PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  6.09.2023
Głośny debiut Damiana Kocura „Chleb i sól” oraz krótkometrażowa animacja „Kot” Zofii Strzeleckiej reprezentować będą Studio Munka SFP w programie 18. filmPOLSKA – Polnisches Filmfestival w Berlinie.
Organizowany przez Instytut Polski w Berlinie filmPOLSKA to największy festiwal filmu polskiego w Niemczech. Obchodząca w tym roku symboliczną „osiemnastkę” impreza od lat przybliża szerokiej, niemieckiej publiczności dokonania polskich filmowców.

Trzonem festiwalu jest konkurs, w którym w tym roku wystartuje siedem filmów reprezentujących młode pokolenie polskich filmowców. W konkursowej siódemce znalazł się „Chleb i sólDamiana Kocura okrzyknięty najgłośniejszym polskim debiutem ostatnich lat. Brawurowo zagrana przez Tymoteusza i Jacka Biesów opowieść o dwójce braci-pianistów spędzających wakacje na blokowisku w rodzinnej miejscowości, którzy niespodziewanie muszą zmierzyć się z tematami wykluczenia i ksenofobii, miała swoją światową premierę na w konkursie Orrizonti ubiegłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Otrzymana tam Nagroda Specjalna Jury okazała się początkiem pasma międzynarodowych sukcesów. Dziś film Damiana Kocura ma już na koncie ponad 20 festiwalowych nagród i szereg wyróżnień branżowych, na czele z nagrodami Polskiej Akademii Filmowej i Gildii Reżyserów Polskich.

W sekcji krótkometrażowej berlińskiego festiwalu znalazła się natomiast animacja „Kot” w reżyserii Zofii Strzelckiej - hip-hopowa opowieść o szalonych 30 latach z życia dilera Marcina Kota, któremu po piętach depcze inspektor Zygmunt Pies. Światowa premiera „Kota” miała miejsce na 46. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, gdzie uhonorowano go Wyróżnieniem za "pulsującą i żywiołową animację zanurzoną w rozgwieżdżonym mieście". Film Zofii Strzeleckiej jest również laureatem statuetki "Jańcio Wodnika" za najlepszy film animowany Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” we Wrześni.

„Chleb i sól” zrealizowany został w Studio Munka SFP w ramach programu Sześćdziesiąt Minut współfinansowanego przez CANAL+ Polska i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Koproducenci to Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.

„Kot” to produkcja ze współfinansowanego przez PISF programu Młoda Animacja. Film zrealizowany został przy współpracy ze studiem produkcyjnym How How.

Festiwalowe pokazy odbywać się będą w 12 berlińskich kinach od 6 września. Laureatów 18. filmPOLSKA poznamy 13 września.
LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  6.09.2023
Zobacz również
Prezentujemy plakat filmu Kingi Dębskiej
„Chleb i sól” i „Braty” na Cierlickim Lecie Filmowym
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll