PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Animacja Marty Pajek, wieńcząca nagradzaną na całym świecie trylogię „Figury niemożliwe i inne historie”, zostanie zaprezentowana w sekcji konkursowej na trwającym festiwalu DOK Leipzig.
Ostatnia realizacyjnie, ale pierwsza chronologicznie, część tryptyku Marty Pajek jest postapokaliptyczną wizją świata, w którym człowiek i jego istnienie nie znaczą więcej niż ułamek sekundy. Bohaterka filmu, stara kobieta, z trudem przemierza ulice wyludnionego miasta. W krótkich przebłyskach powracają wspomnienia tych, którzy do miasta już nigdy nie wrócą.

Podobnie jak poprzednie dwie części trylogii, „Figury niemożliwe i inne historie I” są oparte na koncepcji figur niemożliwych czyli takich, które można narysować, ale ich występowanie w rzeczywistości jest niemożliwe. Każdy z filmów opowiada o dążeniu do doskonałości i spełnienia w rzeczywistości pełnej pułapek. Najnowszą część wyróżnia pojawienie się dialogu, a głosu głównej bohaterce udzieliła wybitna aktorka Anna Polony.- „Figury niemożliwe i inne historie I” mimo że otwierają trylogię zostały zrealizowane jako jej ostatnia część. Czułam, że potrzebuję więcej czasu i doświadczenia, by móc zająć się tematem upadku cywilizacji i końca ludzkości. Podczas pracy miałam okazję spędzić czas w miastach silnie związanych z historią – Warszawie, Wiedniu, Moskwie. Wszystkie te miejsca wraz z ich imponującą architekturą stały się inspiracją do filmu, w którym miasto jest jednym z bohaterów – opowiada Marta Pajek, reżyserka i scenarzystka filmu.

Światowa premiera filmu odbyła się we wrześniu na Międzynarodowym Festiwalu Animacji w Ottawie (OIAF), film ma też już na swoim koncie wyróżnienie festiwalu Balkanima. Poprzednie części trylogii: „Figury niemożliwe i inne historie II” (2016) i „III” (2018) były pokazywane na największych międzynarodowych festiwalach (m.in. Cannes, Annecy, Clermont-Ferrand) i zdobyły w sumie 48 nagród i wyróżnień. Producentami tryptyku „Figury niemożliwe i inne historie są” Piotr Szczepanowicz i Grzegorz Wacławek z Animoon.

Marta Pajek jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie specjalizowała się w filmie animowanym w pracowni legendarnego animatora Jerzego Kuci. Autorka nagradzanych filmów animowanych. Jej poprzedni film „Figury Niemożliwe i inne historie II” był wyświetlany i nagradzany na prawie 80 festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Otrzymał w sumie 25 nagród, a wśród nich Grand Prix festiwalu ITFS w Stuttgarcie. Późniejsze „III” swoją festiwalową drogę rozpoczęło od premiery w głównym konkursie krótkometrażowym festiwalu w Cannes.

„Figury niemożliwe i inne historie I” są koprodukcją Animoon i National Film Board of Canada współfinansowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybucją festiwalową oraz sprzedażą filmu zajmują się MIYU Distribution oraz National Film Board of Canada.

Festiwal DOK Leipzig, jedno z najważniejszych wydarzeń dla filmów dokumentalnych i animowanych, odbywa się w dniach 25-30 października w wersji hybrydowej. Wśród nagrodzonych w ostatnich latach na festiwalu polskich animacji znalazły się m.in. filmy „Jestem tutaj” (reż. Julia Orlik; najlepsza animacja) i „Cipka” (reż. Renata Gąsiorowska; nagroda publiczności).LK
Animoon
Ostatnia aktualizacja:  27.10.2021
Zobacz również
Grand Prix dla polskiego filmu "Rdza" w Rosji
Znamy pełny program 15. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll