PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Jerzy Kucia, jeden z najwybitniejszych artystów w dziejach nie tylko polskiej, ale i światowej animacji, wspaniały pedagog, a także aktywny działacz SFP, w tym roku obchodzi dwa okrągłe jubileusze – skończył 80 lat, a przed półwieczem zrealizował swój pierwszy profesjonalny film.
Z tej okazji Urząd Miasta Krakowa oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich zorganizowały mu sobotniego wieczora (12.06) w krakowskim kinie Kijów efektowny benefis. Był wspaniały tort, listy gratulacyjne od Jacka Majchrowskiego, prezydenta Krakowa i Tadeusza Łopaty, wójta gminy Lanckorona, gdzie od wielu lat prof. Kucia prowadzi Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego, serdeczne życzenia składane podwójnemu Jubilatowi osobiście, drogą listową i mailową. Tomasz Detloff, przewodniczący Koła Krakowskiego SFP, odczytał wzruszający list, jaki nadszedł z Chicago od Marka Wilczyńskiego, świetnego kompozytora, autora muzyki do kilku filmów Kuci. Zanim zaczęła się część bankietowa, na ekranie kina Kijów wyświetlono trzy filmy Jubilata: debiutancki „Powrót” (1972), zrealizowaną czternaście lat później „Paradę” (1986) oraz jego ostatnią animację, zatytułowaną „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż” (2014).

Jubileusz Jerzego Kuci fot. Danuta Węgiel

Ciemno, w niektórych mieszkaniach palą się światła – tak zaczyna się „Powrót”. Nieliczni ludzie pośpiesznie przemykają ulicami. Z mroku wyłania się postać mężczyzny. Kieruje się w stronę dworca, wsiada do pociągu. Podczas podróży pogrąża się w marzeniach, wraca wspomnieniami do krajobrazów z dzieciństwa. Trwa podróż „powrotna”. Gdy pociąg zatrzymuje się na stacji, marzenia znikają, a na peron wchodzi powoli, zmęczonym krokiem przygarbiony mężczyzna.

Jubileusz Jerzego Kuci fot. Danuta Węgiel

„Parada” utrzymana jest w całkowicie innej tonacji. Z naturalnych dźwięków lata – brzęczenia owadów, skrzypienia kół wozu ciągnionego przez konie – wyłania się muzyka, a w jej rytm zaczyna się przesuwać przez ekran istny korowód żniwnych akcesoriów: sierpów, kos, lemieszy, maszyn rolniczych, koszonego zboża, snopów siana, dożynkowych wieńców. Towarzyszą im instrumenty muzyczne – skrzypce, werbel, perkusyjna stopa... I ludzie – radośni, odświętni, paradni.

Jubileusz Jerzego Kuci fot. Danuta Węgiel

Gdzieś pomiędzy tymi filmami – trochę w dur, a trochę w moll – utrzymany jest film ostatni „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż”. To pełen nostalgii oraz subtelnej poezji wyrafinowany kolaż muzyki, obrazu i wspomnień minionego czasu. Poszukiwanie straconego czasu w pejzażu, wyzwalającym niegdysiejsze emocje poprzez przywołanie wydarzeń, które miały kiedyś miejsce w przedstawionej scenerii. Narrację opowieści buduje logika pamięci, nie przyczynowo-skutkowe następstwo zdarzeń.

Jubileusz Jerzego Kuci fot. Danuta Węgiel

Muzyka jest niezwykle ważna dla Jerzego Kuci, sam zresztą gra na fortepianie, i kiedyś, w młodości, poważnie rozważał – jak przyznał podczas benefisu – czy w przyszłości poświęcić się sztukom plastycznym czy muzyce. Wybrał „ożywioną plastykę”, ale o muzyce nie zapomniał. Nic zatem dziwnego, że projekcje filmów poprzedził w kinie Kijów koncert muzyki pochodzącej z jego filmów, a komponowali dla Kuci m.in. Jan Kanty Pawluśkiewicz, Marek Wilczyński, Józef Rychlik, Marcin Krzyżanowski, Wadim Chrapaczow, Maciej Jabłoński, Michał Jacaszek. I był to koncert znakomity. Grał sekstet krakowskich muzyków pod batutą Stanisława Rzepieli w składzie: Aleksandra Steczowska (skrzypce), Dominika Peszko (fortepian), Łukasz Laxy (wiolonczela), Marcel Bich (trąbka), Mateusz Dudek (akordeon), Stanisław Raczkowski (perkusja). Całość zaaranżował Maciej Jabłoński, a koncert wymyśliła Katarzyna Agopsowicz, reżyserka filmów animowanych, jedna z najzdolniejszych uczennic prof. Kuci. Wszystkiego najlepszego, drogi Jubilacie!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z JUBILEUSZU (FOT. DANUTA WĘGIEL)

Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  7.07.2022
Zobacz również
„Orzeł. Ostatni patrol” – w kinach w październiku
41. Młodzi i Film. Oto laureaci!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll