PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
"Czarna suknia", "C. K. Dezerterzy", "Zaklęte rewiry" to tylko część filmów Janusza Majewskiego, które zostaną zaprezentowane w ramach Retrospektywy mistrza polskiego kina podczas 26. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Janusz Majewski zmarł 10 stycznia 2024 roku.
Gdybyśmy mieli wskazać jednego z najwierniejszych i najważniejszych dla nas przyjaciół Kina na Granicy, byłby nim na pewno Janusz Majewski. Mistrz polskiego kina, świadek epoki, ale i wytrawny czechofil: jeden z tych autorów naszej kinematografii, który najczęściej pracował z artystami z Czech i ze Słowacji – podkreśla Łukasz Maciejewski. - Do Cieszyna, na Kino na Granicy, przyjeżdżał wielokrotnie i - zawsze to podkreślał - czuł się u nas i z nami wspaniale. Uwielbiał czeskie piwo (Pilsner jest królem piw – mówił), kochał knedlíčky z pieczenią wieprzową i kapustą kiszoną na gorąco. Odpowiadała mu atmosfera naszego festiwalu: żywioł młodości, zderzony z tym, czym dla autora „Lekcji martwego języka” była zawsze Mitteleuropa: wspólnota tradycji, europejskiej ciągłości kulturowej, ale także, co było to dla Majewskiego szczególnie ważne, odpowiedzialności za podtrzymywanie owej wspólnoty. Uważał, że twórca filmowy ma zadanie mówić rzeczy ważne, ale mówić o tym z uśmiechem, nieinwazyjnie, bezbłędnie warsztatowo. Takim był reżyserem i człowiekiem, takie tworzył filmy - wspomina polski dyrektor artystyczny Przeglądu.


fot. Wojciech Wendzel/Kino na Granicy

Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że bohaterem filmowym tegorocznej edycji Kina na Granicy powinien być właśnie Janusz Majewski. Do selekcji wybrałem – często mniej znane – filmy, które powstały we współpracy z Czechami i Słowakami: „Zaklęte rewiry” (1975) na podstawie książki Henryka Worcella, mało znany melodramat „Słona róża” (1982), historyczny dramat kostiumowy „Czarny wąwóz” (1988), kultowych „C.K. Dezerterów” (1985), filmu do którego scenariusz, podobnie jak do „Zaklętych rewirów”, Janusz Majewski napisał wspólnie z Pavlem Hajným. Zestaw uzupełni „Czarna suknia” (1967), średniometrażowy film Janusza Majewskiego z 1967 roku, z jedyną w polskim kinie kreacją Idy Kamińskiej, aktorki, która rolę życia zagrała w wybitnym czeskim filmie „Sklep przy głównej ulicy” Jána Kadára i Elmara Klosa, za który otrzymała nominację do Oscara – dodaje Łukasz Maciejewski.

26. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w dniach 1-5 maja 2024 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Trwa sprzedaż promocyjnej puli akredytacji.
RJ
Kino na Granicy
Ostatnia aktualizacja:  23.01.2024
Zobacz również
fot. Wojciech Wandzel
Znamy nominacje do Nagród Gildii Scenarzystów Polskich
„Drużyna AA”: nowy film twórców „Johnny'ego"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll