PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Wyprodukowany w Studiu Munka SFP „Chleb i sól” Damiana Kocura znalazł się w czołówce podsumowań 2023 roku w magazynie "Kino" w kategorii Najlepszy Film. Mający na swoim koncie ponad 20 festiwalowych nagród i szereg wyróżnień branżowych obraz już w niedzielę 25 lutego ma szansę powiększyć swój dorobek o Nagrodę Gildii Scenarzystów Polskich.
W ogłoszonym niedawno rankingu miesięcznika KINO, w którym laureatów wybierają najbardziej cenieni polscy krytycy i dziennikarze filmowi, „Chleb i sól” zajął trzecie miejsce, po „Aftersun” i „Duchach Inisherin”, czyli jest pierwszym polskim filmem w zestawieniu. Drugim polskim obrazem jest „Zielona granica”, która zajęła siódmą pozycję.
 
Okrzyknięty najgłośniejszym polskim debiutem ostatnich lat „Chleb i sól” miał swoją światową premierę w 2022 roku w konkursie Orrizonti Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Otrzymana tam Nagroda Specjalna Jury okazała się początkiem pasma międzynarodowych sukcesów. Dziś film Damiana Kocura ma już na koncie ponad 20 festiwalowych nagród przywiezionych m.in. z Kairu, Cottbus, Gijon, Bratysławy, Pragi, Linz i Antalyi. W Polsce święcił trumfy m.in. na festiwalach Młodzi i Film w Koszalinie, Off Camera w Krakowie, Tofifest w Toruniu i Lubuskim Lecie Filmowym. Otrzymał także szereg wyróżnień branżowych na czele z Orłem - nagrodą Polskiej Akademii Filmowej w kategorii Odkrycie Roku, nagrodą Gildii Reżyserów Polskich oraz Nagrodą im. Weroniki Migoń dla reżysera obsady aktorskiej.


„Chleb i sól” pojawił się na ekranach polskich kin 27 stycznia 2023. Po roku od kinowej premiery obraz Damiana Kocura znalazł się w czołówce większości ubiegłorocznych podsumowań zajmując:

1. miejsce w podsumowaniu roku serwisu Bliżej Ekranu
2. miejsce w zestawieniu Najlepsze polskie filmy 2023 wg redakcji Natemat.pl
3. miejsce w rankingu miesięcznika KINO
3. miejsce w TOP 2023 redakcji Newonce.pl
8. miejsce w rankingu roku 2023 redakcji Filmweb.pl

a także znalazł się w:

TOP 2023 wg TVN 24
TOP 20223 wg tygodnika Polityka
TOP 2023 wg Tygodnika Powszechnego
TOP 2023 dziennikarza Krzysztofa Spóra, autora bloga Spór w kinie
rankingu Najlepsze filmy 2023 kwartalnika EKRANY
zestawieniu Najlepsze filmy 2023 wideobloga Drugi Seans
zestawieniu Najważniejsze w kulturze 2023 redakcji Dwutygodnik.pl

Produkcja Studia Munka SFP otrzymała także wyróżnienie Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP w kategorii: film polski podczas lutowej gali Złotych Taśm przyznawanych przez polskich krytyków zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI.

25 lutego pula nagród „Chleba i soli” może powiększyć się o kolejne prestiżowe wyróżnienie – Nagrodę Gildii Scenarzystów Polskich przyznawaną autorom scenariuszy fabuł i seriali, które miały swoje premiery w roku ubiegłym. O Nagrodę GSP Damian Kocur rywalizuje z twórcami filmów „Chłopi” (scen. Dorota Kobiela Welchman, Hugh Welchman) „Filip” (scen. Michał Kwieciński, Michał Matejkiewicz), „Zielona granica” (scen. Maciej Pisuk, Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko, Agnieszka Holland) i „Znachor” (scen. Marcin Baczyński, Mariusz Kuczewski).  

„Chleb i sól” zrealizowany został w Studio Munka SFP w ramach programu Sześćdziesiąt Minut współfinansowanego przez CANAL+ Polska i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Koproducenci to Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.
LK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  22.02.2024
Zobacz również
Kamila Urzędowska odebrała tytuł European Shooting Star
Młodzi filmowcy protestują w sprawie braku tantiem z internetu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll