PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Uroczysty pokaz znakomitej komedii wojennej Stanisława Lenartowicza "Giuseppe w Warszawie" odbędzie się 16 stycznia w warszawskim kinie Kultura. Przy okazji warto sięgnąć po wydaną niedawno książkę „Stanisław Lenartowicz – twórca osobny” pod redakcją Andrzeja Dębskiego i Rafała Bubnickiego.

Z ziemi włoskiej do polskiej, i to bynajmniej nie w roli wyzwoliciela – czy ktoś taki może być pozytywnym bohaterem polskiego filmu wojennego? O tym, że taka kombinacja jest możliwa, przekonać się będzie można, oglądając "Giuseppe w Warszawie" (1964), pierwszą w roku 2012 premierę w ramach Projektu KinoRP.

"Giuseppe w Warszawie", fot. SFP

"Giuseppe w Warszawie" wpisuje się w nowy ton – raczej komediowy czy sensacyjny niż tragiczny – opowiadania o II wojnie światowej, jaki pojawił się w polskim kinie lat 60. Władza, by „zerwać z okupacyjnym garbem” i pozbyć się charakterystycznych dla Polskiej Szkoły Filmowej „polskich kompleksów”, dała bowiem zielone światło filmom gatunkowym, mającym promować „patriotyzm bardziej optymistyczny”. Film Lenartowicza w ów gatunkowy trend się wpisuje, ale pozbawiony jest propagandowego ładunku. Historia Włocha (Antonio Cifariello), który pozwala ukraść sobie nie tylko służbową broń, ale i całkiem prywatne serce, to przede wszystkim opowieść o okupacyjnej codzienności i łagodna kpina z konspiracyjnej gorączki, której uosobieniem jest Maryśka, brawurowo zagrana przez Elżbietę Czyżewską, nazywaną wówczas – ze względu na olbrzymią popularność – „Cybulskim w spódnicy”.

Od niedawna na rynku jest książka Stanisław Lenartowicz – twórca osobny” pod redakcją Andrzeja Dębskiego i Rafała Bubnickiego. „Stanisław Lenartowicz był outsiderem. Z perspektywy roku, który minął od jego śmierci, tym wyraźniej widać, że bycie obok, osobność, dystans wobec zbiorowych uniesień i fascynacji, ale też wobec samego siebie, to rys losu, który w sposób wyrazisty naznaczył jego życie i twórczość” – piszą we wstępie Rafał Bubnicki i Andrzej Dębski.

Debiutującego „Zimowym zmierzchem”, Lenartowicza wiąże się z przede wszystkim ze „szkołą polską” i z Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Z Wytwórnią rzeczywiście związany był przez całe życie, ze „szkołą” jego więzy z czasem się poluzowały,  a martyrologiczne ujęcie historii, zastępował lekkością i humorem. W "Giuseppe w Warszawie" – wojennej komedii, reżyser pracuje nad odbrązowieniem heroicznego wizerunku Polaków z czasów wojny - razem ze Zbyszkiem Cybulskim, notabene spętanym legendą Maćka Chełmickiego. Na łamach książki Lenartowicz wspomina kłótnie z Cybulskim, kończące się kapitulacją przed intuicją aktora co do granych przez niego postaci.

Rekonstrukcja obrazu "Giuseppe w Warszawie" jest dziełem Studia Filmowego TPS, rekonstrukcją dźwięku zajmowała się firma Toya Studios.

KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 przez firmę KPD i koordynowane przez Cyfrowe Repozytorium Filmowe, którego partnerami są obecnie: Studio Filmowe KADR, Studio Filmowe TOR, Studio Filmowe ZEBRA, The Chimney Pot, Yakumama Film, Studio Filmowe TPS, Sound Place i Studio Company. Projekt KinoRP honorowym patronatem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Organizatorami premiery "Giuseppe w Warszawie" są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Studio Filmowe „Kadr” i Kino Kultura oraz twórcy projektu KinoRP.

GW
SFP
Ostatnia aktualizacja:  2.02.2012
Zobacz również
Gwiazda tygodnia - Kinga Preis
Jan Lenica. Mistrzowie Polskiej Animacji - część II
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll