PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Krótkometrażowy dokument Marcina Lesisza „Koniki na biegunach” powalczy o nagrody w konkursie 29. edycji Ogólnopolskiego Niezależnego Festiwalu Form Dokumentalnych NURT w Kielcach. Produkcja Studia Munka SFP znalazła się w gronie 30 konkursowych tytułów wyselekcjonowanych spośród blisko 130 zgłoszeń.

Istniejący od 1995 roku NURT to impreza, której celem jest prezentacja bieżącej produkcji kinowej, telewizyjnej i internetowej w zakresie form dokumentalnych oraz ożywienie zainteresowania tymi gatunkami. Zaproszone do udziału w festiwalu dokumenty rywalizują o miano przyznawanego przez Jury Wydarzenia Nurtu 2023 oraz o Nagrodę Publiczności.

 

Podczas organizowanej w dniach 21-24 listopada 29. edycji Festiwalu NURT kielecka publiczność obejrzy 30 konkursowych tytułów, w tym „Koniki na biegunach” Marcina Lesisza. W tym niezwykle intymnym dokumencie reżyser wchodzi z kamerą do świata niepełnosprawnej Ewy, której życie ograniczone jest do przestrzeni Domu Pomocy Społecznej oraz mieszkania rodziców. Ewa komunikuje się z otoczeniem tworząc lalki i zabawki oddające jej stany emocjonalne. Z bliskimi łączy ją skomplikowana więź, pełna skrywanych żali. Film jest dokumentalną opowieścią z fragmentami animacji stworzonej na kanwie snutej przez Ewę historii, dzięki której możemy spojrzeć na świat oczami wyobraźni tej nietuzinkowej kobiety.

 

Światowa premiera filmu miała miejsce w 2022 roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie nagrodzono go Srebrnym Lajkonikiem w Konkursie polskim. W tym samym roku obraz Marcina Lesisza otrzymał Wyróżnienie za Krótkometrażowy Film Dokumentalny na 41. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film oraz Wyróżnienie Jury i Wyróżnienie Młodych Krytyków na Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu" w Łodzi. W 2023 roku Marcin Lesisz sięgnął po Grand Prix i Nagrodę Jury Młodych Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych OKFA w Koninie, Grand Prix Solanin Film Festiwal w Nowej Soli oraz Grand Prix, Nagrodę Publiczności Festiwalu Filmowego „Przeźrocza” w Bydgoszczy, Grand Prix VIII Dolnośląskiego Festiwalu Filmowego Złoty Samorodek w Złotoryi oraz Nagrodę Publiczności i Wyróżnienie Jury podczas 21. edycji Festiwalu Opolskie Lamy. „Koniki na biegunach” wyróżniono ponadto na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Zoom-Zbliżenia" w Jeleniej Górze, Bana Film Festiwal w Pleszewie oraz na Europejskim Festiwalu Filmowym Integracja Ty i Ja w Koszalinie.

 

„Koniki na biegunach” zrealizowane zostały w ramach, skierowanego do młodych twórców, współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej programu Pierwszy Dokument. Koproducentem filmu jest firma Coloroffon. Za produkcję wykonawczą odpowiadało Domino Film.

MR
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  20.11.2023
Zobacz również
„Blanquita”: polska koprodukcja w kinach
Wystartował nabór filmów na Prowincjonalia 2024
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll