PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Trzeci wieczór przeglądu filmów Janusza Majewskiego w kinie Kultura poświęcony był „Lekcji martwego języka”. Grażyna Torbicka rozmawiała z reżyserem i aktorami Ireną Karel i Olgierdem Łukaszewiczem.

„To mój najlepszy film” – mówił Janusz Majewski o „Lekcji martwego języka”. To on napisał scenariusz filmu na podstawie książki Andrzeja Kuśniewicza "Lekcja martwego języka". Akcja powieści i filmu rozgrywa się w ostatnich miesiącach I wojny światowej, w małym galicyjskim miasteczku. Choć losy Europy decydują się daleko stąd, także i tutaj czuje się, że koniec monarchii austro-węgierskiej jest już bliski. Wcielający się w główną rolę Olgierd Łukaszewicz wspominał, że postać porucznika Alfreda Kiekeritza była dla niego rodzajem medium, a aktor starał się wyrazić jego wrażliwość pogrążoną w wyobrażonym świecie. „Mojego bohatera dotyka śmierć, schyłek, bezsens istnienia. Niektórzy uważają, że to moja najlepsza rola” - przyznał Łukaszewicz. Wspominał również o swoim ekranowym partnerze, Marku Kondracie. Z kolei Irena Karel przypomniała postać pielęgniarki Iriny i opowiedziała o zagranicznych wyjazdach z filmem, m.in. do Grecji.


Zobacz nagranie spotkania:


Obejrzyj galerię zdjęć:

fot. Wojciech Olkuśnik/EastNews/SFP

 

Bohater filmu, młody porucznik c.k. ułanów Alfred Kiekeritz, ze względu na zaawansowaną gruźlicę przesunięty zostaje na tyły frontu. W galicyjskiej mieścinie Turka pełni funkcję komendanta punktu etapowego. Mieszka w żydowskim, obskurnym hoteliku - jest w nim jedynym gościem. Nie czuje się tu jednak dobrze. Męczą go ataki kaszlu, gorączka, doskwiera nuda i razi prymitywizm otaczających go warunków i ludzi. Kiekeritz jest bowiem estetą, a przynajmniej za takiego się uważa. Ma świadomość, że jego życie dobiega końca i w tych ostatnich chwilach pragnie nadać mu jakiś sens.

 

Opowieść o śmierci, jej rozmaitych przejawach – jednostkowej i (symbolizowanej przez I wojnę światową) masowej, umieraniu człowieka i odchodzeniu c.k. epoki. Jeden z najpiękniejszych w polskim kinie obrazów Galicji, podkreślający jej oniryczne piękno (doskonałe zdjęcia Zygmunta Samosiuka) i wielojęzyczność, łącznie z służącym za tytułową metaforę językiem kabały.


Retrospektywa Janusza Majewskiego zorganizowana przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich odbywa się w dniach 16 – 19 października 2023 w warszawskim kinie Kultura. Wstęp na projekcje i spotkania na podstawie bezpłatnych wejściówek. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 wejściówki. Przed nami „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”.


 


Przeczytaj wywiad z Januszem Majewskim w "Magazynie Filmowym SFP" TUTAJ.

 


MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  19.10.2023
Zobacz również
Wkrótce Barć Film Festiwal Kujawy Pomorze
Retrospektywa Janusza Majewskiego. "Zaklęte rewiry" to dzisiaj film o korporacji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll