PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Filmy krótkometrażowe rzadko trafiają na ekrany kin. Jednak kiedy to się dzieje, to premiera taka staje się już wydarzeniem. Działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studio Munka po raz kolejny wprowadza do kin zestaw filmów z programu Trzydzieści Minut. Tym razem są to cenione tytuły, znane między innymi z Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: „Followers. Odpalaj Lajwa” Jakuba Radeja, „Wróbel” Marcina Janosa Krawczyka oraz ulubienica publiczności, czyli „Victoria” Karoliny Porcari.


Ekipa "Victorii": Anna Morawiec, Olga Turczak, Małgorzata Bogdańska, Karolina Porcari, Anna Kasińska, Krzysztof Szekalski, fot. W. Olkuśnik / EastNews / SFP


Dystrybutorem zestawu jest Stowarzyszenie Kin Studyjnych, które już w 2020 roku po raz pierwszy rozpowszechniało krótkie filmy Studia Munka.


Anna Kasińska, Jerzy Kapuściński, Karolina Porcari, Marlena Gabryszewska, fot. W. Olkuśnik / EastNews / SFP


Filmy wchodzą na ekrany kin studyjnych 17 marca 2023 roku. Uroczysta premiera z udziałem twórców, mediów i licznie zgromadzonej publiczności odbyła się w warszawskiej Kinotece 14 marca 2023 roku.  – Wszystkie trzy filmy powstały w programie Trzydzieści Minut. Program ten od wielu lat przynosi co roku około ośmiu filmów, które zdobywają nagrody na festiwalach – przypomniał prowadzący premierę Rafał Pawłowski. – O popularności programu świadczy fakt, że w tym roku wpłynęło na niego aż 150 zgłoszeń!

 

fot. W. Olkuśnik / EastNews / SFP


- Dziękuję za powrót do idei prezentowania krótkich filmów w kinie – powiedział dyrektor artystyczny Studia Munka SFP Jerzy Kapuściński. – Cieszę się, że możemy te filmy pokazać szerokiej publiczności i serdecznie gratuluję twórcom – odpowiedziała prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych Marlena Gabryszewska. Wyraziła nadzieję na dalszą współpracę i kolejne dobre tytuły w kinach, a także przypomniała, że dwa ostatnie filmy Studia Munka, czyli „Chleb i sól” Damiana Kocura i czekające na kwietniową premierę „Braty” Marcina Filipowiczaotrzymały nagrody kin studyjnych i wsparcie promocyjne. – Mam nadzieję, że po seansie będziecie państwo tak szczęśliwi, jak bohaterka „Victorii” – zażartował Rafał Pawłowski. Kto widział, ten wie, a kto nie – niech konieczne sam rozwiąże tę zagadkę, kupując bilet do kina.


Jerzy Kapuściński, Marlena Gabryszewska, Kuba Radej, Mateis Golis, Edyta Bełza, fot. Wojciech Olkuśnik/East News/SFP


 

Reżyserzy, otoczenie aktorami i ekipami, dziękowali licznie przybyłym za obecność i wsparcie. Jakub Radej powiedział przewrotnie, że „Followers. Odpalaj Lajwa” to „kolorowy film o młodzieży”. Porażająca opowieść o dwójce licealistów, którzy chcą wykorzystać szkolną uroczystość do zdobycia internetowej sławy otrzymała m.in. Nagrodę Specjalną w Konkursie Młodego Kina na FPFF w Gdyni. Młodzi aktorzy Adam Borysowicz i Ignacy Liss zostali uhonorowani nominacjami do Nagród im. Jana Machulskiego. Marcin Janos Krawczykpodziękował za możliwość realizacji filmu i pokazania go widowni kinowej. "Wróbel"to historia drobnego pijaczka, który pewnego dnia otrzymuje propozycję zagrania w filmie. W głównej roli wystąpił rewelacyjny Dariusz Toczek. Karolina Porcari,która na scenie pojawiła się m.in. z aktorką Małgorzatą Bogdańską, wspomniała nieobecnych tego wieczoru aktorów i twórców, m.in. Katarzynę Figurę i Piotra Cyrwusa. „Victoria” to jeden z najpopularniejszych i najbardziej kochanych przez publiczność filmów Studia Munka. W 2022 roku festiwalowe zestawy zawierające „Victorię” przyciągały największą publiczność, a Studio Munka otrzymywało wiele zapytań o możliwość obejrzenia filmu. Historia dojrzałej kobiety, niespodziewanie odkrywającej własną seksualność, otrzymała m.in. Srebrnego Smoka dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Nagrodę za Najlepszy Film Konkursu Młodego Kina na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Grand Prix na „Lecie z Muzami” w Nowogardzie.


Adam Borysowicz, Marcin Janos Krawczyk, Dariusz Toczek, fot. W. Olkuśnik / EastNews / SFP 

Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  16.03.2023
Zobacz również
„Prawdziwe życie aniołów”: Krzysztof Globisz wraca na wielki ekran
63. KFF: Polskie filmy w międzynarodowym konkursie muzycznym DocFilmMusic
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll