan czy Prusaków – w pewien sposób szanowali podbity naród i dawali mu określoną przestrzeń do życia – opowiada Janusz Majewski.

Retrospektywę zamknie jeden z najnowszych filmów Janusza Majewskiego - „Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy”. - Jazz był religią mojego pokolenia. W pierwszych latach po wojnie, zanim zapadła noc stalinizmu, do Polski docierały z Zachodu prasa, radio i amerykańskie filmy, a z nimi ta porywająca muzyka. Byłem jedenaście razy na filmie Serenada w Dolinie Słońca, w którym występowała orkiestra Glenna Millera, legenda jazzu tamtych lat. Była to era swingu, era big-bandów – wielkich orkiestr oraz tańców boogie-woogie. Dla nas, dojrzewających wtedy młodzieńców, była to muzyka radości i nadziei, muzyka naszej przyszłości, która po makabrze wojny i traumie po niej miała być piękna i wspaniała. W 1948 roku wszystko to się skończyło, jazz został wyklęty, jako symbol imperialistycznego Zachodu, wrogi i dekadencki, musiał zejść do podziemia – wspomina reżyser.

Po słonecznej stronie kina
Retrospektywa Janusza Majewskiego w kinie Kultura

16 października 2023 (poniedziałek)
19:00 – Grażyna Torbicka rozmawia z Magdaleną Zawadzką i Januszem Majewskim
19:30 – pokaz filmu „Sublokator” (film po rekonstrukcji cyfrowej) (1966 r., 90 min.)


"Sublokator", fot. WFDiF

Ludwik, naukowiec szukający spokojnego miejsca do pracy, wynajmuje pokój w willi zamieszkanej przez same kobiety, z których każda ma jakieś swoje marzenia czy obsesje. Każda stara się wciągnąć Ludwika w realizację swych zamiarów. Staje się to szczególnie dokuczliwe, kiedy łamie on nogę i przykuty zostaje do łóżka. W finale łamie także drugą, co już zupełnie wydaje go na pastwę zaborczych kobiet.

17 października 2023 (wtorek)
19:00 – Grażyna Torbicka rozmawia z Jackiem Bromskim i Januszem Majewskim
19:30 – pokaz filmu „Zaklęte rewiry” (film po rekonstrukcji cyfrowej) (1975 r., 95 min.)


"Zaklęte rewiry", fot. WFDiF

Początek lat trzydziestych XX wieku. Wiejski chłopak Roman Boryczko dostaje pracę w restauracji luksusowego hotelu „Pacyfik”. Szybką karierę od pomywacza do kelnera okupuje lawiną upokorzeń, szturchańców, zakazów i nakazów, pochodzących głównie od sadystycznego kelnera Fornalskiego, na którym mści się nabijając mu sztucznie kasę. Jest windowany do góry raczej siłami restauracyjnego mechanizmu i przypadku niż własnych dążeń… Opowieść o dojrzewaniu w środowisku podporządkowanym ścisłym rygorom i rządzonym wilczymi prawami. Ekranizacja głośnej przed wojną powieści „Zaklęte rewiry” Tadeusza Kurtyki, znanego pod pseudonimem Henryk Worcell.

18 października 2023 (środa)
19:00 – Grażyna Torbicka rozmawia z Ireną Karel, Olgierdem Łukaszewiczem i Januszem Majewskim
19:30 – pokaz filmu „Lekcja martwego języka” (film po rekonstrukcji cyfrowej) (1979 r., 96 min.)


"Lekcja martwego języka", fot. WFDiF

Akcja filmu rozgrywa się w ostatnich miesiącach I wojny światowej, w galicyjskim miasteczku Turka. Bohater filmu, ciepiący na gruźlicę porucznik Alfred Kiekeritz, przesunięty zostaje na tyły frontu. W miasteczku pełni funkcję komendanta punktu etapowego. Mieszka w żydowskim, podupadłym hotelu, w którym jest jedynym gościem. Ma poczucie, że jego życie dobiega końca i w tych ostatnich chwilach pragnie nadać mu jakiś sens. Nudzi go codzienność, ucieka od niej w swoje zainteresowania: fascynację symbolizmem, sztuką, ale i śmiercią, która skłania go do głębszych przemyśleń. Film na podstawie powieści Andrzeja Kuśniewicza pod tym samym tytułem.

19 października 2023 (czwartek)
19:00 – Grażyna Torbicka rozmawia z
Pawłem Brodowskim i Januszem Majewskim 
19:30 – pokaz filmu „Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy” (2015 r., 108 min.)


„Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy”, fot. Next Film

U schyłku lat pięćdziesiątych do Polski wraca z Anglii Fabian, emigrant wojenny, puzonista jazzowy i znakomity tancerz. Wraz z grupą miejscowych dziwaków i muzyków amatorów zakłada swingowy big band. Już po pierwszym występie zainteresowanie zespołem przerasta wszelkie oczekiwania. Fabian poznaje intrygującą Modestę, która wkrótce zaśpiewa z jego orkiestrą. Zostają kochankami i prowadzą życie podziwianej pary. Któregoś dnia Modesta nagle znika, a historia miłosna zmienia się w opowieść z wątkiem szpiegowskim – o marzeniach i tęsknocie do kultury Zachodu. Film powstał na podstawie powieści „Excentrycy” Włodzimierza Kowalewskiego.

www.kinokultura.pl
www.sfp.org.pl

Regulamin imprez publicznych organizowanych w Kinie Kultura przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich

gw
SFP
Ostatnia aktualizacja:  16.10.2023
Zobacz również
WAMA Film Festival. Jerzy Hoffman, człowiek fartowny
Zgłoś film do Berlinale Shorts na MFF w Berlinie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll