PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Koło Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich (polska sekcja FIPRESCI) przyznało nagrody dla filmów wprowadzonych na ekrany polskich kin w 2023 roku. Gala wręczenia „Złotych Taśm” odbyła się 12 lutego 2024 roku w warszawskim kinie Kultura.

fot. Wojciech Olkuśnik/East News/SFP


OBEJRZYJ RELACJĘ Z WYDARZENIA:


Złotą Taśmę dla najlepszego filmu polskiego, jaki trafił w 2023 roku na ekrany kin dostała "Zielona granica" Agnieszki Holland. Wyróżnienia przypadły filmom: "Chleb i sól" Damiana Kocura oraz dokumentowi Macieja Hameli „Skąd dokąd". W kategorii film zagranicznego za najlepszy krytycy uznali „Aftersun” Charlotte Wells. Wyróżnienia dostały: „Duchy Inisherin” Martina McDonagha oraz „Oppenheimer” Christophera Nolana. 

 

Uroczystość rozdania „Złotych Taśm” prowadziła Grażyna Torbicka wraz z Barbarą Hollender - przewodniczącą Koła Piśmiennictwa SFP. - Irlandka w swoim debiucie opowiada niezwykłą historię o relacji ojca z małą córką. Obraz składa się z fragmentów wspomnień dorosłej już kobiety. Ten film jest o depresji i odchodzeniu. Piękne kino - tłumaczyła przyznanie nagrody dla „Aftersun” Barbara Hollender. Z kolei Agnieszka Holland po otrzymaniu nagrody powiedziała, że w "Zielonej granicy" opowiedziała historię o człowieczeństwie. - Największą satysfakcję mamy, kiedy otworzymy się na innych i zobaczymy w nich ludzi. Nie będziemy zamykać się w swojej twierdzy czy strefie własnego komfortu tylko otworzymy się na potrzeby, życie, marzenia - powiedziała reżyserka.

 

***

 

„Złote Taśmy” to nagroda, którą krytycy filmowi Stowarzyszenia Filmowców Polskich zrzeszeni w Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI, przyznają nieprzerwanie od 1985 roku.

Historia nagród przyznawanych przez polskich krytyków filmowych sięga 1956 roku. Początkowo nosiły one nazwę Syrenki Warszawskiej i przyznawane były w kategoriach najlepszego filmu polskiego, polskiego - krótkometrażowego i zagranicznego. Nagroda krytyków, zrzeszonych ówcześnie w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, w krótkim czasie zyskała duży prestiż, a to ze względu na niezależność od politycznej koniunktury.

Po wprowadzeniu stanu wojennego i delegalizacji Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, środowisko krytyków zostało podzielone. Utworzono Stowarzyszenie Dziennikarzy PRL, które przejęło prawo do przyznawania Syrenki Warszawskiej. Część krytyków przystąpiła do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, ustanawiając w 1985 r., jako Samodzielne Koło Piśmiennictwa (dzisiaj Koło Piśmiennictwa), swoją coroczną nagrodę za najlepszy obraz Polskich ekranów, w kategoriach filmu polskiego i zagranicznego.

Wśród laureatów nagrody znajdują się twórcy i dzieła, których wartość artystyczną i podziw kolejnych pokoleń widzów potwierdził czas. Na liście zagranicznych tytułów, które zdobyły „Złote Taśmy” znajdziemy filmy takich mistrzów jak Ingmar Bergman, Federico Fellini, Michelangelo Antonioni, Luchino Visconti, Luis Bunuel, Robert Bresson, Andriej Tarkowski, Jiří Menzel, Miloš Forman, Peter Weir, Michael Haneke, Asghar Farhadi czy Ladj Ly. W gronie polskich reżyserów uhonorowanych „Złotymi Taśmami” znajdują się: Andrzej Wajda, Andrzej Munk, Wojciech Jerzy Has, Kazimierz Kutz, Tadeusz Różewicz, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Wojciech Smarzowski, Małgorzata Szumowska, Paweł Łoziński czy Mariusz Wilczyński.

 

MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  16.02.2024
Zobacz również
„Kobieta z…” Szumowskiej i Englerta już w kwietniu
"Dom dobry": ruszyły zdjęcia do nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll