PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Z okazji 80. rocznicy urodzin Zygmunta Samosiuka SFP zorganizowało 26 marca w warszawskim kinie Kultura wieczór poświęcony twórczości jednego z najbardziej wszechstronnych polskich operatorów. Przed pokazem filmów „Niezależna Republika Samosiuk” i „Dziejów grzechu” autora zdjęć wspominała Grażyna Torbicka z aktorką Ireną Karel, operatorem Grzegorzem Kędzierskim i aktorem Olgierdem Łukaszewiczem.

fot. Michał Żebrowski East News/SFP


- Miałam szczęście spotkać Zygmunta Samosiuka - mówiła aktora i żona operatora Irena Karel. Olgierd Łukaszewicz przyznał, że współpracując z nim przy filmach m.in. „Królowa Bona”, „Brzezina”, „Krajobraz po bitwie" i „Austeria” poznał Samosiuka jako ciepłego i czułego człowieka pozwalającego aktorowi rozwkwitnąć przed kamerą. - Zygmunt świetnie spełniał rolę operatora filmowego – dodał Grzegorz Kędzierski.



Zygmunt Samosiuk należał do najjaśniejszych gwiazd polskiego kina przełomu lat 60/70. Autor zdjęć do filmów dokumentalnych i fabularnych. Współtworzył dzieła Andrzeja Wajdy, Jerzego Kawalerowicza, Piotra Szulkina czy Janusza Majewskiego. W pamięci filmowców pozostał jako Zyga, lekko zacinający się, trochę nieśmiały kolega w ciemnych okularach, z nieodłącznym światłomierzem w ręku. Odszedł w 1983 roku, tragicznie, pochłonięty przez swoją pasję, która zaowocowała tak wybitnymi dziełami, jak „Austeria”, „Dzieje grzechu”, „Polowanie na muchy”, „Brzezina”, a także „Kochaj albo rzuć” oraz „Akademia Pana Kleksa”. Za zdjęcia do filmów: „Zapis zbrodni”, „Sprawa Gorgonowej”, „…gdziekolwiek jesteś Panie Prezydencie…” otrzymał nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Był indywidualistą, który wyrażał siebie poprzez obraz. Wprowadził do polskiego kina m.in. estetykę „kamery z ręki”, barwne świecenie i pracę przy minimalnej ekspozycji. Również rozpiętość gatunkowa filmów, które tworzył, od science fiction do filmu wojennego i baśni, pozwalają sądzić, że był najbardziej wszechstronnym polskim operatorem.

To z inicjatywy Kędzierskiego Stowarzyszenie Filmowców Polskich wzorem retrospektywnych przeglądów reżyserskich organizuje przegląd poświęcony wizualnej stronie filmów przedstawiając sztukę operatorską wybitnych autorów zdjęć. - Projekcja filmu ze zdjęciami Zygmunta Samosiuka "Dzieje grzechu" w reżyserii Waleriana Borowczyka otworzy cykl pokazów, których głównymi bohaterami staną się autorzy zdjęć i ich sztuka filmowa. W tym roku przewidujemy jeszcze wieczory poświęcone Edwardowi Kłosińskiemu i Piotrowi Sobocińskiemu – mówił Kędzierski.

Po dyskusji zaprezentowano dwa filmy. Pierwszy to „Niezależna Republika Samosiuk” w reżyserii Adama Lewandowskiego. W filmie dokumentalnym nakreślona jest postać wybitnego filmowca i wrażliwego człowieka, dla którego praca z kamerą stanowiła źródło ogromnej radości. W filmie wypowiadają się m.in. Andrzej Wajda, Renata Pajchel, Bogdan Dziworski oraz żona Irena Karel. Po nim pokazano "Dzieje grzechu" w reżyserii Waleriana Borowczyka. To idealny przykład wyrazistego stylu zdjęć Zygmunta Samosiuka. Tym filmem operator udowodnił, że nieobce było mu kino kreacyjne - schyłku epoki i kultury, a także charakterystyczna dla niego autentyczność przedstawionego świata.

MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  5.04.2024
Zobacz również
Nowa Muzyka w filmie! Rożynek, Błażejczyk i Komar
Wielkanoc SFP: bądźmy razem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll