PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Pełnometrażowe debiuty „Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego oraz „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” Agnieszki Elbanowskiej powalczą o statuetkę Jańca Wodnika podczas 29. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” we Wrześni. W programie znalazło się też sześć krótkometrażowych produkcji Studia Munka SFP. Laureatów wskaże, jak co roku, festiwalowa publiczność.
Celem organizowanych od blisko 30 lat Prowincjonaliów jest popularyzacja sztuki filmowej oraz zaakcentowanie roli filmu w życiu społecznym. Festiwal ma charakter konkursu prezentującego najlepsze polskie filmy fabularne, telewizyjne i dokumentalne, w których dominuje świat prostych, uniwersalnych wartości, subtelność i estetyka narracji. Organizatorom szczególnie zależy na wyróżnieniu tytułów o wysokich walorach artystycznych i humanistycznych. Pragną również, aby Festiwal inspirował do nowych, ciekawych dokonań oraz tworzył atmosferę otwartości i zaufania między ludźmi - bez uprzedzeń, stereotypów i ksenofobii.

Patronem duchowym festiwalu jest Jańcio Wodnik, filozof i uzdrowiciel, bohater filmu Jana Jakuba Kolskiego. Postać ta stała się pierwowzorem statuetki autorstwa Stanisława Sztamblewskiego z Kraśnicy, przyznawanej twórcom najlepszych filmów.

Tegoroczny festiwal rozpocznie się w środę, 17 kwietnia przedpremierowym pokazem komedii „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” Agnieszki Elbanowskiej oraz spotkaniem z jej twórcami. Rozgrywająca się na prowincji historia Tytusa, który podczas kilkudniowych manewrów wojsk terytorialnych przechodzi szkolenie mające uczynić z niego „prawdziwego mężczyznę”, idealnie koresponduje z charakterem festiwalu. Wrzesiński pokaz filmu będzie pierwszym od czasu jego ubiegłorocznej, jesiennej premiery w międzynarodowym Konkursie 1-2 Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Organizatorzy Festiwalu zaprosili do programu także drugą pełnometrażową produkcję Studia Munka – okrzyknięte najlepszym debiutem 2023 roku „Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego. Reżyser tej przejmującej opowieści o współczesnej polskiej wsi, która zdobyła aż sześć nagród na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także Orła 2024 w kategorii Odkrycie Roku, również zawita do Wrześni i spotka się z widzami po seansie w piątek 19 kwietnia.

W programie Prowincjonaliów licznie reprezentowane będą także krótkometrażowe produkcje Studia Munka. Wrzesińska publiczność zobaczy  fabularny „Dom lalki” Magdy Matwijów – opowieść o spotkaniu dwóch sióstr, w czasie którego na jaw wychodzą od dawna skrywane tajemnice (prod. wyk. Orphan Studio, kopr. TVN, Chimney Poland, Dreamsound Gdyńskie Centrum Filmowe), dokumenty: nagrodzony na festiwalu IDFA w Amsterdamie, przejmujący, osobisty portret rodziny mierzącej się z kryzysem wywołanym narkotykowym nałogiem „Moja siostra” Mariusza Rusińskiego (prod. wyk.  Produkcja 316, kopr. MX35), opowiadające o przełamywaniu nastoletnich lęków  podczas terapii jąkania, nagrodzone na FebioFest w Bratysławie „Echo” Emi Buchwald (prod. wyk. Fundacja Viewer, partnerzy Komlogo, CamCam Rental) i będący ciepłym spojrzeniem na poszukiwanie miłości w jesieni życia „Starsza pani szuka” Marii Wider (prod. wyk. Friends With Benefits, kopr. Cineo Studio) oraz animacje – hołd dla teledysków lat 80. skąpany w neonowym świetle „Cosmic routine” Agnieszki Kotulskiej (prod. wyk. Fumi Studio) oraz dotykające tematu konsumpcjonizmu i przedmiotowego traktowania kobiet „Meduzy” Oli Schmidy (prod. wyk. Alchemiq Studio). Festiwalowym pokazom towarzyszyć będą spotkania z zaproszonymi twórcami.

Krótkometrażowe produkcje Studia Munka SFP zrealizowane zostały w ramach programów Trzydzieści Minut,Pierwszy Dokument i Młoda Animacja realizowanych ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

„Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” oraz „Tyle co nic” powstały w ramach skierowanego do debiutantów programu Sześćdziesiąt Minut, którego finansowanie zapewniają Stowarzyszenie Filmowców Polskich, CANAL+ Polska oraz PISF. Koproducentem filmu Grzegorza Dębowskiego jest Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy.

Laureatów 29. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” poznamy w sobotę, 20 kwietnia.

LK
Studio Munka SFP
Ostatnia aktualizacja:  16.04.2024
Zobacz również
Startuje 12. edycja Festiwalu Filmowego Script Fiesta
6. SFPitch. Prezentujemy longline'y projektów!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll