PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Wyprodukowane w Studiu Munka SFP „Chleb i sól” Damiana Kocura oraz krótkometrażowe „Piękna łąka kwietna” Emi Buchwald, „Sen wujka Vakho” Joanny Rój i „Koniki na biegunach” Marcina Lesisza powalczą o nagrody w konkursach 9. edycji Festiwalu Filmowego Spektrum w Świdnicy.

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy poszukujący nowych talentów i narracji filmowych. Ramy imprezy stanowią pełnometrażowy Konkurs Spektrum oraz cztery konkursowe sekcje Okiem Młodych prezentujące krótkometrażowe fabuły, dokumenty, animacje i filmy amatorskie. Podczas tegorocznej edycji festiwalu widzowie zobaczą ponad 50 filmów z różnych zakątków świata, m.in. z Hiszpanii, Francji, Polski, Meksyku, Wielkiej Brytanii, USA czy Japonii. W tym gronie znalazły się również cztery produkcje Studia Munka SFP prezentowane w festiwalowych konkursach.

 

O nagrody w Konkursie Spektrum rywalizował będzie „Chleb i sól” Damiana Kocura – najgłośniejszy polski debiut ostatnich lat, mający na koncie kilkadziesiąt międzynarodowych nagród i wyróżnień laureat ubiegłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. To brawurowo zagrana przez Tymoteusza i Jacka Biesów opowieść o dwójce braci - pianistów spędzających wakacje na blokowisku w rodzinnej miejscowości, którzy niespodziewanie muszą zmierzyć się z tematami wykluczenia i ksenofobii.

 

W fabularnej odsłonie konkursu Okiem Młodych - zaprezentowana zostanie natomiast „Piękna Łąka Kwietna” Emi Buchwald. To historia Emila - niespokojnego architekta krajobrazu, który nie potrafi rozmawiać z ludźmi. Neurotyczna osobowość sprawia, że pogrąża się w spirali absurdalnych wydarzeń, których świadkiem jest jego dorastająca córka... Film ma na koncie m.in. Grand Prix 37. Warszawskiego Festiwalu Filmowego oraz dwie nagrody 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

W dokumentalnym konkursie Okiem Młodych o nagrody rywalizować będą natomiast „Koniki na biegunach” Marcina Lesisza i „Sen wujka Vakho” Joanny Rój. W swoim niezwykle intymnym dokumencie Marcin Lesisz wchodzi z kamerą do świata niepełnosprawnej Ewy, której życie ograniczone jest do Domu Pomocy Społecznej oraz mieszkania rodziców. Ewa komunikuje się z otoczeniem tworząc lalki i zabawki oddające jej stany emocjonalne. Z bliskimi łączy ją skomplikowana więź, pełna skrywanych żali. Wyróżniony rok temu Srebrnym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym film jest dokumentalną opowieścią z fragmentami animacji stworzonej na kanwie snutej przez Ewę historii, dzięki której możemy spojrzeć na świat oczami wyobraźni tej nietuzinkowej kobiety.

 

Joanna Rój kieruje natomiast kamerę na mężczyznę, który od pół wieku żyje samotnie w gruzińskich górach Kazbegi jedynie w towarzystwie hodowanych przez siebie kóz. Mimo upływu czasu wciąż prześladuje go wspomnienie proroczego snu zapowiadającego tragiczne wydarzenia, za które ukarał się odosobnieniem. W relacji z autorką filmu Vakho dzieli się przemyśleniami, które pojawiły się podczas dekad izolacji od świata zewnętrznego.

 

"Chleb i sól" zrealizowany został w ramach programu Sześćdziesiąt Minut współfinansowanego przez CANAL+ Polska i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Koproducenci to Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.

 

„Piękna Łąki Kwietna” powstała w ramach programu Trzydzieści Minut realizowanego ze środków SFP w koprodukcji z telewizjami TVN Warner Bros. Discovery i CANAL+ Polska, i współfinansowanego przez PISF. Za produkcję wykonawczą odpowiada Loco Film Production. Koproducentami filmu są Samira Studio i Studio Produkcyjne Orka.

 

„Koniki na biegunach” i „Sen wujka Vakho” to efekt współfinansowanego przez PISF programu Pierwszy Dokument. Koproducentem „Koników” jest firma Coloroffon, a za produkcję wykonawczą odpowiadało Domino Film. Producentem wykonawczym „Snu wujka Vakho” jest Centrum Kształcenia Suplement Stanisław Rój.

 

9. edycja Festiwalu Spektrum odbędzie się w dniach 24–29 października. Pełny program imprezy dostępny TUTAJ.
MR
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  23.10.2023
Zobacz również
„Vika!” w grudniu w kinach
"Uśmiech losu" Jakimowskiego: zobacz plakat
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll