PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Nagradzany debiut Damiana Kocura „Chleb i sól” pojawi się jesienią na ekranach kin w Czechach i Słowacji. Czeska publiczność będzie mogła oglądać produkcję Studia Munka SFP od 21 września. Słowaccy widzowie na premierę poczekają do 2 listopada.
Kameralna, surowa w formie opowieść o wchodzących w dorosłość braciach-pianistach z niewielkiego miasteczka gdzieś w Polsce, którzy muszą mierzyć się z problemami akceptacji, własnymi lękami i wyzwaniami współczesności to najczęściej nagradzany polski debiut ostatnich lat. Od momentu światowej premiery na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie wyróżniono go Nagrodą Specjalną w konkursie Orrizonti, obraz Damiana Kocura podbija kolejne zagraniczne i polskie festiwale, z których przywiózł już ponad 20 laurów i wyróżnień – również ze Słowacji i Czech. W marcu br. prezentowany był na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym FebioFest w Bratysławie, gdzie uhonorowano go Nagrodą Specjalną w konkursie „W środku Europy”. Z kwietniowych Dni Europejskiego Filmu w Pradze wrócił natomiast z Wyróżnieniem Specjalnym Jury w kategorii Najlepszy Debiut.

Dobre przyjęcie festiwalowych pokazów w Czechach i na Słowacji znalazło również odzwierciedlenie w ocenach publiczności. W będącym odpowiednikiem polskiego Filmwebu społecznościowym serwisie CSFD.cz „Chleb i sól” uzyskał wysoki 75% współczynnik ocen pozytywnych i zebrał bardzo przychylne recenzje:  

- Partytura wykonana z niezwykłą precyzją i dbałością o szczegóły. Trochę wczesnego Östlunda, trochę matematycznej precyzji Hanekego, trochę panelowego liryzmu Małgorzaty Szumowskiej... Z wielką niecierpliwością będę czekać na jego kolejne filmy.

- Twórca „Chleba i soli” jest niewątpliwie nową wschodzącą gwiazdą polskiej kinematografii – czytamy w komentarzach internautów.

Teraz o talencie Damiana Kocura będzie mogła przekonać się widownia regularnych seansów kinowych. Dystrybucją „Chleba i soli” w Czechach zajmuje się firma Artcam słynąca z ambitnego, artystycznego repertuaru. To za jej sprawą czescy widzowie przez ostatnie lata mogli obcować z dziełami takich twórców, jak Jim Jarmusch, David Lynch, Michael Haneke, Lars von Trier, Park Chan-wook, Claire Denis, Pablo Larraín cz Céline Sciamma. Czeską premierę wyznaczono na 21 września.

W Słowacji „Chleb i sól” wejdzie do kin 2 listopada pod szyldem ASFK czyli Stowarzyszenia Słowackich Klubów Filmowych. To największy na tamtym rynku dystrybutor kinematografii artystycznej. Obchodzące 30-lecie istnienia ASFK dystrybuuje co roku około 25 filmów, a w ostatnich miesiącach wprowadziło na ekrany m.in. takie tytuły jak „Wieloryb” Darrena Aronofsky'ego, „Pamfir” Dmytro Sukholytkyyego-Sobchuka czy „W gorsecie” Marie Kreutzer.

Autorem plakatu do filmu „Chleb i sól”, także jego czeskiej wersji, jest Maks Bereski, nominowany za tę pracę do tegorocznych Nagród PISF.

„Chleb i sól” zrealizowany został w Studio Munka SFP w ramach programu Sześćdziesiąt Minut współfinansowanego przez CANAL+ Polska i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Producentami filmu są Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska i Jacek Bromski. Koproducenci to Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.

Międzynarodowym agentem sprzedaży „Chleba i soli” jest IKH Pictures Promotion.

LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  12.09.2023
Zobacz również
Zobacz zwiastun „Jednej duszy”
Przegląd Janusza Głowackiego. Miał wyczucie słowa i kochał kino
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll