PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  19.07.2019
Stanisław Lenartowicz – scenarzysta, autor opracowania plastycznego i reżyser filmów rysunkowych, wycinankowych, kombinowanych, ale także krótkometrażowych fabuł i dokumentów oraz widowisk telewizyjnych i programów poetyckich, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, 19 lipca obchodzi swoje 80. urodziny.
Urodził się w Łodzi i całe swe zawodowe życie związał z tym miastem. Jest absolwentem Wydziału Reżyserii łódzkiej Szkoły Filmowej (1978), a większość swych filmów nakręcił w miejscowych studiach: Se-Ma-For i Anima-Pol. W filmie animowanym zadebiutował jako pierwszy z licznego grona absolwentów łódzkiego Liceum Plastycznego, którzy w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku zasilili kadrę Studia Małych Form Filmowych „Se-Ma-For”. Pod jego kierunkiem w latach dziewięćdziesiątych powstała cała, składająca się z kilkudziesięciu filmików, animacja do polskiej wersji „Ulicy Sezamkowej".

Zaczynał od odcinków popularnych seriali, realizowanych w technice wycinankowej: „Przygody Sindbada żeglarza” (odc. „Kwiat ocknienia”, 1969) i „Klechdy polskie” (odc. „Jej łza”, 1970; „Opowieść bursztynowa”, 1971). Za autorską opowieść dla najmłodszych „Jak Stolem gwiazdy gasił” (1974) otrzymał Poznańskie Koziołki oraz Marcinka na IV Ogólnopolskim Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu (1975). Dużą popularność oraz wiele festiwalowych nagród, ze Srebrnymi Koziołkami w Poznaniu (1984) na czele, przyniosła mu zrealizowana w technikach kombinowanych ekranizacja fragmentów fińskiego eposu „Kalevala” (1983-1986). Film urzeka oryginalną plastyką, znakomicie oddającą klimat dzieła, czyniąc ten miniserial (trzy odcinki) niezwykle atrakcyjnym zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Bo warto zauważyć, że Lenartowicz poza twórczością dla dzieci zajmuje się także realizacją wysublimowanych plastycznie autorskich filmów dla dorosłych. Inspirowane słynnym obrazem Édouarda Maneta „Śniadanie na trawie” (1975) przyniosło mu II nagrodę na festiwalu w Linzu (1976), a poetycka refleksja na temat przemijania „Portret” (1977) – nagrodę CIDALC (Komisji UNESCO ds. Rozpowszechniania Sztuki i Literatury przez Film) na Międzynarodowych Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie (1977) oraz Nagrodę Publiczności na Przeglądzie Filmów o Sztuce w Zakopanem (1978).

Lenartowicz jest autorem blisko pół setki filmów, w większości autorskich, nakręconych w różnorodnych technikach i poetykach, często zajmował się opracowaniem plastycznym filmów innych reżyserów czy realizowaniem efektów oraz zdjęć specjalnych, m.in. w „Przyjacielu wesołego diabła” (1986) Jerzego Łukaszewicza, „Trójkącie bermudzkim” (1987) Wojciecha Wójcika, „Opowieści Harleya” (1987) Wiesława Helaka.

„Pracę nad filmem zaczynam często od pomysłu na formę. Uprawiam wszystkie gatunki filmu animowanego, poczynając od rysunkowego, poprzez lalkowy, po wycinankowy. W moich filmach przewija się motyw okna, który mnie fascynuje. Rozjaśnianie się ekranu wraz z początkiem projekcji filmu jest według mnie swoistym otwieraniem okna” – wyznaje w jednym z wywiadów. Za swe dokonania artystyczny został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki (1989), Złotym Medalem „Gloria Artis – Zasłużony Kulturze” (2008), Nagrodą Stowarzyszenia Filmowców Polskich (2016) oraz wieloma prestiżowymi laurami festiwalowymi, m.in. w Espinho, Linzu, Krakowie, Poznaniu i Zakopanem.
Jerzy Armata
Ostatnia aktualizacja:  15.07.2019
Zobacz również
fot. SFP
Nie żyje Zbigniew Kamiański
Gdynia. Pominięte filmy trafią do konkursu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll