PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Krótkometrażowe fabuły „Piękna Łąka Kwietna” Emi Buchwald i „Wróbel” Marcina Janosa Krawczyka, dokumenty „Koniki na biegunach” Marcina Lesisza, „Sen wujka Vakho” Joanny Rój, „Opowiedz mi o mnie” Macieja Millera, a także „Moody” Karoliny Karwan i Tomasza Rattera oraz animacja „Music of Sonny” Anny Sałacińskiej i Klementyny Margolis powalczą o nagrody w konkursach 15. edycji Solanin Film Festiwal w Nowej Soli.
Organizowany od 2009 roku Solanin Film Festiwal wspiera, promuje i pokazuje najciekawszych twórców kina offowego i niezależnego. Organizatorzy imprezy zapraszają do konkursów krótkich metraży zarówno amatorskie grupy filmowe, jak i studentów i absolwentów szkół filmowych, prezentując ich dokonania w Konkursie niezależnym oraz offowych Konkursach fabuł, dokumentów i animacji.

Komisja selekcyjna tegorocznego Solanina do udziału w festiwalu zaprosiła aż siedem produkcji Studia Munka Stowarzyszenia Filmowców Polskich powstałych w ramach, dofinansowywanych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, programów Trzydzieści Minut, Pierwszy Dokument i Młoda Animacja.

Wśród krótkometrażowych fabuł znalazła się „Piękna Łąka KwietnaEmi Buchwald - nagrodzona podczas ubiegłorocznego Warszawskiego Festiwalu Filmowego historia Emila - neurotycznego architekta krajobrazu, który nie potrafi rozmawiać z ludźmi. Za produkcję wykonawczą filmu odpowiada Loco Film Production. Koproducentami „Pięknej Łąki Kwietnej” są telewizje CANAL+ Polska i TVN oraz Samira Studio i Studio Produkcyjne Orka.

O statuetkę Solanina powalczy także „Wróbel” Marcina Janosa Krawczyka - historia dobiegającego pięćdziesiątki mężczyzny, w którego naznaczony alkoholem świat wkracza pewnego dnia ekipa warszawskich filmowców, dając mu szansę na odmianę losu... Nakręcony w malowniczych Jaśliskach na Podkarpaciu obraz powstał przy wsparciu Podkarpackiego Funduszu Filmowego. „Wróbel” zrealizowany został w koprodukcji z telewizją TVN. Koproducentem i producentem wykonawczym obrazu jest Janos Film Production.

Listę zaproszonych do konkursu dokumentów otwiera ubiegłoroczny laureat Krakowskiego Festiwalu Filmowego - „Koniki na biegunach” Marcina Lesisza. To historia niepełnosprawnej Ewy, która komunikuje się z otoczeniem tworząc lalki i zabawki oddające jej stany emocjonalne. Film łączy w sobie dokumentalną opowieść z fragmentami animacji stworzonej na kanwie snutego przez Ewę opowiadania. Koproducentem „Koników na biegunach” jest firma Coloroffon. Za produkcję wykonawczą odpowiadało Domino Film.

Drugi z zaproszonych dokumentów to „Sen wujka Vakho” Joanny Rój. Tytułowy bohater jest mężczyzną, który od ponad 50 lat żyje samotnie hodując kozy w opuszczonej wiosce w górach Kazbegi w Gruzji. Vakho prześladuje wspomnienie proroczego snu, zapowiadającego tragiczne wydarzenia, za które ukarał się odosobnieniem. W relacji z autorką filmu mężczyzna dzieli się przemyśleniami, które pojawiły się podczas dekad izolacji od świata zewnętrznego. Producentem wykonawczym filmu jest Centrum Kształcenia Suplement Stanisław Rój.

Kolejna z festiwalowych propozycji to „Opowiedz mi o mnie” Macieja Millera – laureat 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA w Białymstoku. Bohaterką tej niezwykle przejmującej opowieści jest porzucona po narodzinach w szpitalu Magda, która dziś jako dorosła osoba próbuje nawiązać relację z biologiczną matką. Za produkcję wykonawczą filmu odpowiadał Maj Film Produkcja Filmowa. Realizację „Opowiedz mi o mnie” wsparły Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy oraz Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Ostatni z konkursowych dokumentów - „Moody” Karoliny Karwan i Tomasza Rattera - rozgrywa się na jednej z niewielkich indonezyjskich wysp, którą zamieszkują starzejąca się matka i jej zafascynowany tańcem dorosły syn. To opowieść o życiu na styku dwóch światów połączonych muzyką i bezmiarem rodzicielskiej miłości. Będący zwycięzcą tegorocznego festiwalu Docaviv w Tel Awiwie „Moody” powstał w koprodukcji z FDR Studio i Głośno.

Zaproszony do Konkursu Animacji krótkometrażowy „Music of Sonny” Klementyny Margolis i Anny Sałacińskiej przedstawia opowieści pracowników fabryki płyt CD, których życie składa się z szeregu powtarzalnych czynności. Producentem wykonawczym filmu jest SPInka Film Studio.

Zakwalifikowane filmy rywalizują o statuetki Solanina oraz nagrody finansowe, a o ich przyznaniu zdecyduje w tym roku Jury w składzie: reżyserka i scenarzystka Beata Dzianowicz, aktorzy Magdalena Koleśnik i Miron Jagniewski oraz Vavřinec Menšl - dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego 3KinoFest w Pradze.

15. edycja Solanin Film Festiwal odbędzie się w Nowej Soli w dniach 23-27 sierpnia.
LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  16.08.2023
Zobacz również
"Freestyle": Maciej Musiałowski w nowym filmie Macieja Bochniaka
63. KFF: wybrane tytuły w małopolskich kinach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll