PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  27.12.2017
Muzeum Kinematografii w Łodzi uruchomiło w sieci portal "Rozmowy o HollyŁodzi". Pod nazwą tą kryje się projekt realizowany przez Muzeum oraz Katedrę Mediów i Kultury Audiowizualnej Uniwersytetu Łódzkiego. W jego ramach autorzy przeprowadzili i opracowali cykl 20 wywiadów z filmowcami i pracownikami łódzkich instytucji filmowych o filmowym obliczu miasta.
Kultura filmowej Łodzi stanowi wyjątkowy fenomen historyczny, który jak dotąd nie doczekał się opracowania książkowego bądź też filmu dokumentalnego. Celem projektu było sprawdzenie, jak w rzeczywistości funkcjonowała tzw. „HollyŁódź” oraz na ile filmowa tradycja miasta jest nadal żywa, a przez to może być w przyszłości rozwijana. Realizacji tych zamiarów służył cykl wywiadów. Dzięki odpowiednio dobranym pytaniom interlokutorzy starali się uzyskać od rozmówców szczegółowe informacje na temat specyfiki łódzkiego zaplecza kinematograficznego.

Ramy czasowe projektu zamykają się w okresie pomiędzy rokiem 1945, kiedy do Łodzi przybywają przedstawiciele Wytwórni Filmowej „Czołówka”, by tworzyć podwaliny powojennego przemysłu kinematograficznego w Polsce, a rokiem 1998, w którym przystąpiono do likwidacji Łódzkiego Centrum Filmowego, wielkiego konglomeratu zrzeszającego najważniejsze lokalne instytucje filmowe doby PRL-u. Pomiędzy tymi skrajnymi datami przebiegały procesy i zjawiska kluczowe dla rozwoju polskiej kultury filmowej. Z jednej strony Łódź zyskując kolejne wytwórnie i studia filmowe (m.in. Wytwórnia Filmów Fabularnych) stała się kluczowym ośrodkiem produkcyjnym w kraju, gdzie działali najwięksi polscy reżyserzy, aktorzy, operatorzy oraz scenografowie. Z drugiej strony dzięki ulokowaniu w Łodzi takich przedsiębiorstw, jak Łódzkie Zakłady Kinotechniczne czy Zakłady Wytwórcze Kopii Filmowych, miasto stanowiło nieformalną stolicę wielosektorowego przemysłu kinematograficznego.

Wykonawcami projektu byli pracownicy merytoryczni Muzeum Kinematografii w Łodzi, a także doktoranci oraz studenci Katedry Mediów i Kultury Audiowizualnej Uniwersytetu Łódzkiego. W oparciu o kwerendy biblioteczne oraz archiwalne wytypowali oni 20 osób, a następnie przeprowadzili z nimi wywiady zgodnie z metodologią historii mówionej. Wśród rozmówców znaleźli się m.in.: Piotr Dzięcioł, Jerzy Hoffman, Jan Jakub Kolski, Stanisław Lenartowicz, Juliusz Machulski, Janusz Majewski, Daniel Szczechura i Tadeusz Wilkosz. Do każdej rozmowy sporządzony został następnie wykaz kluczowych tematów, w oparciu o który jej audiowizualna rejestracja została podzielona na części. Dzięki temu użytkownik serwisu może bez problemu dotrzeć do interesujących go fragmentów wywiadów. Ponadto na stronie można obejrzeć 10 krótkich filmów, w których zestawione zostały ze sobą wypowiedzi różnych rozmówców odnoszące się do tego samego zagadnienia lub problemu.


AK
filmpolski.pl
Ostatnia aktualizacja:  27.12.2017
Zobacz również
fot. Filmpolski.pl
Krótkie metraże ze Studia Munka w kinach
Witold Holtz – powiernik mistrzów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll