PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Dokument „Echo” Emi Buchwald uznany został Najlepszym Filmem Konkursu Filmów Krótkometrażowych „W środku Europy” na 31. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym FebioFest w Bratysławie. Jury Konkursu przyznało także Wyróżnienie Specjalne „Mojej siostrze” Mariusza Rusińskiego.

Stawiający sobie za cel promocję kina artystycznego festiwal FebioFest to inicjatywa Stowarzyszenia Słowackich Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Trzon imprezy stanowi międzynarodowy Konkurs krótkich metraży „W środku Europy”, w którym biorą udział produkcje ze Słowacji, Czech, Polski, Węgier, Ukrainy i Austrii. Do tegorocznego konkursu organizatorzy zaprosili 12 filmów, a Jury w składzie: Hiszpan Ruben Corral, koordynator programowy Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych w Bilbao, pochodząca z Estonii Grete Nellis, selekcjonerka Międzynarodowego Festiwalu Krótkiego Metrażu i Animacji PÖFF Shorts w Talinie oraz Vincent  Languche - dyrektor programowy i koordynator Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkich w Leuven w Belgii uznało najlepszym festiwalowym tytułem „Echo” w reżyserii Emi Buchwald.

 

W tym, opowiedzianym skromnymi środkami, intymnym dokumencie reżyserka kieruje kamerę na dwójkę nastolatków – Anię i Bartka, którzy w trakcie terapii jąkania próbują polubić siebie i okiełznać własne lęki. Film miał swoją światową premierę w międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych 39. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, gdzie otrzymał Wyróżnienie Jury. Pokaz w Bratysławie był pierwszą okazją do konfrontacji z publicznością poza Polską.

 

Konkursowe Jury zdecydowało także o przyznaniu Wyróżnienia Specjalnego, które trafiło w ręce Mariusza Rusińskiego – autora dokumentu „Moja siostra”. Bohaterką filmu jest Zuzia - wrażliwa i uzdolniona artystycznie nastolatka walcząca z nałogiem narkotykowym. A prywatnie – siostra reżysera, który próbuje dociec, co takiego wydarzyło się w życiu całej rodziny, że Zuzia popadła w uzależnienie. Reżyser kieruje obiektyw kamery na swoich najbliższych i próbuje wychwycić punkty zapalne oraz źródła konfliktów i braku wzajemnego zrozumienia. Film miał swoją światową premierę na  Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie, gdzie uhonorowano go Nagrodą dla Najlepszego Dokumentu dla Młodej Widowni. Uznany został także najlepszym filmem w polsko-czeskim konkursie dokumentów „Kino nie zna granic” 27. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „ZOOM-ZBLIŻENIA” w Jeleniej Górze.

 

„Echo” i „Moja siostra” zrealizowane zostały w Studiu Munka SFP w ramach skierowanego do młodych twórców programu Pierwszy Dokument współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Producentem wykonawczym „Echa” jest Fundacja Viewer, a partnerami filmu Komlogo oraz CamCam Rental. Za produkcję wykonawczą „Mojej siostry” odpowiadała Produkcja 316, a koproducentem filmu jest MX35.

MR
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  20.03.2024
Zobacz również
Pokazy dla ambasadorów: "Strefa interesów" Jonathana Glazera
Polskie filmy dokumentalne nagrodzone na festiwalu w Salonikach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll