PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Damian Kocur, autor zrealizowanego w Studiu Munka SFP głośnego obrazu „Chleb i sól”, znalazł się w gronie nominowanych do 2. edycji Nagród Gildii Scenarzystów Polskich. Laureatów poznamy 25 lutego.
Powołana w 2019 roku Gildia Scenarzystów Polskich jest organizacją integrującą środowisko polskich scenarzystów, zarówno w kontekście produkcji filmowej, jak i telewizyjnej. Wspiera samodoskonalenie zawodowe scenarzystów, ułatwia wzajemne kontakty między scenarzystami, a także scenarzystów z innymi partnerami z branży audiowizualnej i widzami, popularyzuje wiedzę o tym zawodzie oraz dba o odpowiedni poziom warunków pracy scenarzystów i właściwe otoczenie systemowe, które wspiera rozwój talentów i karier zawodowych scenarzystów, z korzyścią dla nich i dla całej branży audiowizualnej.

Od 2023 roku GSP przyznaje nagrody twórcom najlepszych scenariuszy filmów fabularnych oraz seriali. Nominowanych oraz laureatów wskazują członkowie Gildii – licząca ponad 100 osób grupa autorów zawodowo zajmujących się scenariopisarstwem.

W gronie tegorocznych nominowanych w kategorii Najlepszy Scenariusz Filmu Fabularnego znalazł się Damian Kocur – reżyser i autor scenariusza filmu "Chleb i sól" zrealizowanego w Studiu Munka SFP. Okrzyknięty najgłośniejszym polskim debiutem ostatnich lat "Chleb i sól" miał swoją światową premierę na w konkursie Orrizonti ubiegłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Otrzymana tam Nagroda Specjalna Jury okazała się początkiem pasma międzynarodowych sukcesów. Dziś film Damiana Kocura ma już na koncie ponad 20 festiwalowych nagród i szereg wyróżnień branżowych, na czele z nagrodami Polskiej Akademii Filmowej i Gildii Reżyserów Polskich.

Kocur jest absolwentem Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach i doktorantem Szkoły Filmowej w Łodzi. Zanim zadebiutował w pełnym metrażu, dał się poznać jako autor głośnych filmów krótkometrażowych, które przyniosły mu ponad 100 nagród na festiwalach w Polsce i na świecie. Do Nagrody Gildii Scenarzystów Polskich w kategorii Najlepszy Scenariusz Filmu Fabularnego twórca „Chleba i soli” nominowany został wraz z twórcami filmów „Chłopi” (scen. Dorota Kobiela Welchman, Hugh Welchman) „Filip” (scen. Michał Kwieciński, Michał Matejkiewicz), „Zielona granica” (scen. Maciej Pisuk, Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko, Agnieszka Holland) i „Znachor” (scen. Marcin Baczyński, Mariusz Kuczewski). Laureatów 2. edycji Nagród GSP poznamy 25 lutego.

"Chleb i sól" zrealizowany został w Studio Munka SFP w ramach programu Sześćdziesiąt Minut współfinansowanego przez CANAL+ Polska i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Koproducenci to Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.

LK
Studio Munka SFP
Ostatnia aktualizacja:  23.01.2024
Zobacz również
„Strefa interesów”. Pokazy przedpremierowe już w lutym
Oscary 2024. Brytyjsko-polska koprodukcja z nominacjami
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll