PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Do rywalizacji w Konkursie Głównym wrócił "Solid Gold" - najnowszy film Jacka Bromskiego. Obraz odsłania kulisy pracy policji i służb specjalnych.
Podczas konferencji prasowej prezes SFP odniósł się do powodów niezgody z koproducentem filmu  - Telewizją Polską: - Nakręciliśmy z Andrzejem Sewerynem jedno pięciosekundowe ujęcie na otwarciu lotniska, gdzie oni ciągną na sznurku samolot. To był dla nas żart, ale po śmierci Pana prezydenta Pawła Adamowicza, ten żart się skończył. Scenę trzeba było wyciąć. Znaczy nawet nie wyciąć - my tej sceny w ogóle nie wstawialiśmy do filmu. Ale nie wszyscy chcieli pozbywać się tej sceny. My jednak w żadnym wypadku nie chcieliśmy jej umieszczać w ostatecznej wersji filmu.


- Zaczynałem od koncepcji serialu – dodawał Bromski. - Zresztą już nakręciliśmy ten serial. Aby zwiększyć jego budżet, bo mamy ambicję, że nie będzie ustępował inscenizacją, spektakularnymi efektami, tym dobrym serialom, którym się przyglądamy – postanowiliśmy zrealizować serial i film jednocześnie.

Film opowiada historię Kai Miller (Marta Nieradkiewicz) - młodej, uczciwej policjantki. W czasie jednej z nieudolnie przeprowadzonych akcji zostaje porwana i zgwałcona. Uciekając zabija swoich oprawców, a w raporcie zataja okoliczności zajścia i odchodzi z pracy. Osiem lat później do Gdyni ściąga ją jej były szef, Nowicki (Janusz Gajos), wysoki oficer CBŚ, który stoi na czele zespołu prowadzącego dochodzenie w sprawie biznesowo-politycznych powiązań na Pomorzu. Grupa ma za zadanie rozpracowanie przestępców zajmujących się budowaniem piramidy finansowej o ogromnym zasięgu. Tropy prowadzą do Kaweckiego (Andrzej Seweryn) – nieuczciwego biznesmana wykorzystującego polityczne znajomości do ochrony własnych interesów. Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi i obnaża powiązania świata biznesu, służb i przestępczości zorganizowanej.

Fot. Borys Skrzyński/SFP.

  Na ekranie zobaczymy również Olgierda Łukaszewicza, Mateusza Kościukiewicza, Piotra Stramowskiego, Danutę Stenkę, Ewę Kasprzyk, Krzysztofa Stroińskiego, Macieja Maleńczuka, Artura Żmijewskiego i wielu innych. Za zdjęcia odpowiada Arkadiusz Tomiak. Film wyprodukowało Akson Studio.

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbywa się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni.
Albert Kiciński
FPFF
Ostatnia aktualizacja:  8.11.2019
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
44. FPFF. Debata Kobiet Filmu. 2020 nadchodzi
44. FPFF. "Boże ciało", czyli o kłamstwie obnażającym prawdę
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll