PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Debiutancki obraz Damiana Kocura „Chleb i sól” ma szanse na kolejne międzynarodowe nagrody. Doceniona w Wenecji oraz tureckiej Antalyi produkcja Studia Munka SFP powalczy o statuetkę Lubina – Grand Prix 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cottbus.
Organizowany od 1991 roku Film Festival Cottbus to jeden z czołowych międzynarodowych festiwali poświęconych kinu Europy Środkowo-Wschodniej. Skupia się na prezentacji filmów fabularnych z byłych państw socjalistycznych, w tym krajów postsowieckich oraz sąsiadujących z nimi gospodarczo i kulturowo - Finlandii, Grecji i Turcji. Na program Festiwalu składają się cztery konkursy, w tym dwa międzynarodowe, prezentujące filmy pełno i krótkometrażowe.

O laury w międzynarodowym konkursie pełnych metraży rywalizować będzie 12 tytułów, w tym właśnie „Chleb i sól” Damiana Kocura. To jedna z trzech polskich produkcji, obok „Głupców” Tomasza Wasilewskiego i „Kobiety na dachu” Anny Jadowskiej, które staną w szranki z filmami z Azerbejedżanu, Rumunii, Czech, Serbii, Ukrainy, Estonii i Chorwacji.

Po świetnym przyjęciu na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie uhonorowano go Nagrodą Specjalną w prestiżowym Konkursie Orizzonti oraz statuetce dla Najlepszego reżysera w Międzynarodowym konkursie 59. Festiwalu Filmowego „Złota Pomarańcza” w tureckiej Antalyi, pokazy „Chleba i soli” w Cottbus będą dla Damiana Kocura kolejną już okazją do zmierzenia się z zagraniczną publicznością.

Konkursowe filmy w Cottbus oceni międzynarodowe Jury w składzie: dyrektor Festiwalu Filmowego w Linz Austriaczka Sabine Gebetsroither, rumuńska producentka Oana Giurgiu, albański aktor Kasem Hoxha oraz pochodzący z Białorusi dziennikarz i programer Festiwalu Filmowego w Odessie Igor Soukmanov. Przyzna ono nagrodę główną dla najlepszego filmu fabularnego, nagrodę specjalną dla najlepszego reżysera oraz nagrody za wybitne kreacje aktorskie. Łączna pula nagród wynosi blisko 40 tys. euro.

32. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cottbus rozpocznie się 8 listopada. Projekcje „Chleba i soli” zaplanowano w dniach 10 i 11 listopada. Laureatów imprezy poznamy 13 listopada.

„Chleb i sól” powstał w Studio Munka SFP w ramach programu Sześćdziesiąt Minut realizowanego przy finansowym wsparciu CANAL+ Polska i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentami filmu są Jacek Bromski, Jerzy Kapuściński i Ewa Jastrzębska. Koproducenci to Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.

Polska premiera filmu Damiana Kocura miała miejsce w Konkursie Głównym 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie wyróżniono go Nagrodą Dziennikarzy, Nagrodą Jury Młodych oraz Don Kichotem – statuetką Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. W październiku Damian Kocur uhonorowany został także Nagrodą Publiczności na 16. All About Freedom Festival w Gdańsku.

Międzynarodowym agentem sprzedaży filmu "Chleb i sól" jest firma IKH Pictures Promotion.

LK
Studio Munka SFP
Ostatnia aktualizacja:  7.11.2022
Zobacz również
ANIMAFEST 2022: święto animacji w Gdańsku
21. Cinemaforum: znamy zwycięskie filmy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll