PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Okrzyknięty jednym z najciekawszych polskich debiutów ostatnich lat „Chleb i sól” Damiana Kocura wraca z Nagrodą Specjalną z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego FebioFest w Bratysławie. To już kolejny zagraniczny laur dla produkcji Studia Munka SFP.
Istniejący od 1993 roku FebioFest Bratislava organizowany jest przez Stowarzyszenie Słowackich Klubów Filmowych. Główną ideą festiwalu jest prezentacja oraz promocja kina autorskiego skierowanego do publiczności kin studyjnych. Trzon imprezy od lat stanowi międzynarodowy Konkurs krótkich metraży, w którym biorą udział produkcje ze Słowacji, Czech, Polski, Węgier, Ukrainy i Austrii. W tym roku po raz pierwszy organizatorzy zdecydowali się dodatkowo na Konkurs filmów pełnometrażowych reprezentujących ww. kinematografie. W gronie 10 zaproszonych tytułów znalazł się „Chleb i sól” Damiana Kocura.

Produkcja Studia Munka SFP otrzymała Nagrodę Specjalną ustępując pola jedynie laureatowi Grand Prix – ukraińskiej produkcji „Wizja motyla” w reżyserii Maksyma Nakonechnyi'ego. O przyznaniu tegorocznych nagród dla pełnych metraży zdecydowało międzynarodowe Jury, w którym zasiedli hiszpański producent i reżyser Arkaitz Basterra oraz chorwacka reżyserka, scenarzystka, dyrektor Festiwalu Filmowego w Sarajewie Rada Šešić.

Zdobyta w Bratysławie nagroda to kolejny sukces „Chleba i soli” na zagranicznym festiwalu. Od czasu ubiegłorocznej światowej premiery na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie uhonorowano go Nagrodą Specjalną w prestiżowym Konkursie Orizzonti, film Damiana Kocura kontynuuje pełną sukcesów trasę po międzynarodowych imprezach, gdzie zdobywa kolejne wyróżnienia i nagrody. Produkcję Studia Munka uhonorowano do tej pory statuetką dla Najlepszego reżysera 59. MFF „Złota Pomarańcza” w tureckiej Antalyi, Nagrodą Specjalną za najlepszą reżyserię i Nagrodą Dialog 32. MFF w Cottbus, Nagrodą Jury Młodzieżowego na 60. MFF w Gijon, Brązową Piramidą za najlepszy debiut na MFF w Kairze.

Obecny na kinowych ekranach od 27 stycznia br. „Chleb i sól” wywołuje entuzjastyczne reakcje również w Polsce, czego dowodem m.in. Nagroda Dziennikarzy, Nagroda Jury Młodych oraz Nagroda Polskiej Federacji DKF na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, nominacja dla Damiana Kocura do Paszportu Polityki i wyróżnienie go statuetką Odkrycie Empiku 2022 w kategorii Film oraz Polską Nagrodą Filmową Orzeł w kategorii Odkrycie Roku.

„Chleb i sól” to kolejna produkcja Studia Munka SFP zrealizowana w ramach programu Sześćdziesiąt Minut finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu CANAL+ Polska i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentami filmu są Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska i Jacek Bromski. Koproducenci to Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.

Międzynarodowym agentem sprzedaży „Chleba i soli” jest IKH Pictures Promotion.
LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  21.03.2023
Zobacz również
DOC LAB POLAND & UKRAINE - Nabór projektów z Ukrainy
Rozpoczął się nabór na Polish Days 2023
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll