PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Wyprodukowane przez Studio Munka SFP krótkometrażowe filmy "Victoria" Karoliny Porcari oraz "Koniki na biegunach" Marcina Lesisza wracają z 62. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego z nagrodami. Srebrny Smok dla Porcari daje możliwość ubiegania się o Oscara oraz Europejską Nagrodę Filmową.
Krakowski Festiwal Filmowy jest najstarszym polskim festiwalem i jednym z najważniejszych na świecie w krótkim metrażu i dokumencie. Rangę KFF potwierdza przynależność do zaszczytnego grona festiwali akredytowanych m.in. przez Międzynarodową Federację Producentów Filmowych (FIAPF), European Film Academy (EFA) oraz The Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS), dzięki czemu jako jedyny w Polsce znalazł się w bardzo prestiżowej grupie festiwali kwalifikujących do Oscara w kategorii pełnometrażowych dokumentów oraz jako jeden z dwóch polskich festiwali w kategoriach filmów krótkometrażowych. Krakowski Festiwal Filmowy jest także w renomowanym gronie festiwali rekomendujących filmy krótkometrażowe oraz pełnometrażowe filmy dokumentalne do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Karolina Porcari ze Srebrnym Smokiem, Katarzyna Figura i Piotr Cyrwus podczas gali rozdania nagród Krakowskiego Festiwalu Filmowego, fot. Agnieszka Fiejka/SFP

Zrealizowana w Studio Munka SFP w ramach programu Trzydzieści minut "Victoria" Karoliny Porcari to historia kobiety, która po pięćdziesiątce zaczyna odkrywać swoją seksualność. W tytułową rolę brawurowo wcieliła się głośno oklaskiwana w Krakowie Katarzyna Figura, której na ekranie partnerują Piotr Cyrwus i Małgorzata Bogdańska.

Filmy w Międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych oceniało jury w składzie: przewodniczący Juliusz Machulski (Polska), Olga Lucovnicova (Mołdawia), Andrea Martignoni (Włochy), Anita Reher (Dania) and Amer Salmeen Al Murry (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Właśnie to gremium zdecydowało się uhonorować Karolinę Porcari Srebrnym Smokiem dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego. Nagroda ta oznacza, że film ma skróconą drogę do ubiegania się o nominację do Oscara. Ponadto "Victoria" otrzymała rekomendację do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej.

Autorka "Victorii" Karolina Porcari to mająca włosko-polskie korzenie debiutująca reżyserka, scenarzystka i aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Jest absolwentką Wydziału Aktorstwa w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie oraz kursu Studio Prób w warszawskiej Szkole Wajdy. Scenariusz "Victorii" Karolina Porcari napisała wspólnie z Krzysztofem Szekalskim. Za zdjęcia odpowiadał Tomasz Wierzbicki. Montaż jest dziełem Anny Morawiec, zaś muzykę skomponowali Joanna Halszka Sokołowska, Daniel Pigoński i Hubert Zelmer. Udźwiękowieniem filmu zajęli się Bartosz Putkiewicz i Natalia Sikorska. Za produkcję wykonawczą odpowiadała Natalia Łodygowska - Mizar Films. Koproducentami są TVN, All For Movies oraz Boss of Toys. Program Trzydzieści minut finansowany jest ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Z kolei w Konkursie polskim jury w składzie: Piotr Stasik – przewodniczący, Daria Kopiec, Kuba Mikurda, Anna Sienkiewicz-Rogowska i Małgorzata Szyłak przyznało Srebrnego Lajkonika Marcinowi Lesiszowi za krótkometrażowy film “Koniki na biegunach”. To historia niepełnosprawnej Ewy, której życie ogranicza się do DPS-u i mieszkania rodziców. Z matką łączy ją bliska, ale i skomplikowana więź, pełna skrywanych żali. By rozładować napięcie, Ewa tworzy lalki i zabawki. Z ich pomocą komunikuje się z otoczeniem i mówi o swoich emocjach. Równolegle poznajemy kolejne fragmenty animacji na kanwie snutej przez Ewę opowieści, inspirowanej jej życiem, dzięki której możemy spojrzeć na świat oczami wyobraźni tej nietuzinkowej kobiety.

Reżyser filmu Marcin Lesisz jest absolwentem kierunku operatorskiego w Szkole Filmowej im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Jego autorski obraz „Goran The Camel Man” był prezentowany na festiwalach w kraju i za granicą, zdobywając szereg nagród. Lesisz był także producentem oraz autorem zdjęć do krótkometrażowego filmu fabularnego „Rykoszety”. Pracował również jako autor zdjęć oraz operator kamery przy spotach, filmach dokumentalnych, reportażach i serialach telewizyjnych dla stacji TVN, Canal+ i TVP.

"Koniki na biegunach" powstały w Studio Munka SFP w ramach programu Pierwszy dokument. Za montaż filmu odpowiedzialny był Marcin Sucharski. Muzykę skomponował Konrad Rogiński. Prezentowane w filmie animacje są dziełem Ewy Wertel (scenariusz) i Artura Hanaja. Kierownikiem produkcji filmu była Magdalena Gonera. Producentkami wykonawczymi były Małgorzata Domin i Dominika Mandla z Domino FIlm. Koproducentem filmu jest Coloroffon. Program Pierwszy dokument realizowany jest dzięki środkom finansowym Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
MR
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  6.06.2022
Zobacz również
fot. Agnieszka Fiejka
Zakończył się 11. Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim
Zarząd SFP wybrał wiceprezeski i skarbnika
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll