Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
WYDARZENIA
18.10.2023
Drugi wieczór przeglądu filmów Janusza Majewskiego zgromadził w kinie Kultura pełną salę. – Dzisiaj arcydzieło, film wspaniały, masterpiece – zapowiedziała Grażyna Torbicka we wtorkowy wieczór 17 października 2023 roku.
"Zaklęte rewiry" ze znakomitymi kreacjami Marka Kondrata i Romana Wilhelmiego to najbardziej znany film Janusza Majewskiego z programu retrospektywy. To ekranizacja głośnej przed wojną powieści Tadeusza Kurtyki, znanego pod pseudonimem Henryk Worcell. Autor na podstawie własnych obserwacji i doświadczeń, które posiadł pracując przez kilka lat jako kelner w krakowskim Grand Hotelu, przedstawił "od kuchni" wielką restaurację z lat 30. Po raz pierwszy książka wydana została w roku 1936, doczekała się kilku wznowień. Opowieść o Romku Boryczce, młodym prowincjuszu, który pokonuje kolejne szczeble kelnerskiej hierarchii, to jednocześnie opis studium dojrzewania, zyskiwania poczucia własnej godności. To połączenie nie udałoby się, gdyby nie znakomici aktorzy, przede wszystkim – po „Historii żółtej ciżemki” – debiutujący w głównej roli Marek Kondrat.
- Dzięki SFP spotykamy się dzisiaj tutaj. Janusz Majewski, dzisiaj prezes honorowy Stowarzyszenia, w latach 1983-1990 prezes i Jacek Bromski, prezes obecny – powitała gości wieczoru Grażyna Torbicka. – A dzisiaj słowo „prezes” jakoś lepiej brzmi – dodała, wzbudzając śmiech widowni.
- Dziękuję, że państwo przyszli – powiedział Jacek Bromski. Zaczęliśmy te spotkania i projekcje na początku zeszłego roku, co jakiś czas organizujemy kolejne – dodał, zapowiadając przeglądy Romana Polańskiego i Janusza Gajosa. Reżyser przyznał, że "Zaklęte rewiry" oglądał jako student reżyserii, a Janusz Majewski był jego wykładowcą. Wiele ich łączy. – Studiowaliśmy na roku z Julkiem Machulskim, wiedzieliśmy, że nie będziemy robić filmów o PRL-u. – Od początku nie chciałem być częścią jakiejś formacji – opowiadał Janusz Majewski. – Nie chciałem robić tego, co widziałem za oknem, po co mam fotografować świat, którego nie znoszę.
"Zaklęte rewiry" to jeden z najsłynniejszych filmów Janusza Majewskiego i niezwykle żywa jest do dzisiaj jego recepcja. Janusz Majewski opowiadał, że na początku lat 90. on i Marek Kondrat zostali zaproszeni jako członkowie honorowi odradzającej się organizacji kelnerów, a całkiem niedawno we współczesnej restauracji, do której przybył na obiad, ustawił się szpaler pracowników, dziękujących mu ze tę „biblię”, jak to określili. Co ciekawe, dzisiaj ten film odbierany jest jako opowieść o współczesnej korporacji.
Zapraszamy do obejrzenia relacji ze spotkania:
Retrospektywa Janusza Majewskiego zorganizowana przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich odbywa się w dniach 16 – 19 października 2023 w warszawskim kinie Kultura. Wstęp na projekcje i spotkania na podstawie bezpłatnych wejściówek. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 wejściówki. Przed nami jeszcze „Lekcja martwego języka” i „Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy”.
Przeczytaj wywiad z Januszem Majewskim w "Magazynie Filmowym SFP":
Anna Wróblewska, wideo: Marian Kupidłowski
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja: 25.10.2023
Retrospektywa Janusza Majewskiego. Najlepsza jest "Lekcja martwego języka"
Krzysztof Zanussi z nagrodą EnergaCAMERIMAGE za całokształt twórczości
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025