PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  3.12.2023
Trwa świetna passa dokumentu Marcina Lesisza.
Wyprodukowany w Studiu Munka SFP krótkometrażowy dokument Marcina Lesisza "Koniki na biegunach" zaprezentowany zostanie podczas 5. edycji Międzynarodowego Festiwalu RODI Reflection of Disability in Art w Salonikach.

Celem Festiwalu organizowanego przez Uniwersytet Macedoński w Salonikach jest ukazanie sztuki przez pryzmat niepełnosprawności. Organizatorzy RODI chcą, by ich impreza była płaszczyzną dialogu na temat możliwości osób niepełnosprawnych do wyrażania siebie poprzez sztukę i warunków, jakie społeczeństwo powinno zapewnić każdemu do kształtowania własnej tożsamości kulturowej.

Na tegoroczny festiwalowy konkurs nadesłano blisko tysiąc zgłoszeń z całego świata, a selekcjonerzy RODI ostatecznie do udziału w imprezie zakwalifikowali 112 z nich. W tym gronie znalazły się wyprodukowane w Studiu Munka SFP "Koniki na biegunach" Marcina Lesisza. To intymny portret niepełnosprawnej Ewy, która komunikuje się z otoczeniem tworząc lalki i zabawki oddające jej stany emocjonalne. Życie bohaterki ograniczone jest do Domu Pomocy Społecznej oraz mieszkania rodziców. Z matką łączy ją bliska, ale i skomplikowana więź, pełna skrywanych żali. Film jest dokumentalną opowieścią z fragmentami animacji stworzonej na kanwie snutej przez Ewę historii, dzięki której możemy spojrzeć na świat oczami wyobraźni tej nietuzinkowej kobiety.  "Koniki na biegunach" miały swoją światową premierę w 2022 roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie nagrodzono je Srebrnym Lajkonikiem w Konkursie polskim. W tym samym roku obraz Marcina Lesisza otrzymał Wyróżnienie za Krótkometrażowy Film Dokumentalny na 41. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film oraz Wyróżnienie Jury i Wyróżnienie Młodych Krytyków na Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu" w Łodzi. W 2023 roku Marcin Lesisz sięgnął po Grand Prix i Nagrodę Jury Młodych Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych OKFA w Koninie, Grand Prix Solanin Film Festiwal w Nowej Soli oraz Grand Prix i Nagrodę Publiczności Festiwalu Filmowego „Przeźrocza” w Bydgoszczy, Grand Prix VIII Dolnośląskiego Festiwalu Filmowego Złoty Samorodek w Złotoryi, Nagrodę Publiczności i Wyróżnienie Jury podczas 21. edycji Festiwalu Opolskie Lamy, Nagrodę im. Jerzego Rodana na 29. Ogólnopolskim Niezależnym Festiwalu Form Dokumentalnych NURT w Kielcach oraz Grand Prix i Nagrodę Publiczności 17. Lubelskiego Festiwalu Filmowego. "Koniki na biegunach" wyróżniono ponadto na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Zoom-Zbliżenia" w Jeleniej Górze, Bana Film Festiwal w Pleszewie oraz na Europejskim Festiwalu Filmowym Integracja Ty i Ja w Koszalinie. Produkcja Studia Munka otrzymała także dwie statuetki Nagród im. Jana Machulskiego – dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego oraz za Najlepszy Montaż (Marcin Sucharski).

"Koniki na biegunach" zrealizowane zostały w ramach współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej programu Pierwszy Dokument. Koproducentem filmu jest firma Coloroffon. Za produkcję wykonawczą odpowiadało Domino Film.

5. edycja Międzynarodowego Festiwalu RODI odbędzie się w dniach 3-10 grudnia 2023.


WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  3.12.2023
Zobacz również
„Przepustka” w konkursie Bogoshorts
Studio Munka, "Tyle co nic", "Ultima Thule" na PWSFTviT
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll