PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Jeden z najbardziej wyrazistych debiutów polskiego kina ostatnich lat, wyróżniony właśnie Polską Nagrodą Filmową Orzeł w kategorii Odkrycie Roku film Damiana Kocura „Chleb i sól” prezentowany będzie na kolejnych zagranicznych festiwalach. W marcu produkcję Studia Munka SFP zobaczą widzowie w Londynie, Bratysławie i Wilnie.
Już 9 marca „Chleb i sól” zaprezentowany zostanie w prestiżowym Institute of Contemporary Arts w Londynie jako film otwarcia 21. Kinoteka Polish Film Festival. Organizowana przez Instytut Kultury Polskiej, trwająca aż do 27 kwietnia impreza to coroczny przegląd aktualnego dorobku polskiego kina oraz jego bogatej historii. Po pokazie „Chleba i soli” organizatorzy zaplanowali sesję Q&A, w której udział wezmą odtwórcy głównych ról – Tymoteusz i Jacek Biesowie.

Dwa tygodnie później „Chleb i sól” ponownie będzie można zobaczyć w stolicy Wielkiej Brytanii. Tym razem na dwóch seansach – 24 i 25 marca w BFI Southbank w ramach 37. BFI Flare: London LGBTQIA+ Film Festival. To jedyna polska produkcja fabularna w programie startującej 15 marca imprezy, której organizatorem jest British Film Institute.

15 marca to także data rozpoczęcia 30. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Febiofest 2023 w Bratysławie. Dzień po oficjalnym otwarciu słowaccy widzowie będą mogli obejrzeć „Chleb i sól” rywalizujący o nagrody w pełnometrażowym konkursie „W środku Europy” prezentującym produkcje z Czech, Słowacji, Polski, Ukrainy, Austrii i Węgier. Festiwal potrwa do 19 marca.

Ostatni z międzynarodowych pokazów „Chleba i soli” będzie miał miejsce w Wilnie w ramach startującego 16 marca 28. Vilnius International Film Festival “Kino Pavasaris”. Film Damiana Kocura zaprezentowany zostanie w pełnometrażowym konkursie debiutów i filmów drugich jako jeden z dwóch (obok „Apolonia, Apolonia” Lei Glob) reprezentantów polskiej kinematografii wśród 10 zakwalifikowanych filmów. Laureatów wileńskiej imprezy poznamy 26 marca.

Wielka Brytania, Słowacja i Litwa to kolejne już przystanki na pełnej sukcesów międzynarodowej drodze „Chleba i soli”. Film Damiana Kocura swoją światową premierę miał we wrześniu ubiegłego roku na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie uhonorowano go Nagrodą Specjalną w prestiżowym Konkursie Orizzonti. Od tego czasu porusza publiczność i jurorów kolejnych międzynarodowych festiwali, a wśród dotychczasowych laurów są statuetka dla Najlepszego reżysera 59. MFF „Złota Pomarańcza” w tureckiej Antalyi, Nagroda Specjalna za najlepszą reżyserię i Nagroda Dialog 32. MFF w Cottbus, Nagroda Jury Młodzieżowego na 60. MFF w Gijon oraz Brązowa Piramida za najlepszy debiut na MFF w Kairze.

Polska premiera „Chleba i soli” miała miejsce na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie otrzymał on Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Jury Młodych oraz Nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. W grudniu 2022 Damian Kocur wyróżniony został za „Chleb i sól” nominacją do Paszportu Polityki. W styczniu natomiast odebrał statuetkę Odkrycie Empiku 2022 w kategorii Film. Produkcję Studia Munka SFP doceniła także Polska Akademia Filmowa przyznając mu sześć nominacji do Polskich Nagród Filmowych ORŁY i ostatecznie prestiżową statuetkę w kategorii Odkrycie Roku. Od 27 stycznia 2023 „Chleb i sól” można oglądać na ekranach kin w całej Polsce. Za dystrybucję filmu odpowiada firma Kino Świat.

„Chleb i sól” to kolejna produkcja Studia Munka powstała w ramach programu Sześćdziesiąt Minut finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu CANAL+ Polska i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentami filmu są Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska i Jacek Bromski. Koproducenci to Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.

Międzynarodowym agentem sprzedaży filmu "Chleb i sól" jest firma IKH Pictures Promotion.
LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  8.03.2023
Zobacz również
Kuba Armata szefem działu krajowego w "Kinie"
Wraca Łodzią po Wiśle
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll