PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Pogrzeb Janusza Majewskiego, jednego z najbardziej znanych i popularnych polskich reżyserów filmowych, wieloletniego prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich odbył się 18 stycznia 2024 roku w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Janusz Majewski zmarł 10 stycznia 2024 roku. Miał 92 lata.


Fot. Paweł Wodzyński/East News


Zmarłego żegnała rodzina oraz liczne grono przyjaciół i ludzi kultury, w tym m.in. Maja Komorowska, Marek Kondrat, Olgierd Łukaszewicz, Allan Starski, Małgorzata Potocka, Andrzej Seweryn, Janusz Zaorski, Wiktor Zborowski i Sonia Bohosiewicz.


Jacek Bromski - prezes SFP wspominając Janusza Majewskiego mówił: "Januszu, jest mi niezwykle trudno uwierzyć w Twoje odejście. Przecież jeszcze niespełna dwa miesiące temu, w kinie Kultura wspólnie z Romanem Polańskim wspominaliście z wypiekami na twarzach swoje studenckie czasy. Entuzjazm, którym zarażało każde z wypowiadanych przez Ciebie zdań, łagodzi dzisiaj ból wywołany Twoim odejściem. Daje bowiem stuprocentową gwarancję, że opuściłeś nas całkowicie spełniony, zarówno zawodowo, jak i osobiście. (…) Janusz pozostanie jednak przede wszystkim naszym Prezesem. Stanął na czele środowiska filmowego w bardzo trudnym momencie, tuż po stanie wojennym, kiedy to wznawiające działalność Stowarzyszenie próbowało na nowo zdefiniować swoją tożsamość. Ten czas wymagał jasnej wizji, sporej dozy dyplomacji i sprytu. Janusz posiadał wszystkie te cechy, dzięki czemu znakomicie wywiązał się ze swojej misji. Jako prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich walczył m.in. o wprowadzanie „półkowników” na ekrany oraz o dokończenie realizacji wielu wybitnych filmów, opiekował się filmowcami w ciężkiej sytuacji życiowej, wreszcie – otworzył SFP na świat, nawiązując ważne międzynarodowe kontakty. Położył fundament pod nowe wyzwania, które nadeszły wraz ze zmianą systemu politycznego. Żegnaj, Januszu. Do zobaczenia po słonecznej stronie ulicy…”. 


Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz w liście odczytanym przez podsekretarz stanu w MKiDN Martę Cienkowską naisał: „Z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o odejściu wybitnego artysty – Janusza Majewskiego. Smutny to dzień nie tylko dla polskiej kultury, ale także dla wszystkich, którzy mieli zaszczyt poznać i docenić Jego niezrównane talenty jako reżysera filmowego, scenarzysty i pisarza”.


W trakcie ceremonii pożegnalnej Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski odczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy, przemówienie wygłosił również Maciej Ślesicki, rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Zmarłego wspominali również m.in. Marek Kondrat, Wanda Kiełbińska i Wiktor Zborowski.


***

Janusz Majewski urodził się w 1931 roku we Lwowie. Ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej oraz reżyserię na PWSFTViT w Łodzi. Jako reżyser filmów fabularnych zadebiutował w 1966 roku wielokrotnie nagradzanym „Sublokatorem”. Do najważniejszych filmów w karierze reżysera należą takie tytuły, jak m.in. „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię” (1969), „Lokis” (1970), „Zazdrość i medycyna” (1973), „Zaklęte rewiry” (1975), „Sprawa Gorgonowej” (1977), „Lekcja martwego języka” (1979), „Diabelska edukacja” (1994), „Po sezonie” (2005), „Mała matura 1947” (2010), czy ostatnia fabuła, nagrodzona Srebrnymi Lwami w Gdyni – „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” (2015). Niezwykłą popularność przyniósł Januszowi Majewskiemu serial telewizyjny „Królowa Bona” (1980). W 1982 roku reżyser zrealizował, nawiązujący do słynnego serialu, dramat historyczny „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny”. Do najbardziej znanych filmów reżysera należy dyptyk „C.K. Dezerterzy” (1985) oraz „Złoto dezerterów” (1998). Janusz Majewski był reżyserem filmów telewizyjnych, dokumentalnych oraz spektakli teatru telewizji. W 2008 roku zrealizował serial „Siedlisko”.


Był czynnym reżyserem całe swoje życie. Swój ostatni film dokumentalny „Jazz Outsider” (2022) poświęcił swojej wielkiej, życiowej pasji – muzyce jazzowej. Jego filmy zdobyły dziesiątki nagród na krajowych i zagranicznych festiwalach, m.in. w Gdańsku i Gdyni, w Krakowie, Łagowie, Vancouver, Cork, Montrealu, Edynburgu, Mannheim, Chicago, Panamie.

Przez ponad 60 lat pracy reżyserskiej Janusz Majewski próbował wielu różnych gatunków filmowych, od dramatów historycznych, poprzez filmy muzyczne aż do komedii. „Zawsze starałem się uciekać przed zaszufladkowaniem. Nie chciałem stać się specjalistą od jakiegoś gatunku, wolałem szukać czegoś nowego, pokonywać kolejne przeszkody. Zawsze starałem się robić jak najlepsze kino. Fascynowała mnie zawsze sama jego istota jako spektaklu obrazu, ale i dźwięku, spektaklu, który jest stopem wielu elementów – literatury, aktorstwa, sztuk plastycznych etc. Kino jako konglomerat wielu sztuk” – mówił w wywiadzie dla „Magazynu Filmowego” SFP w 2016 roku.

W 2001 roku nagrodzony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski a w 2009 roku Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2012 roku otrzymał Polską Nagrodą Filmową "Orzeł" w kategorii: Nagroda za Osiągnięcia Życia. Był Laureatem Nagrody Specjalnej "Platynowe Lwy" za całokształt twórczości na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni (2016) oraz Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiej kinematografii. Był Prezesem Honorowym SFP, rektorem Warszawskiej Szkoły Filmowej a także Członkiem Polskiej Akademii Filmowej.

MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  23.01.2024
Zobacz również
21. Millenium Docs Against Gravity. Już coś wiemy!
Znamy program Forum bez barier
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll