PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Wyreżyserowany przez Damiana Kocura i Anastasię Solonevych film "As it was" został pokazany w Konkursie Filmów Krótkometrażowych MFF w Cannes.
"As it was" jest polsko-ukraińskim krótkometrażowym filmem. Główną bohaterką jest Lera, która od prawie roku mieszka w Berlinie. Lera nie czuje się dobrze w Berlinie i podejmuje impulsywną decyzję, by po raz pierwszy od początku wojny pojechać do Kijowa. W drodze do Kijowa dowiaduje się, że jej rodziny tam nie ma. W oczekiwaniu na ich przyjad Lera spotyka się ze swoim przyjacielem Cyrylem, z którym spędza dzień, jak przed wojną. Następnego dnia Lera wita się ze swoją mamę i siostrą. Wreszcie czuje się jak w domu, ale wciąż ma wątpliwości, czy zostanie w Kijowie, czy wróci do Berlina.

Anastasia Solonevych napisała w mediach społecznościowych: "Od początku wojny w Ukrainie robiłam notatki w telefonie. Zapisywałam swoje obserwacje, doświadczenia i wydarzenia, które przydarzyły mi się po 24 lutego. Jesienią spotkałam się z Damianem Kocurem w Berlinie i rozmawialiśmy o kinie i o tym, dlaczego od początku pełnej inwazji nie mogłem nic zrobić. Czytałem Damianowi niektóre z moich notatek. W tę listopadową noc narodził się film. Pomysł oparty tylko na jednym zdaniu, które utkwiło w głowie. Przez długi czas miałam wątpliwości, czy chcę zrobić ten film razem. Damian czekał. A miesiąc później zgodziłam się. 16 grudnia zadzwoniliśmy do siebie i powiedzieliśmy: Tak, zróbmy ten film. 3 stycznia byliśmy już w Kijowie. W Ukrainie podczas kręcenia filmu nie chowaliśmy się przed pociskami, bo nie było alarmów i niebo było czyste, blackouty nam nie przeszkadzały. Przy filmie pracowało 5 osób z ekipy filmowej. Staliśmy się rodziną.Ten film został zrobiony z wielką szczerością".

Kadr z filmu "As it was", fot. materiały prasowe

Anastasia Solonevych to debiutująca reżyserka z Kijowa. W 2020 roku ukończyła Wydział Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki. Jako reżyserka zrealizowała teledyski, z których jeden został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pradze w 2022 roku. Od 2017 roku pracuje jako asystentka reżysera, a także na innych stanowiskach przy reklamach, filmach fabularnych i serialach telewizyjnych.

 

Damian Kocur jest reżyserem i operatorem. Absolwent Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach oraz doktorant Szkoły Filmowej w Łodzi. Jest autorem nagradzanego na arenie międzynarodowej debiutu pełnometrażowego "Chleb i sól" (nagrody m.in. na festiwalach w Wenecji, Kairze, Cottbus, Antalyi, Gijon, Bratysławie oraz Gdyni) oraz licznych krótkich metraży, m.in. „Dalej jest dzień”, „Moje serce” i „Nic nowego pod słońcem”. Jako filmowiec śledzi wiarygodność emocji na ekranie, a za najważniejszy swój cel uważa autentyczność prezentowanych postaci i ich historii.

 

Damian Kocur jest również autorem zdjęć do „As It Was” oraz montażystą filmu. Za dźwięk na planie odpowiadał Tadeusz Chudy, za postprodukcję dźwięku – Łukasz Kaczmarski. Główną bohaterkę zagrała Valeriia Berezovska. W pozostałych rolach wystąpili Kyrylo Zemlyanyi, Olena Korohod i Sofiia Berezovska. Zdjęcia do filmu były realizowane w Kijowie i Berlinie w styczniu i lutym 2023 roku. Za produkcję odpowiada katowickie Exa Studio. Producentem filmu jest Piotr Steczek (Exa Studio), koproducentem – Mikołaj Lizut (Lizart Film). Za promocję i dystrybucję odpowiada Michał Hudzikowski.


76. MFF w Cannes odbywał się od 16 maja do 26 maja.

MR
Cannes
Ostatnia aktualizacja:  29.05.2023
Zobacz również
76.Cannes: nagrody dla polskiej koprodukcji!
Znamy wyniki Łódzkiego Funduszu Filmowego na rok 2023
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll