PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Wyprodukowany w Studiu Munka SFP głośny debiut Damiana Kocura „Chleb i sól” uznany został najlepszym filmem 18. edycji filmPOLSKA – Polnisches Filmfestival w Berlinie.
Organizowany przez Instytut Polski w Berlinie filmPOLSKA to największy festiwal filmu polskiego w Niemczech. Impreza od lat przybliża szerokiej, niemieckiej publiczności dokonania polskich filmowców, a o konkursowe laury rywalizują najciekawsze pełnometrażowe obrazy młodych twórców.

Tegoroczne festiwalowe Jury, w którym zasiedli dokumentalistka Julia Boxler, dziennikarz Uwe Rada oraz medioznawczyni Lea Wohl von Haselberg, uznało „Chleb i sól” Damiana Kocura za najlepszym film 18. edycji filmPOLSKA.

- Z niezwykle dojrzałą jak na debiutanta wrażliwością, precyzją i stylistyczną pewnością siebie opowiada na wpół dokumentalną historię, która urzeka bolesną autentycznością – piszą o nagrodzonym filmie organizatorzy berlińskiej imprezy.Grand Prix festiwalu filmPOLSKA to kolejne wyróżnienie na długiej liście laurów produkcji Studia Munka SFP będącej najczęściej nagradzanym polskim debiutem ostatnich lat. Światowa premiera „Chleba i soli” miała miejsce na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie wyróżniono go Nagrodą Specjalną w prestiżowym Konkursie Orizzonti. Od tego czasu film Damiana Kocura budzi uznanie na kolejnych międzynarodowych imprezach. Wśród licznych nagród są m.in. laur dla Najlepszego reżysera 59. MFF „Złota Pomarańcza” w tureckiej Antalyi, Nagroda Specjalna za najlepszą reżyserię i Nagroda Dialog 32. MFF w Cottbus, Nagroda Jury Młodzieżowego na 60. MFF w Gijon, Brązowa Piramida za najlepszy debiut na MFF w Kairze, Nagroda Specjalna MFF FebioFest w Bratysławie, Wyróżnienie Specjalne na 30. Dniach Filmu Europejskiego w Pradze, Nagroda dla Najlepszego Filmu MFF Crossing Europe w austriackim Linz, Nagroda FIPRESCI 16. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA w Krakowie, Nagroda Specjalna 20. Neisse Film Festival i Wielki Jantar Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film.

W ręce Damiana Kocura trafiły także prestiżowe wyróżnienia ze strony środowiska filmowego – przyznana przez Polską Akademię Filmową statuetka Orła w kategorii Odkrycie Roku, Nagroda im. Krzysztofa Krauze od Gildii Reżyserów Polskich oraz Nagroda im. Weroniki Migoń dla Reżysera Obsady Aktorskiej.

„Chleb i sól” zrealizowany został w Studio Munka SFP w ramach programu Sześćdziesiąt Minut współfinansowanego przez CANAL+ Polska i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Koproducenci to Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.

LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  18.09.2023
Zobacz również
Studio Munka SFP na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
48.FPFF w Gdyni. Startuje święto polskiego kina
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll