PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Chleb i sól” Damiana Kocura, a także „Moody” Karoliny Karwan i Tomasza Rattera, „Piękna Łąka Kwietna” Emi Buchwald oraz „Koniki na biegunach” Marcina Lesisza powalczą o Złote Mrówkojady podczas 17. edycji Lubelskiego Festiwalu Filmowego. Publiczność w Lublinie zobaczy też „Followersa. Odpalaj lajwa” Jakuba Radeja.
Lubelski Festiwal Filmowy to jeden z najstarszych w Polsce międzynarodowych festiwali kina niezależnego. Od momentu powstania w 2007 roku stawia sobie za cel badanie i kreowanie trendów we współczesnym kinie autorskim promując artystów, którzy budują przyszłość kinematografii. Od 2. edycji imprezie towarzyszy część konkursowa, której laureaci otrzymują statuetki Złotego Mrówkojada. W minionych latach z nagrodami z Lublina wyjeżdżali m.in. Kuba Czekaj, Grzegorz Jaroszuk, Paweł Maślona czy Grzegorz Zariczny.

W tym roku szansę dołączenia do tego grona otrzymał Damian Kocur, autor głośnego, nagradzanego na całym świecie obrazu "Chleb i sól". Brawurowo zagrana przez Tymoteusza i Jacka Biesów opowieść o dwójce braci - pianistów spędzających wakacje na blokowisku w rodzinnej miejscowości, którzy niespodziewanie muszą zmierzyć się z tematami wykluczenia i ksenofobii to jeden z dziewięciu konkursowych pełnych metraży. O statuetkę Złotego Mrówkojada produkcja Studia Munka SFP powalczy z filmami z Ukrainy, Kazachstanu, Niemiec, Węgier, Gruzji, Iranu, Hiszpanii i Polski.

O nagrody w konkursie filmów krótkometrażowych rywalizować będzie natomiast „Piękna Łąka Kwietna” Emi Buchwald. To historia Emila - niespokojnego architekta krajobrazu, który nie potrafi rozmawiać z ludźmi. Neurotyczna osobowość sprawia, że pogrąża się w spirali absurdalnych wydarzeń, których świadkiem jest jego dorastająca córka... Film ma na koncie m.in. Grand Prix 37. Warszawskiego Festiwalu Filmowego oraz dwie nagrody 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W gronie tytułów konkursowych znalazły się również dwa krótkometrażowe dokumenty - „Koniki na biegunach” Marcina Lesisza oraz „Moody” Karoliny Karwan i Tomasza Rattera. Pierwszy z filmów to ubiegłoroczny laureat Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym. W tym niezwykle intymnym dokumencie reżyser wchodzi z kamerą na świat niepełnosprawnej Ewy, której życie ograniczone jest do Domu Pomocy Społecznej oraz mieszkania rodziców. Ewa komunikuje się z otoczeniem tworząc lalki i zabawki oddające jej stany emocjonalne. Z bliskimi łączy ją skomplikowana więź, pełna skrywanych żali. Film jest dokumentalną opowieścią z fragmentami animacji stworzonej na kanwie snutej przez Ewę historii, dzięki której możemy spojrzeć na świat oczami wyobraźni tej nietuzinkowej kobiety. Natomiast twórcy „Moody'ego” zabierają nas na jedną z niewielkich indonezyjskich wysp, którą zamieszkują starzejąca się matka i jej zafascynowany tańcem dorosły syn. Obserwując ich wzajemne relacje twórcy budują opowieść o życiu na styku dwóch światów połączonych muzyką i bezmiarem rodzicielskiej miłości. „Moody” to niedawny zwycięzca Konkursu krótkich metraży Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Docaviv w Tel Awiwie.

W ramach pokazów pozakonkursowych w bloku pt. Chłopaki/Brachole opowiadającym o młodych mężczyznach zagubionych we współczesnym świecie festiwalowa publiczność będzie mogła zobaczyć „Followers. Odpalaj lajwa” Jakuba Radeja. To opowieść o dwójce licealistów, którzy postanawiają wykorzystać szkolną uroczystość do osiągnięcia internetowej sławy. „Followers” to zdobywca Nagrody Specjalnej Jury konkursu krótkich metraży ubiegłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.



"Chleb i sól" zrealizowany został w ramach programu Sześćdziesiąt Minut współfinansowanego przez CANAL+ Polska i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Koproducenci to Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.

„Followers. Odpalaj lajwa” i „Piękna Łąki Kwietna” powstały w ramach programu Trzydzieści Minut realizowanego ze środków SFP w koprodukcji z telewizjami TVN Warner Bros. Discovery i CANAL+ Polska, i współfinansowanego przez PISF. Za produkcję wykonawczą „Pięknej Łąki Kwietnej” odpowiada Loco Film Production. Koproducentami filmu są Samira Studio i Studio Produkcyjne Orka.

„Koniki na biegunach” i „Moody” to efekt współfinansowanego przez PISF programu Pierwszy Dokument. Koproducentem „Koników” jest firma Coloroffon, a za produkcję wykonawczą odpowiadało Domino Film. „Moody” zrealizowany został w koprodukcji z FDR Studio i Głośno
LK
Studio Munka SFP
Ostatnia aktualizacja:  15.11.2023
Zobacz również
Perfekcja i jakość warsztatu filmowego. Roman Polański i Ewa Braun o „Tess”
"Horror Story": Konrad Eleryk odkryciem aktorskim
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll