PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Określany mianem najlepszego polskiego debiutu ostatnich lat „Chleb i sól” Damiana Kocura znalazł się w programie startującego 8 lutego 38. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Santa Barbara. Będzie to amerykańska premiera produkcji Studia Munka SFP.
Uhonorowany Nagrodą Specjalną Jury Orizzonti na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji pełnometrażowy debiut Damiana Kocura „Chleb i sól” od września 2022 podbija kolejne międzynarodowe festiwale na całym świecie. Film otrzymał Nagrodę za Reżyserię na 59. Golden Orange Film Festival w Antalyi, Nagrodę Jury Młodzieżowego na 60. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Gijón oraz statuetkę Brązowej Piramidy dla najlepszego debiutu w Konkursie Głównym na 44. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kairze. Produkcja Studia Munka SFP została również podwójnie wyróżniona na Festiwalu Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego w Cottbus - Nagrodą DIALOG „za porozumienie między kulturami” oraz Nagrodą Specjalną za Reżyserię. Teraz będzie miała okazję do konfrontacji z publicznością za oceanem – podczas 38. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Santa Barbara, jednej z największych imprez filmowych w Kalifornii prezentującej produkcje filmowe z całego świata.

Selekcjonerzy amerykańskiego festiwalu zaprosili „Chleb i sól” do liczącej dziewięć tytułów sekcji Eastern European Cinema. Film Damiana Kocura wyświetlony zostanie dwukrotnie – w dniach 15 i 17 lutego. A uczestnicy kalifornijskich pokazów będą pierwszymi widzami, którzy mogą zobaczyć film w USA.

Natomiast polska publiczność może oglądać „Chleb i sól” już teraz. Od 27 stycznia film Damiana Kocura obecny jest bowiem na ekranach kin w całym kraju. Obraz znaleźć można zarówno w repertuarach kin studyjnych, jak i na seansach w wybranych kinach wielosalowych. A wcześniejszym zachwytom krytyków towarzyszą bardzo pozytywne opinie widzów. Po premierowym weekendzie społeczność opiniotwórczego serwisu Filmweb.pl oceniła „Chleb i sól” na 7,3 gwiazdki w skali 1-10.

„Chleb i sól” powstał w Studio Munka SFP w ramach programu Sześćdziesiąt Minut realizowanego przy finansowym wsparciu CANAL+ Polska i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentami filmu są Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska i Jacek Bromski. Koproducenci to Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie. Za kinową dystrybucję filmu odpowiada firma Kino Świat.
LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  1.02.2023
Zobacz również
Obejrzyj relację z premiery "Chleba i soli"! (wideo)
Nowy gracz na rynku. SkyShowtime w Polsce od 14 lutego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll