PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Krótkometrażowy dokument „Koniki na biegunach” w reżyserii Marcina Lesisza zdobył Grand Prix 15. edycji Solanin Film Festiwal w Nowej Soli. Nagrodą dla najlepszego dokumentu Jury uhonorowało „Sen wujka Vakho” Joanny Rój. Wśród wyróżnionych tytułów znalazły się też „Wróbel” Marcina Janosa Krawczyka i „Opowiedz mi o mnie” Macieja Millera.
Organizowany już po raz 15. Solanin Film Festiwal to impreza prezentująca najciekawszych twórców kina krótkometrażowego rywalizujących w  konkursach fabuł, dokumentów i animacji. W tegorocznej edycji imprezy tryumfowały produkcje Studia Munka SFP zrealizowane w ramach, skierowanych do młodych twórców, programów Pierwszy Dokument i Trzydzieści Minut.

Międzynarodowe Jury 15. Solanina w składzie: reżyserka i scenarzystka Beata Dzianowicz, aktorzy Magdalena Koleśnik i Miron Jagniewski oraz Vavřinec Menšl - dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego 3KinoFest w Pradze zdecydowało o przyznaniu tegorocznego Grand Prix Festiwalu dokumentowi Marcina Lesisza „Koniki na biegunach” (prod. wyk. Domino Film, kopr. Coloroffon). To zrealizowana z użyciem animacji opowieść o życiu niepełnosprawnej Ewy, która komunikuje się z otoczeniem tworząc lalki i zabawki oddające jej stany emocjonalne.

Statuetka Solanina dla najlepszego dokumentu powędrowała w ręce Joanny Rój, autorki filmu „Sen wujka Vakho” (prod. wyk. Centrum Kształcenia Suplement Stanisław Rój). To historia mężczyzny, który od ponad 50 lat żyje samotnie w opuszczonej wiosce w górach Kazbegi w Gruzji. Od lat prześladuje go wspomnienie proroczego snu, zapowiadającego tragiczne wydarzenia, za które ukarał się odosobnieniem.

Poza głównymi nagrodami produkcjom Studia Munka przypadły także dwa wyróżnienia Jury. Pierwsze z nich – za najlepszą rolę męską – otrzymał Dariusz Toczek wcielający się w tytułowego „Wróbla” w filmie Marcina Janosa Krawczyka (kopr. TVN, prod. wyk. Janos Film Production). To historia dobiegającego pięćdziesiątki mężczyzny, w którego naznaczony alkoholem świat wkracza pewnego dnia ekipa warszawskich filmowców, dając mu szansę na odmianę losu...

Drugie wyróżnienie powędrowało na ręce Macieja Millera, autora dokumentu „Opowiedz mi o mnie” (prod. wyk. Maj Film, kopr. Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie), którego bohaterką jest porzucona po narodzinach w szpitalu Magda, która dziś jako dorosła osoba próbuje nawiązać relację z biologiczną matką.

Podobnie jak w poprzednich latach Jury wskazało nominowanych do Nagród im. Jana Machulskiego przyznawanych produkcjom krótkometrażowym. W tym gronie znaleźli się twórcy filmów zrealizowanych w Studio Munka:

  • Najlepszy Scenariusz – Emi Buchwald, Karol Marczak za film „Piękna łąka kwietna”,
  • Najlepsze Zdjęcia – Sandro Wysocki za film „Sen wukja Vakho”,
  • Najlepszy Montaż – Marcin Sucharski za film „Koniki na biegunach”,
  • Najlepszy Aktor – Dariusz Toczek za rolę w filmie „Wróbel”,
  • Najlepszy Film Dokumentalny – „Koniki na biegunach” reż. Marcin Lesisz.

Zwycięzców tegorocznych Nagród im. Jana Machulskiego poznamy w jesienią podczas uroczystej gali finałowej festiwalu CINEMAFORUM.

MR
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  29.08.2023
Zobacz również
"Znachor": Leszek Lichota w roli profesora Wilczura (zwiastun)
Paweł Maślona: Nie przepracowaliśmy śmierci Marcina Wrony
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll