PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła tzw. shortlisty oscarowe. Znalazły się na niej dwa polskie dokumenty i - zgodnie z przewidywaniami - koprodukcja mniejszościowa "Strefa interesów". Film Jonathana Glazera wymieniany jest wśród głównych faworytów do nominacji.
Brytyjski kandydat do Oscara został zrealizowany w koprodukcji z polską firmą Extreme Emotions, której prezeską jest producentka Ewa Puszczyńska, a autorem zdjęć jest Łukasz Żal. Za scenografię odpowiadały Joanna Kuś i Katarzyna Sikora, za kostiumy Małgorzata Karpiuk. Film znalazł się wśród 15 tytułów w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Ma on szansę na oscarową nominację także za muzykę i dźwięk. Film ukazuje losy komendanta Rudolfa Hössa, który wraz z rodziną wiedzie sielskie życie na terenie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. - Chciałem pokazać, że wojenni zbrodniarze nie byli potworami, tylko zwyczajnymi ludźmi. I przestrzec, żeby to się nie wydarzyło znowu. Mam nadzieję, że ten film wzbudzi niepokój, przypomni, że w każdym z nas drzemie obojętność na gwałt - mówił Jonathan Glazer przed premierą filmu w Cannes, gdzie zdobył nagrodę FIPRESCI. Film spod marki producenta A24 otrzymał trzy nominacje do Złotych Globów i jest jednym z faworytów w oscarowym wyścigu.

"Strefa interesów", materiały promocyjne

Od dawna także mówiło się o szansach dwóch świetnych pełnometrażowych dokumentów. „Skąd dokąd” (reż. Maciek Hamela) znalazł się na shorliście w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny. Film Maćka Hameli zrealizowany w pierwszych miesiącach wojny w Ukrainie,  składa się z opowieści osób, których życie z dnia na dzień zostało zrujnowane. "Byłem jednym z wielu, którzy zaangażowali się w pomoc Ukraińcom. To było pospolite ruszenie, z którego znamy siebie z historii. (...) Tak się złożyło, że szybko zorientowałem się, że potrzeba jest jeszcze większa po drugiej stronie i już po tygodniu woziłem ludzi po Ukrainie. Pomogła w tym moja znajomość języka rosyjskiego, a także to, że mam dużo przyjaciół w Ukrainie. Prosili mnie, żebym zabrał ich rodziny" – wspomniał Hamela w rozmowie z PAP. "Skąd dokąd” to portret zbiorowy złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie. W vanie, ich tymczasowym azylu, zniesione są różnice płci, wieku, koloru skóry, sprawności fizycznej, pochodzenia, tożsamości, poglądów czy wiary. - Włożyliśmy ogrom pracy, aby nasz film i przekaz, który ze sobą niesie, wybrzmiał szeroko i dotarł jak najdalej i chyba się udało. Jak widać, siła opowieści naszych bohaterek i bohaterów wystarczy, aby kino mówiło samo za siebie, kiedy jest szczere i autentyczne – mówi Maciek Hamela w rozmowie z serwisem PISF.

 
"Skąd dokąd", materiały promocyjne

W tej samej kategorii walczy również duńsko-polska „Apolonia, Apolonia” (reż. Lea Glob), którego polską producentką jest Małgorzata Staroń (Staron Film). Film triumfował na ostatnim Millenium Against Gravity a także na Młodzi i Film w Koszalinie. Drogę do Oscara otworzyło mu zwycięstwo na IDFA. Duńska reżyserka Lea Glob spotkała po raz pierwszy Apolonię Sokol w 2009 roku. Artystka wyrosła z undergroundowej sceny teatralnej w Paryżu, prowadząc życie charakterystyczne dla tamtejszej bohemy, równocześnie starając się przebić w świecie sztuki. Na przestrzeni kolejnych lat reżyserka powracała co jakiś czas do kontaktu z bohaterką, budując z nią niezwykłą więź. Film był realizowany 13 lat. - Cieszę się bardzo, że Akademia zauważyła film, który nie tylko jest ważną osobistą wypowiedzią o trudach życia młodej artystki, ale także mocnym głosem na rzecz równouprawnienia kobiet w obszarze sztuki - mówi Małgorzata Staroń.


"Apolonia, Apolonia", materiały promocyjne

Wszystkie filmy z shortlisty zostały dofinansowane przez PISF. Polski kandydat do Oscara, "Chłopi"  DK Welchman i Hugh Welchmana ma wciąż szansę na oscarową nominację w kategorii Najlepszy Film Animowany. Nominacje do Nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej zostaną ogłoszone 23 stycznia, a statuetki wręczone podczas 96. gali Oscarów w Los Angeles, która odbędzie 10 marca 2024 roku.

WRÓB
PISF / GW / Indiwire / SFP
Ostatnia aktualizacja:  21.12.2023
Zobacz również
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku
Rusza nabór na Doc Lab Poland 2024
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll