PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  6.06.2022
11 czerwca w krakowskim kinie Kijów odbędzie się spotkanie z Jerzym Kuciem i jego twórczością. W programie koncert „Motywy muzyczne z filmów Jerzego Kuci”, a także prezentacja jego najlepszych animacji.
Prof. Jerzy Kucia to jeden z najwybitniejszych artystów w dziejach nie tylko polskiej, ale i światowej animacji, wspaniały pedagog, a także aktywny działacz Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Tworzy filmy pozbawione akcji w tradycyjnym rozumieniu tego terminu, kino filozoficznej refleksji, wnikające w obszary do tej pory niepenetrowane przez animację – świat przeżyć wewnętrznych człowieka. Na jego filmy spadła istna lawina prestiżowych nagród festiwalowych, m.in. w Annecy, Chicago, Dreźnie, Espinho, Grenoble, Hiroszimie, Huesca, Kijowie, Korfu, Lipsku, Melbourne, Montrealu, Oberhausen, Ottawie, Szanghaju, Toronto, Warnie i Krakowie. W 2009 roku został uhonorowany Nagrodą Smoka Smoków na Krakowskim Festiwalu Filmowym, trzy lata później Nagrodą Stowarzyszenia Filmowców Polskich za całokształt osiągnięć artystycznych, a w 2015 roku – Nagrodą ASIFA (Association Internationale du Film d’Animation) za osiągnięcia i dokonania życia.

Jerzy Kucia fot. Danuta Węgiel

Kino Jerzego Kuci, jednego z najoryginalniejszych mistrzów światowej animacji, ma w sobie pewną ambiwalencję – jest ascetyczne, a zarazem niezwykle gęste, przepełnione emocjami, ale także intelektualną zadumą, nieraz pełne ekspresji, nieraz zwalniające czy wręcz zatrzymane w kadrze, budujące z rekwizytów otaczającej rzeczywistości wewnętrzny świat swego bohatera. Człowieka. Warto dodać, że artysta w tym roku obchodzi swoje 80. urodziny, a zadebiutował jako reżyser dokładnie przed półwieczem filmem „Powrót” w krakowskim Studiu Filmów Animowanych (1972). Kraków ma niewielu artystów tak wielkiego formatu.

11 czerwca 2022 roku o godz. 17 w krakowskim kinie Kijów odbędzie się spotkanie z Jubilatem i jego twórczością. W programie koncert „Motywy muzyczne z filmów Jerzego Kuci”, a także prezentacja jego najlepszych animacji.
                                                                                                               
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2022
Zobacz również
7 projektów dofinansowanych przez Łódzki Fundusz Filmowy
36. Tarnowska Nagroda Filmowa: oto laureaci
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll