PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Kilku polskich twórców zostało wybranych do Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, która decyduje m.in. o przyznaniu najważniejszych nagród z branży filmowej – Oscarów. Akademia powstała 90 lat temu.
Do grona Akademii zaproszono Damiana Nenowa, Aleksandrę Staszko, Ewę Puszczyńską (wraz ze współproducentką Oscarowej "Idy" - Tanyą Seghatchian), Marcela Sławińskiego, Katarzynę Sobańską-Strzałkowską, Jerzego Kucię oraz Piotra Dumałę. Osoby zaproszone do członkostwa w Akademii pochodzą z aż 59 krajów. Na liście znalazło się po 50 proc. kobiet i mężczyzn - jest wśród nich 21 osób, które już zdobyły Oscara i 81 osób, które mają na koncie oscarowe nominacje.

Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej stworzył w latach 20. XX wieku Louis B. Mayer, szef wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer (MGM). Celem było utworzenie organizacji, która usprawniłaby przemysł filmowy i była mediatorem w sporach pracowniczych. Akademia powstała 11 stycznia 1927 roku, a jej pierwszym przewodniczącym został Douglas Fairbanks Jr., który wprowadził przyznawanie nagród „za wyróżniające się osiągnięcia”. Rok później powstał system głosowania, a po nim rozpoczął się proces selekcji i nominacje do nagrody, która dziś znana jest, jako Oscar.

Wśród wyróżnionych znalazł się Damian Nenow, współtwórca filmu "Jeszcze dzież życia": – Bez wątpienia jest to ogromne wyróżnienie, biorąc pod uwagę fakt, że Amerykańska Akademia Filmowa pozostaje jedną z najbardziej prestiżowych i najszerzej reprezentowanych na świecie. To zacne grono twórców ma wpływ na nagrody, które są jednymi z najwyżej cenionych w branży.

Talent i pasja Nenowa do konstruowania realistycznych animacji, często mających korzenie w historii, szybko zapewniły mu uznanie wśród wiodących europejskich reżyserów. Już w 2010 roku jego krótkometrażowy film „Paths of Hate” odbił się szerokim echem w branży filmowej. Film otrzymał łącznie 25 nagród i został wyświetlony na ponad 90 światowych festiwalach. Podobnie późniejsze filmy reżysera, takie jak poruszający dokument „Miasto ruin”, czy zrealizowany dla ONZ spot społeczny „Głód jest tyranem”, szybko zyskały uznanie widzów i krytyków, którzy zgodnie cenią Nenowa za zdolność ukazywania znanych już motywów i zjawisk kulturowych w nowym świetle.

Jego ostatni film "Jeszcze dzień życia" miał swoją premierę w 2018 roku podczas festiwalu w Cannes i od tego czasu zainteresowanie filmem nie słabnie. Film otrzymał Europejską Nagrodę Filmową 2018 dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Animowanego, a z początkiem 2019 roku Nagrodę Goya dla Najlepszego Filmu Animowanego. Film kontynuuje swoją podróż przez najważniejsze festiwale filmowe na świecie.

 – Ten film to największe wyzwanie w mojej dotychczasowej karierze zawodowej. Praca nad projektem zajęła ponad 8 lat i daleko wykraczała poza samą tylko pracę reżyserską. W równym stopniu było to wyzwanie produkcyjne, bo w realizację zaangażowanych było pięć krajów, a zapanować nad międzynarodowym zespołem, rozrzuconym po całej Europie, nie jest łatwo – przyznaje Damian Nenow, który w "Jeszcze dzień życia" odpowiadał za reżyserię oraz współtworzył scenariusz.

Na co dzień współpracujący ze studiem Platige Image, Damian Nenow realizuje również cinematiki do gier komputerowych. Wśród nich znajdują się doskonale znane w branży „Watch Dogs 2”, „Skull & Bones” czy „Crossfire HD”. Z obszernego dorobku artystycznego Damiana Nenowa wymienić należy także zrealizowaną dla Netlixa 8-minutową animację „Fish Night” („Rybia Noc”).  Animacja ta jest częścią antologii „Love, Death & Robots” („Miłość śmierć i roboty''), która jest przeglądem  różnorodnych technik – od tradycyjnego 2D do fotorealistycznych dzieł z użyciem CG. Autorami pomysłu serii są David Fincher oraz Tim Miller.
AK
Platige Image
Ostatnia aktualizacja:  3.07.2019
Zobacz również
fot. Oscars.com
Ruszył nabór filmów do konkursów 24. FKE CINERGIA
12. Kameralne Lato: Agnieszka Smoczyńska przewodniczącą Jury
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll