PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Drugi wieczór przeglądu filmów Janusza Majewskiego zgromadził w kinie Kultura pełną salę. – Dzisiaj arcydzieło, film wspaniały, masterpiece – zapowiedziała Grażyna Torbicka we wtorkowy wieczór 17 października 2023 roku.
"Zaklęte rewiry" ze znakomitymi kreacjami Marka Kondrata i Romana Wilhelmiego to najbardziej znany film Janusza Majewskiego z programu retrospektywy. To ekranizacja głośnej przed wojną powieści Tadeusza Kurtyki, znanego pod pseudonimem Henryk Worcell. Autor na podstawie własnych obserwacji i doświadczeń, które posiadł pracując przez kilka lat jako kelner w krakowskim Grand Hotelu, przedstawił "od kuchni" wielką restaurację z lat 30. Po raz pierwszy książka wydana została w roku 1936, doczekała się kilku wznowień. Opowieść o Romku Boryczce, młodym prowincjuszu, który pokonuje kolejne szczeble kelnerskiej hierarchii, to jednocześnie opis studium dojrzewania, zyskiwania poczucia własnej godności. To połączenie nie udałoby się, gdyby nie znakomici aktorzy, przede wszystkim – po „Historii żółtej ciżemki” – debiutujący w głównej roli Marek Kondrat.

Jacek Bromski, Grażyna Torbicka, Janusz Majewski, fot. Wojciech Olkuśnik / EastNews / SFP

- Dzięki SFP spotykamy się dzisiaj tutaj. Janusz Majewski, dzisiaj prezes honorowy Stowarzyszenia, w latach 1983-1990 prezes i Jacek Bromski, prezes obecny – powitała gości wieczoru Grażyna Torbicka. – A dzisiaj słowo „prezes” jakoś lepiej brzmi – dodała, wzbudzając śmiech widowni.

- Dziękuję, że państwo przyszli – powiedział Jacek Bromski. Zaczęliśmy te spotkania i projekcje na początku zeszłego roku, co jakiś czas organizujemy kolejne – dodał, zapowiadając przeglądy Romana Polańskiego i Janusza Gajosa. Reżyser przyznał, że "Zaklęte rewiry" oglądał jako student reżyserii, a Janusz Majewski był jego wykładowcą. Wiele ich łączy. – Studiowaliśmy na roku z Julkiem Machulskim, wiedzieliśmy, że nie będziemy robić filmów o PRL-u. – Od początku nie chciałem być częścią jakiejś formacji – opowiadał Janusz Majewski.  – Nie chciałem robić tego, co widziałem za oknem, po co mam fotografować świat, którego nie znoszę.

Na widowni m.in. Andrzej Bukowiecki, Adrianna Pierścionek-Podogrodzka, Krystyna Morgenstern, fot. Wojciech Olkuśnik / EastNews / SFP

"Zaklęte rewiry" to jeden z najsłynniejszych filmów Janusza Majewskiego i niezwykle żywa jest do dzisiaj jego recepcja. Janusz Majewski opowiadał, że na początku lat 90. on i Marek Kondrat zostali zaproszeni jako członkowie honorowi odradzającej się organizacji kelnerów, a całkiem niedawno we współczesnej restauracji, do której przybył na obiad, ustawił się szpaler pracowników, dziękujących mu ze tę „biblię”, jak to określili. Co ciekawe, dzisiaj ten film odbierany jest jako opowieść o współczesnej korporacji.

Zapraszamy do obejrzenia relacji ze spotkania:


  Retrospektywa Janusza Majewskiego  zorganizowana przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich odbywa się w dniach 16 – 19 października 2023 w warszawskim kinie Kultura. Wstęp na projekcje i spotkania na podstawie bezpłatnych wejściówek. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 wejściówki. Przed nami jeszcze „Lekcja martwego języka” i „Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy”.

Obejrzyj galerię zdjęć:


Przeczytaj wywiad z Januszem Majewskim  w "Magazynie Filmowym SFP":

Anna Wróblewska, wideo: Marian Kupidłowski
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  25.10.2023
Zobacz również
Retrospektywa Janusza Majewskiego. Najlepsza jest "Lekcja martwego języka"
Krzysztof Zanussi z nagrodą EnergaCAMERIMAGE za całokształt twórczości
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll