PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Od 17 marca na ekranach kin w całej Polsce będzie można oglądać zestaw krótkometrażowych produkcji Studia Munka SFP, na który składają się głośne, nagradzane filmy: „Victoria” Karoliny Porcari, „Wróbel” Marcina Janosa Krawczyka i „Followers. Odpalaj lajwa” Jakuba Radeja. Za ich dystrybucję odpowiada Stowarzyszenie Kin Studyjnych.
Wszystkie trzy tytuły pochodzą z realizowanego w Studio Munka SFP programu Trzydzieści Minut, który od lat jest gwarantem niebanalnych, odważnych, dotykających często tematów tabu produkcji realizowanych przez wschodzące talenty polskiego kina. Wybrane filmy to opowieści o odkrywaniu własnej seksualności, poszukiwaniu sławy za wszelką cenę oraz próbie odmiany własnego losu.

Brawurowo zagrana przez Katarzynę Figurę „VictoriaKaroliny Porcari to opowieść o Amelii – atrakcyjnej kobiecie w średnim wieku, która od lat żyje w małżeństwie z pasjonatem rekonstrukcji średniowiecznych bitew (Piotr Cyrwus). Związek dawno już popadł w rutynę… Pięćdziesięciolatka nie jest świadoma własnych pragnień i potrzeb. To, co przez całe życie pozostawało uśpione, zacznie budzić się wraz ze znalezieniem tajemniczej przesyłki pod drzwiami mieszkania… Przesyłki, która trafić miała w ręce wyzwolonej sąsiadki Wioli (Małgorzata Bogdańska).

Obraz miał swoją światową premierę na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie uhonorowano go Srebrnym Smokiem dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego. Film ma również na koncie Nagrodę im. Lucjana Bokińca za Najlepszy Film Konkursu Młodego Kina oraz Nagrodę firmy Dr Irena Eris za „najodważniejsze spojrzenie” 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. „Victoria” zdobyła także Grand Prix Konkursu Filmowa Młoda Polska 25. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie. Ponadto film Karoliny Porcari nominowany był do ubiegłorocznych Nagród im. Jana Machulskiego w kategorii „Najlepszy scenariusz”.

Reżyserka filmu Karolina Porcari to mająca włosko-polskie korzenie aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, scenarzystka i reżyserka. Autorka „Victorii” jest absolwentką Wydziału Aktorstwa w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie oraz kursu Studio Prób w warszawskiej Szkole Wajdy.

Trzydziestka Jakuba Radeja „Followers. Odpalaj lajwa” to opowieść o dwójce licealistów spragnionych internetowej sławy. Adam z kolegą zainspirowani faktem, że gościem inauguracji roku szkolnego będzie noblistka Olga Tokarczuk, planują transmisję online, która zapisze się w historii szkoły i na zawsze odciśnie piętno na ich życiu.

„Followers” premierowo prezentowany był w Konkursie polskim 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowym. Podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Jakub Radej uhonorowany został Nagrodą Specjalną Jury w Konkursie Młodego Kina. Film otrzymał także dwie nominacje do ubiegłorocznych Nagród im. Jana Machulskiego w kategorii „Najlepszy Aktor” za kreacje Adama Borysowicza i Ignacego Lissa.

Autor scenariusza i reżyser Jakub Radej tajniki zawodu zgłębiał w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach i w Szkole Wajdy. Jest zdobywcą kilkudziesięciu nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach, m.in. za najlepszy dokument w Clermont-Ferrand 2018 i za najlepszy dokument oraz najlepszą fabułę na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” w 2017 i 2018 roku.

Ostatni z filmów - „Wróbel” Marcina Janosa Krawczyka - to nakręcona w malowniczych Jaśliskach na Podkarpaciu historia drobnego pijaczka (Dariusz Toczek), który pewnego dnia otrzymuje propozycję zagrania w filmie… Nieoczekiwana szansa, którą dostaje od ekipy filmowej z Warszawy, jest dla niego impulsem do podjęcia próby wyjścia z kryzysu i odzyskania utraconej rodziny.


Film miał premierę w Konkursie Młodego Kina 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jesienią 2022 roku rywalizował również o nagrody w Konkursie Filmów Krótkich 9. edycji WAMA Film Festival w Olsztynie.

Reżyser „Wróbla” Marcin Janos Krawczyk jest absolwentem Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy oraz PWST we Wrocławiu. Jest autorem dokumentów „Rendez-vous”, „Sześć tygodni”, „Matka 24h” oraz „Ziemia bezdomnych”, prezentowanych i nagradzanych  m.in. Międzynarodowym Festiwal Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie i Międzynarodowym Festiwalu Dokumentów Hot Docs w Kanadzie.

Na pokazy „Najlepszych krótkich metraży 2022. Vol. 1” zaprasza Stowarzyszenie Kin Studyjnych zrzeszające najlepsze kina art-housowe w Polsce. Stowarzyszenie wspiera i rozwija działalność kin studyjnych, promuje filmy o wysokich walorach artystycznych a także rozpowszechnia wiedzę o kinie autorskim.

Program Trzydzieści Minut Studia Munka realizowany jest ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Stałymi partnerami programu są TVN i CANAL+ Polska. Za produkcję wykonawczą „Victorii” i „Followers. Odpalaj lajwa” odpowiadała firma Mizar Films. Koproducentem obu tytułów było All for Movies. „Wróbel” powstał we współpracy z Janos Film Production (producent wykonawczy), a realizację filmu wsparł finansowo Podkarpacki Fundusz Filmowy.
LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  9.03.2023
Zobacz również
"Zadra". Film o raperce w kinach
Ekranizacja książki Wojciecha Chmielarza wkrótce w kinach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll