PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Bracia Tymoteusz i Jacek Biesowie to utalentowani pianiści, którzy debiutują w rolach głównych w filmie „Chleb i sól”. Wyprodukowany przez Studio Munka SFP fabularny debiut Damiana Kocura wejdzie na ekrany 27 stycznia 2023 r.
Tymoteusz jest laureatem licznych konkursów i festiwali muzycznych, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina i Friuli Venezia Giulia International Piano Competition, a także zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategorii fortepianowej.

Tymoteusz Bies fot. La Biennale di Venezia

W wieku ośmiu lat zadebiutował jako solista na estradzie Filharmonii Śląskiej, gdzie z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Jana Wincentego Hawela wykonał Koncert dla małych rąk Feliksa Rybickiego. Od tego czasu prowadzi aktywną działalność koncertową, występując z recitalami w kraju i za granicą, m.in. w Austrii, Francji, Kanadzie, Litwie, Niemczech, Rosji, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Włoszech i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wydał trzy albumy studyjne zawierające dzieła fortepianowe, kameralne i symfoniczne F. Chopina, W.A. Mozarta, F. Schuberta, K. Szymanowskiego, M. Wajnberga, F. Poulenca, C. Debussy’ego oraz K. Pendereckiego.
 
Reżyser i operator Damian Kocur zdecydował się stworzyć film z udziałem osób, które nigdy dotąd nie miały nic wspólnego z aktorstwem, tak aby były w stanie wejść w bardzo głębokie emocje i w nich pozostać.
 
- Myślę, że w trakcie kręcenia filmu było nam łatwiej pracować nad emocjami, ponieważ jesteśmy muzykami i od dzieciństwa mamy z nimi do czynienia - mówił Jacek Bies podczas konferencji prasowej na 47. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
 Jacek Bies fot. La Biennale di Venezia

Nie przeczytałem scenariusza filmu, ponieważ Damian bardzo skrzętnie go przed nami ukrywał. Ale przez każdą sceną instruował nas, jakich emocji oczekuje. Jednak podstawą dialogów był nasz codzienny sposób komunikacji - dodaje Tymoteusz Bies.
 
- Nie pracuję z aktorami i nie przechodzę całej tej drogi pracy nad rolą. Prób, uczenia się tekstu, szlifowania dialogów i emocji. Zamiast tego korzystam z wrodzonych cech osób, które zapraszam do swoich filmów. Łączę ich naturalną obecność z fikcyjną historią. Przekazuję im informacje o czym jest scena, jak mniej więcej sobie ją wyobrażam i do czego chcemy dojść. Czasami potrzebuję, by użyli bardzo konkretnego słowa czy zdania, ale to wszystko. Poza tym uruchamiam kamerę i pozostawiam im sporo wolności. Jest w tym rodzaj dokumentalnej prawdy, której nie znajdziesz w filmie fabularnym - Damian Kocur, reżyser i scenarzysta filmu "Chleb i sól".


Dla Damiana Kocura to także pełnometrażowy debiut fabularny. Do tej pory znany jako autor nagradzanych na arenie międzynarodowej filmów krótkometrażowych. Jego ostatni film, „Dalej jest dzień” zdobył m.in. nagrody dla najlepszego filmu krótkometrażowego na międzynarodowych festiwalach filmowych w Trieście i w Teheranie, nagrodę za najlepszy film europejski na festiwalu w Clermont-Ferrand oraz został zakwalifikowany do nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej. Był też pokazywany na przeglądzie New Directors / New Films w MOMA w Nowym Jorku w 2021 roku. Jako reżyser i operator Kocur śledzi wiarygodność emocji na ekranie, a za najważniejszy swój cel uważa autentyczność prezentowanych postaci i ich historii.

Reżyseria i scenariusz: Damian Kocur („Dalej jest dzień”, „Moje serce”, „Powrót”, „To, czego chcę”, „21 dni”).

Obsada: Tymoteusz Bies, Jacek Bies, Bartosz „Intruz” Olewiński, Nikola Raczko, Dawid Piejko, Nadim Suleiman, Nadeem Shalave, Małgorzata Puzio, Julia Sauerbier, Wojciech „TPS” Walkiewicz

Premiera: 27 stycznia 2023

Opis filmu: Tymek - młody pianista, student Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego - wraca na wakacje do swojej rodzinnej miejscowości, gdzie czekają na niego matka, młodszy brat i kumple z osiedla. Centralnym punktem spotkań lokalnej młodzieży jest nowo otwarty bar z kebabem. Tymek staje się świadkiem nakręcającej się spirali napięć między swoimi kolegami, a pracownikami arabskiego pochodzenia.  Spirali, której finał okaże się być tragiczny w skutkach. Film zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami i zagrany przez naturszczyków.


Tymoteusz Bies fot. Tomasz Woźniczka / Studio Munka SFP

Jacek Bies fot. Tomasz Woźniczka / Studio Munka SFP
LK
Kino Świat
Ostatnia aktualizacja:  28.12.2022
Zobacz również
Prezentacja badań profilu uczestnika FPFF w Gdyni. Już 30 grudnia!
Relacja z premiery filmu "Chleb i sól" w Strzelcach Opolskich (wideo)
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll